V americkém stylu: Historie a současnost amerických hodinek

Historie amerických hodinek
Sdílejte
LinkedIn

„Made in America“ je označení, které dnes vidíme na výrobcích mnohem vzácněji než před 100 lety. A v případě hodinek to platí dvojnásob. Přestože Spojené státy nejsou první zemí, která vás napadne, když se řekne hodinářství, jejich historický vliv na rozvoj tohoto segmentu je neopomenutelný. V následujících řádcích si povíme více o letech, kdy byla Amerika na vrcholu světového hodinářství. A nevynecháme ani současné značky, které navázaly na dědictví původních amerických hodinářů a konkurují evropským a asijským velmocím. Přesvědčte se s námi, že minulost i současnost amerických hodinek má spoustu zajímavých momentů.

Obsah článku

Z historie amerického hodinářství

Ve druhé polovině 19. století Evropa bezkonkurenčně dominovala celosvětovému hodinářskému průmyslu. V malých švýcarských, německých a francouzských městech se ručně vyráběly drobné hodinářské komponenty, které pak velké hodinářské domy kupovaly a sestavovaly z nich své hodinky. Amerika se dostala ke slovu až díky průmyslové revoluci.

Amerika: Průkopník v automatizaci a masivní výrobě hodinek

Americké hodinářství se zrodilo ve Walthamu ve státě Massachusetts v 50. letech 19. století. V kolébce průmyslové revoluce tehdy vyvinuly pokročilé stroje pro řezání kovů a masivní výrobu kovových dílů. Ty se uplatnily i v hodinářských dílnách, což znamenalo nejen vyšší efektivitu a nižší ceny, ale také vysokou kvalitu amerických hodinek, která konkurovala švýcarským ručně vyráběným modelům. Všechny části hodinek bylo najednou možné vyrábět v obrovských množstvích a s neuvěřitelnou přesností.

První 100 % americké hodinky

Společnost Waltham Watch Company se sídlem v Bostonu se ujala vedení ve výrobě prvních 100 % amerických hodinek v historii. Představila je v roce 1876 spolu s plně automatizovanou technologií, čímž definitivně ohromila švýcarské hodináře.

Amerika světovou hodinářskou velmocí

Zavedení nových amerických technologií do výroby vedlo k výraznému poklesu prodeje do té doby populárních švýcarských hodinek v Americe. Do Walthamu byla dokonce vyslána švýcarská delegace, aby prozkoumala automatizované procesy výroby přímo na místě. Netrvalo dlouho a Švýcaři si uvědomili, že ve svých dílnách nedokážou vyrábět díly s takovou přesností a v takovém rozsahu, jak se to dělo v Americe.

Američtí hodináři tím způsobili revoluci v celosvětovém hodinářském průmyslu. Na krátký zářivý okamžik se Spojené Státy zapsali do historie jako hodinářská velmoc. Vše skončilo příchodem první světové války, kdy se Amerika začala soustředit na výrobu vojenského vybavení.

Současnost amerického hodinářství: Nejpopulárnější značky amerických hodinek

Přestože na začátku 20. století došlo k výraznému úpadku amerického hodinářství a ve válečných letech žezlo nad tímto odvětvím opět převzali neutrální Švýcaři, v posledních desetiletích zažívají Spojené státy tichou hodinářskou renesanci. Stojí za ní nová generace hodinářů, z nichž každý navazuje na americké hodinářské dědictví po svém. Zatímco někteří vsadili na výrobu 100 % amerických hodinek, jiní dovážejí většinu komponentů a následně je montují v amerických dílnách. Níže vám některé z nich stručně představíme.

RGM

Značka RGM nese jméno odvozené z iniciál svého zakladatele Rolanda G. Murphyho, bývalého technického manažera společnosti Hamilton. Svou vlastní značku hodinek založil Murphy v roce 1992. Právě americké hodinky RGM dnes patří k jedněm z nejpopulárnějších 100% amerických časomír. Značka sklízí úspěchy v domácí výrobě vysoce kvalitních hodinek se zaměřením na špičkové automaty.

Weiss Watch Company

S cílem „obnovit prestiž amerického hodinářství“ vznikla v roce 2013 značka Weis Watch Company. Založil ji Cameron Weiss, kalifornský hodinář, který sbíral zkušenosti u takových magnátů jako je Audemars Piguet či Vacheron Constantin. Značka staví na kvalitě a každé její hodinky jsou ručně poskládané hodinářem vyškoleným ve Švýcarsku. Pouzdro, korunka a přezka jsou vždy vyrobeny ve vlastní režii z jednoho kusu kvalitní oceli. V minulosti tikaly tyto americké hodinky na švýcarských strojcích, ale aktuálně se už značka může pochlubit interně vyvinutým typem.

Shinola

Značka amerických hodinek Shinola patří k výrobcům, kteří si většinu komponentů dovážejí zpoza hranic – zejména z Evropy, ale také z Číny a Thajska. Založil ji zakladatel Fossil Watch Company Tom Cartsotis s cílem přinést zpět do USA vysoce kvalitní hodinářskou výrobu. Svůj vlajkový model, Shinola Runwell, přinesl výrobce na trh v roce 2011. Od té doby portfolio hodinek značně rozšířil a vedle quartzových modelů se na trh dostalo i několik slušných automatů se strojky Sellita.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE