5 tipů, jak pečovat o hodinky

Jak pečovat o hodinky

Hodinky toho mohou zvládnout docela dost zejména, pokud jde o každodenní používání za běžných podmínek. Pokud si vyberete odolné hodinky, bez problémů zvládnou i otřesy, delší pobyt v nepříznivých podmínkách, nebo plavání a potápění. Přesto, si však každé hodinky vyžadují určitou míru péče. My vám ukážeme 5 jednoduchých zásad toho, jak pečovat o hodinky a zajistit jim tak jejich dlouhou životnost. Tak tedy, jak pečovat o hodinky?

Obsah článku

Hodinky udržujte čisté

Říká se, že čistota – půl života. Přirozeně, platí to i v případě hodinek. Ačkoli se to nemusí zdát, hodinky se i při běžném používání mohou snadno znečistit. Pouzdro i řemínek hodinek ohrožuje pot, mastnota, vlhkost a různé nečistoty vnějšího prostředí. Na běžné čištění vám stačí jemný hadřík s trochou vlažné vody. Určitě si však najděte čas i na preciznější péči, která bude zahrnovat důkladněji pročištění různých těžko dostupných míst na hodinkách.

Pokud vám tedy záleží na dokonalém lesku a čistotě vašich hodinek, pravidelně jim zajistěte důkladnou očistu. Připravte si na to štětec, nebo nejjemnější zubní kartáček. Díky těmto nástrojům se dostanete do každého jednoho záhybu hodinek. Při důkladném čištění nezapomeňte ani na vyčištění řemínku a částí kterým se upíná k pouzdru hodinek. Nepoužívejte žádné nástroje, kterými byste hodinky mohli poškrábat.

Hodinky, které se bláta a špíny nebojí - Casio Master of G "Mudmaster"

Pozor na agresivní čistící prostředky a chemikálie

Druhý bod souvisí s tím prvním. K čištění určitě nepoužívejte žádné mýdla nebo saponáty. Tyto prostředky mohou snadno natéct do těsných prostorů, kde při dlouhodobém působení mohou napáchat pořádně škody. Při mytí tedy použijte trošku vody a to pouze v případě, pokud jste si jistý těsností korunky a ostatních částí hodinek.

Na používání chemikálií však nedávejte pozor pouze při čištění hodinek. Pokud se chystáte na používání jakýchkoliv chemických prostředků, nebo se nedejbože pouštíte do složitějších oprav (například auta, v práci nebo v domácnosti), určitě si hodinky dejte dolů. Různé kyseliny, oleje a jiné chemikálie mohou hodinky nenávratně poškodit.

Ponechte si originální balení hodinek

Kam si hodinky odložit? Pokud si dáváte hodinky dolů na noc, dobře jim bude i na nočním stolku. Pokud ale hodinky střídáte a rozhodnete se odložit si je na delší dobu, nejlepší volbou je originální balení hodinek. Originální krabička je zpravidla pro tento účel velmi dobře přizpůsobena a hodinky budou dostatečně chráněny před prachem a dalšími vnějšími vlivy.

Sbírka krabiček od hodinek Fossil

Nechte si zkontrolovat vodotěsnost

Zkoušku vodotěsnosti hodinek je třeba provést vždy, kdy došlo k otevření pouzdra hodinek. Takže i po obyčejné výměně baterie. Jsou však i další případy, kdy je zkoušku voděodolnosti vhodné provést. Pokud se s hodinkami chystáte často chodit plavat či potápět se do hlubin, zkoušku vodotěsnosti doporučujeme provádět pravidelně, a to i při potápěčských hodinkách. Každé hodinky totiž časem mohou snížit svou míru odolnosti vůči vodě a tlaku.

Hodinky si neopravujte sami

Přestože to může být pro mnohé kutily lákavé, nesnažte se opravit si hodinky sami. Pokud máte hodinky s automatickým strojkem, jde o složitý mechanismus, který bez patřičného vybavení a zejména zkušeností jen těžko opravíte. Ať už máte jakékoliv hodinky, vždy se obraťte na odborný servis.

Doufáme, že vám náš souhrn tipů o tom, jak pečovat o hodinky, přinesl užitečné informace a že právě díky nim vydrží vaše oblíbené kousky hodinek co nejdéle. Mějte na paměti, že právě hodinky jsou jednou z těch věcí, na které lidé upírají zrak jako první. A vy byste určitě nechtěli, aby nedejbože viděli zanedbané, zašpiněné nebo poškozené hodinky. Dbejte tedy na jejich péči a chovejte se k nim se stejnou vážností, jako například k vašim oblíbeným šperkům. Ať jsou vaše hodinky z jakékoliv cenové kategorie, náležitou péči si určitě zaslouží. 🙂

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE