Digitální hodinky

I když lze digitální hodinky v současnosti považovat už za retro záležitost, na své popularitě neztratily téměř nic. Tradice, oblíbený retro design, ale také vzpomínka na časy minulé, jsou hlavními taháky, kvůli kterým jsou „digitálky“ i v době moderních smart hodinek stále tak nesmírně populární.

Obsah:

Z historie digitálních hodinek

Historie hodinek s digitálním displejem sice sahá až do konce 60. let minulého století, v našem přehledu však dáme prostor těm nejznámějším modelům, které zaznamenaly největší komerční úspěch.

Digitální hodinky Hamilton

Jak jsme již načrtli v jednom z našich minulých článků, za průkopníka v oblasti digitálních hodinek lze považovat americkou společnost Hamilton. Ta v roce 1972 uvedla dnes již velmi vzácný model Pulsar P1, který byl vybavený LED displejem a zdobený 18karátovým zlatem. Model P1 je dnes skutečným klenotem, přičemž cena za zachovalé modely atakuje 5ciferné částky.

Nástupcem modelu P1 se stal model P2, který přišel na trh v roce 1973. Jeho tělo bylo vyrobeno z nerezavějící oceli a cenovka za nejlevnější model začínala na úrovni 395 dolarů. Digitálky od značky Pulsar se staly hitem, o čemž svědčí čísla prodejů. V roce 1975 se podařilo značce Hamilton prodat až 150 000 modelů svých hodinek s digitálním LED displejem.

První digitální hodinky - Hamilton Pulsar P1

Digitální hodinky Seiko

V roce 1973 vytasila své zbraně také japonská značka Seiko. Digitální hodinky z produkce tohoto výrobce nesly označení Seiko Cal. 0614 a jde o první hodinky s 6číselným digitálním displejem. Displej v těchto hodinkách měl životnost 50 000 hodin a poskytoval optimální čitelnost. Značka Seiko ve vývoji digitálních hodinek pokračovala a o dva roky později, v roce 1975 uvedla na trh hodinky s označením Cal. 0634. Šlo o první digitální hodinky na světě, které byly obohaceny o funkci chronografu. Mimo jiné měly hodinky zabudované stopky, ale také praktické osvětlení displeje, které ještě více zlepšilo požitek z jejich používání.

Digitální hodinky od značky Seiko
Zdroj: https://www.horobox.com/en/news-detail/seiko-always-one-step-ahead

Digitální hodinky Casio

Na rostoucí trh digitálních hodinek vstoupil v roce 1974 i další přední výrobce hodinek. Japonská značka Casio uvedla v listopadu 1974 svůj první model digitálních hodinek s názvem Casio Casiotron R-11. Kromě zobrazení hodin, minut a vteřin byl tento model obohacen i o funkci kalendáře, přičemž šlo o úplně první hodinky na světě, které touto (dnes již samozřejmou) funkcí disponovaly. Další z vychytávek tohoto dnes již ikonického modelu bylo to, že nositelé nemuseli k zobrazení času mačkat žádné tlačítko. Díky LCD displeji se čas zobrazoval na hodinkách stále. Za zmínku stojí také další populární modely digitálních hodinek Casio. Kdo by si například nevzpomněl na obrovský hit 80. a 90. let minulého století, a to na hodinky s kalkulačkou? Právě značka Casio v tomto segmentu dominovala.

Digitální hodinky v současnosti

I když v době nejmodernějších smart hodinek je používání retro digitálek už sice jen módní záležitostí, jejich omezená funkcionalita jim nijak neubrala na popularitě. Vintage digitální hodinky s retro nádechem jsou nesmírně populární, čehož důkazem je rozhodně značka Casio. Ta od uvedení prvního modelu Casiotron R-11 přinesla na trh řadu dalších ikonických modelů, které se s téměř nezměněným designem vyrábějí dodnes. Představíme si některé z populárních digitálek od Casio:

Modelová řada A700

Snad nejikoničtější retro hodinky současnosti jsou z této edice z roku 2019. Na trhu je naleznete ve dvou barevných provedeních (zlatá, stříbrná), přičemž na výběr máte řemínek klasický nebo shark mesh řemínek. Na obrázku vpravo vedle dalšího populárního modelu s označením A159WGEA z edice Casio Vintage:

Zlaté provedení retro digitálních hodinek od Casio

Modelová řada A168

Digitální hodinky pocházející z této modelové řady zdobí zápěstí lidí s (téměř) nezměněným designem již přes tři desetiletí! Kdo chce pořádnou dávku nostalgie, tyto hodinky by rozhodně neměl přehlédnout. Tyto unisex digitálky jsou dostupné ve více barevných provedeních, a tak kromě klasické zlaté a stříbrné narazíte také na černé, černo-zlaté, ale také stříbrno-tyrkysové či maskáčové provedení.

Unisex digitální hodinky Casio

Modelová řada AE1200

V našem přehledu nesmíme zapomenout na digitálky inspirované kultovními hodinkami Seiko G757, které se objevily na zápěstí Rogera Moora ve filmu James Bond: Chobotnička.

Digitálky inspirované Jamesem Bondem

Modelová řada F-91W

Legenda všech digitálek. I tak by se daly nazvat černé digitální hodinky Casio F-91W, které jsou dnes již must-have kouskem každého milovníka retro hodinek. Tyto digitálky jsou nejpopulárnějšími digitálními hodinkami všech dob, které se objevily v obrovském množství filmů, přičemž zdobily a zdobí zápěstí těch nejznámějších osobností světa.

Jedny z nejprodávanějších digitálních hodinek - Casio F-91W

Jak vidíte, ty nejpopulárnější modely nezměnily svůj design takříkajíc od svého uvedení na trh. I když se na podobnou retro vlnu snažilo naskočit již několik značek, právě značka Casio je v současnosti nepřekonatelným lídrem segmentu digitálních hodinek. Za svůj úspěch v této oblasti vděčí Casio zejména klíčovým modelům, které se staly ikonickými symboly popkultury 80. a 90. let minulého století.