Jak sbírat hodinky: První kroky k vaší soukromé sbírce hodinek

Naučíme vás, jak sbírat hodinky
Sdílejte
LinkedIn

Existuje mnoho důvodů, proč začít sbírat hodinky a existuje také spousta hodinek, které čekají na to, až je budete sbírat. Kvalitní hodinky jsou nadčasovým módním doplňkem, dobrou investiční příležitostí a mají vynikající potenciál stát se rodinným dědictvím. Sbírání hodinek je složité, zdlouhavé, ale v každém ohledu obohacující. Existuje nespočet hodinek, značek, stylů a cest, jak vstoupit do sběratelského světa. Každý milovník časomíry se při sestavování své „truhly hodinářských pokladů“ vydá jiným směrem. Když se vám tedy chystáme poradit, jak sbírat hodinky, můžeme vám pouze nastínit pravidla, kterými byste se měli na své cestě držet.

Obsah článku

Než začnete budovat svou sbírku hodinek

Možná vlastníte jedny kvalitní hodinky nebo možná zatím nevlastníte žádné hodinky. Jste tedy relativní nováček a než se pustíte do vášnivého nakupování, věnujte čas poctivé přípravě.

Rozšiřte své obzory

Je toho hodně, co se potřebujete o hodinkách naučit. Ujasněte si rozdíly mezi mechanickými a quartzovými strojky, nastudujte si něco o hlavních typech hodinek, seznamte se s vlajkovými loděmi současného trhu a s ikonickými modely, které ovlivnily zbytek odvětví. Jděte do historie, ale držte krok i s aktuálními trendy. Čtěte časopisy, online magazíny, poslouchejte podcasty, sledujte videa a diskusní fóra. Pokud se chcete vydat klasickou cestou a láká vás retro či vintage, hledejte informace také v knihách. Jděte do hodinářské prodejny, prohlédněte si nabídku a vyzkoušejte si hodinky, které vás zaujmou. Nikdy nepřestávejte rozšiřovat své obzory. Svět hodinářství je fascinující.

Zapojte se do hodinářských komunit

Nejste jediní, kdo právě propadl sběratelské vášni a přemýšlí, jak sbírat hodinky. Přidejte se ke skupinám, vstupte do fór, vyhledejte sítě sběratelů hodinek. Podělte se o své otázky a nápady s ostatními sběrateli. Snažte se dozvědět co nejvíce od zkušenějších, ale také hledejte inspiraci u nováčků, kteří budou pravděpodobně řešit podobná dilemata jako vy.

Stanovte si rozpočet

Mohl byste vyhodit všechny své úspory na několik vzácných kousků. Jistě byste nebyli první sběratel, který to udělal. Doporučujeme však, abyste si nákupy rozložili do určitého časového období a drželi se stanoveného rozpočtu. Také si stanovte, jak často budete kupovat další hodinky a v jakých finančních stropech se budete držet.

Užitečný tip: Vždy kupujte pouze jedny hodinky na určité časové období. Mimo jiné vám to dá šanci sžít se s hodinkami, které již máte. Každé nové hodinky vás něco naučí a možná posunou vaši sběratelskou cestu jiným, novým směrem.

Najděte svou vlastní hodinářskou vášeň

Berte svou sběratelskou cestu jako výstup na vrchol. Začnete v základním táboře a jak budete stoupat výš, oblast vašeho zájmu se postupně zúží na jediný vytoužený cíl. Mějte otevřenou mysl a nechte hodinky, aby vás oslovily.

Pokud vás zajímá historie, začněte třeba s vintage hodinkami. Sportovní fanoušky budou zpočátku pravděpodobně přitahovat odolné sportovní modely. Pokud milujete film, budete hledat hodinky, které hrály na stříbrném plátně. Nebo budete sbírat hodinky z 60. let, letecké hodinky, retro modely, které s postupem času změnily barvu, francouzské hodinky nebo švýcarskou kvalitu. Někteří sběratelé se zaměřují na konkrétní značky. Mezi ty cenově dostupnější a sběratelsky zajímavější patří Seiko, Casio nebo Tissot. Jiní preferují zajímavé materiály, tematické ciferníky, kapesní časomíry, kvalitní dámské hodinky nebo průlomové technické vychytávky z různých období. Výběr je jen na vás.

Naučíme vás, jak sbírat hodinky

Jak sbírat hodinky

A dostáváme se k samotnému budování sbírky hodinek. Jak začít, kde nakupovat, jak pečovat o hodinky? Určitě budete mít spoustu dalších a dalších otázek. Na některé z nich vám nyní odpovíme. 

První krok: Pořiďte si ikonické hodinky

Ať už je oblast vašeho zájmu jakákoli, začněte budovat svou sbírku na pevných základech. Nejprve si vyberte skutečně ikonické hodinky. Kus, který bude tvořit pevný základní kámen vaší sbírky a o kterém budete jednou hrdě říkat: „Tohle byly moje první hodinky.”

Ikonou mohou být hodinky, které určily směr určitého, byť malého, odvětví hodinářství. Vyberte si hodinky, které mají za sebou dlouhou historii značky, což naznačuje spolehlivost. Nebojte se začít s moderními, ale kvalitními hodinkami. Ačkoli jsou originální staré hodinky nesmírně cenné, začít v tomto oboru je velmi složité. Kvalita padělků je dnes mimořádně vysoká a existují i originální kousky, které byly upraveny náhradními díly, čímž ztrácejí na hodnotě. Jako začátečník nemáte prakticky žádnou šanci poznat rozdíl.

Jděte do hloubky, ne do šířky

Hodinářský průmysl je příliš rozsáhlý na to, abyste jej mohli pojmout v celé jeho rozmanitosti. Chcete-li být skutečně úspěšným sběratelem, soustřeďte se na oblast svého zájmu. Jen tak budete schopni vytvořit něco výjimečného, ucelenou a jedinečnou sbírku. Jakmile si svůj žánr skutečně zamilujete, hodinky na vašem seznamu přání se budou exponenciálně rozrůstat.

Nové nebo z druhé ruky?

Základní kameny své sbírky pravděpodobně položíte novými hodinkami od osvědčených prodejců. Vyhnete se tak výše popsaným rizikům. Můžete zkusit nakupovat ve spolehlivém kamenném obchodě, kde můžete hodinky vyzkoušet, nebo si vybrat zavedený e-shop, který vám může nabídnout mnohem širší sortiment hodinek.

S rozšiřováním své sbírky hodinek však rychle zjistíte, že nákupům z druhé ruky se nevyhnete. Existují dva jednoduché důvody, proč vášniví sběratelé nakupují staré hodinky. Za prvé, některé modely se již nevyrábějí, a tak je nákup z druhé ruky jedinou možností, jak je do své sbírky získat. A za druhé: cena. Nákup z druhé ruky znamená, že budete moci do své sbírky přidat modely, které byste si nikdy nemohli dovolit z pultu obchodu.

Sbírání hodinek nemusí být jen výsadou luxusních značek

Nosit, či nenosit?

Skladujte svou sbírku hodinek na suchém, tmavém a chladném místě. I když máte chuť je vystavit ve skleněné vitríně, chraňte je před přímým slunečním světlem. Pokud je uložíte do zásuvky, neměly by se vzájemně dotýkat, aby nedošlo k jejich poškrábání.

A právě zde přichází na řadu otázka, zda hodinky ze sbírky nosit, či nikoli. Někteří sběratelé nosí své hodinky zejména při zvláštních příležitostech, jiní je nechávají vystavené, aby nedošlo k jejich náhodnému poškození. Pokud chcete hodinky nosit pravidelně, měli byste to při nákupu a budování své sbírky zohlednit. Ne každý sběratelský kousek je vhodný k nošení.

Jak se bude vaše sbírka rozrůstat a vy budete pronikat hlouběji a hlouběji do rozmanitého světa hodinářství, určitě zjistíte, že na otázku, jak sbírat hodinky, můžete nejlépe odpovědět jen vy sami. Obklopte se hodinkami, které budete mít rádi. Ujistěte se, že vám jejich styl vyhovuje, že se hodí na vaše zápěstí a že vás jejich příběh dokáže fascinovat. Sbírejte hodinky, kterými budete nadšeni.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE