Jak vybrat hodinky pro každé zápěstí?

Poradíme vám, jak si vybrat hodinky

Půvab hodinek tkví v tom, že dokáží dokonalým způsobem odrážet styl a charisma svého majitele. V souvislosti s touto schopností však nelze opomenout proces jejich výběru. Víte, jak vybrat hodinky pro každé zápěstí?

Výběr, resp. koupě, hodinek se může zdát někomu jako komplikovaný a zdlouhavý proces. Po správnosti by to ale mělo přesně tak i vypadat. V dalších řádcích si společně objasníme, proč je tomu tak.

Obsah článku

Jak vybrat hodinky?

Vraťme se tedy k tomu, proč by mělo být vybírání hodinek takříkajíc dlouhým procesem. Hodinky jsou již léta věrně doprovázené štítkem populárního módního doplňku. Jejich majitelů je možné rozdělit do nesčetných množství kategorií – začínajíc těmi, kteří si zodpovědně a pečlivě šetří na svůj vysněný kousek, a konče labužníky, kteří si bez rozmyslu kupují hodinky častěji než teplé pečivo. Tímto tvrzením ale neodsuzujeme ani jednu ze zmíněných kategorií. Při našich řadách, které jsou spojovány s tím, jak vybrat hodinky, budeme však vycházet ze skutečnosti, že hodinky se zvyknou kupovat na poměrně dlouhou dobu. Co tedy zohlednit při jejich koupi?

Náš tip: Před koupí hodinek se zamyslete nad těmito 7 otázkami.

  1. Pro koho jsou hodinky určené?
  2. Při jaké příležitosti plánuji nosit hodinky?
  3. Pro jaký typ řemínku se rozhodnout?
  4. Jaký typ ciferníku upřednostním
  5. Který typ strojku je pro mě ideální
  6. Je pro mě důležitá vodotěsnost hodinek?
  7. Co očekávám od hodinek?

Jak vybrat hodinky? Odpovídáme na základní otázky

Pre koho jsou hodinky určené?

Náramkové hodinky jsou zpravidla kategorizovány na pánské, dámské a dětské. Světoznámí výrobci se ale stále více uchylují i k navrhování takzvaných „unisex“ hodinek, tedy modelů, které jsou vhodné i pro muže, tak pro ženy. Takovým obousměrným designem se obvykle vyznačují inteligentní smart hodinky.

Při jaké příležitosti plánuji nosit hodinky?

Sportovní, elegantní, minimalistické, módní, luxusní, společenské, letecké, potápěčské či závodní. I takto mohou znít vlastnosti, resp. typy, hodinek. A kdybychom se velmi snažili, určitě bychom přišli na další. Pokud se tedy přemýšlíte nad tím, jak vybrat hodinky, ujasněte si nejprve to, při jaké příležitosti jejich plánujete nosit. Napovědět vám může typ řemínku.

Pro jaký typ řemínku se rozhodnout?

Řemínek, resp. náramek, můžeme bez ostychu označit za jeden z nejsilnějších vizuálních prvků hodinek. Vzhledem k tomu má logický vliv i na výběr a koupi hodinek. Zatímco kožené řemínky působí elegantním dojmem a představují výjimečný doplněk k pánským oblekem, nerezové náramky se jeví jako sportovnější alternativa elegance. Nesmíme však zapomínat ani na plastové či silikonové řemínky, které jsou častokrát volbou číslo jedna pro sportovce a vyznavače aktivního životního stylu. Za zmínku stojí i oblíbené Shark Mesh náramky či lehoučké NATO řemínky.

Zastavme se ale na chvíli při srovnání dvou nestárnoucích materiálů – kůže a ocel. Kožené řemínky jsou populární především díky úžasnému a příjemnému obepínání zápěstí. Takový hřejivý pocit je vítán především v chladném podzimním či zimním období. Naopak, kdo se o svůj kožený řemínek náležitě nestará, po určité době bude na něm pozorovat známky opotřebení či pachu. Co se týče ocelových náramků, ty jsou sice podstatně těžší, ale téměř bezúdržbové. Pozornost si zaslouží i jejich schopnost příjemně zchladit zápěstí během horkých letních dnů.

Jaký typ ciferníku upřednostnit?

Nejčastějšími typy ciferníků jsou analogové (ručičkové), digitální (číselné) a kombinované, které oplývají ručičkami a ukazují čas i číselným vyjádřením. Kombinované ciferníky jsou velmi dobře známé v souvislosti s modelovou řadou Casio G-Schock.

Který typ strojku je pro mě ideální?

Pokud hledáte značně přesné hodinky, které nevyžadují žádnou zvýšenou pozornost pro svůj pohodlný chod, měli byste sáhnout po quartzových hodinkách. Ty jsou poháněny malou baterií, která dodává energii ještě menšímu oscilátoru z krystalu křemene. Pokud ale žádáte hodinky se „skutečnou duší“, mohli by vás oslovit mechanické strojky – dále dělené na ručně natahované a automatické. Už na první pohled vás určitě zaujme plynulý chod jejich sekundovky.

Jaký typ pohonu si vybrat?

Je pro mě důležitá vodotěsnost hodinek?

Vodotěsnost hodinek se vyjadřuje v hloubce (m), barech (BAR) či atmosférách (ATM). Na základě tohoto údaje víte, jakému působení vody můžete váš oblíbený kousek vystavit. Tedy, alespoň by to tak mělo být. Proč ten skepticismus? Prvním důvodem je nálepka „water resistant“.

Upozornění:
Dejte si pozor na nálepku „water resistant“. Takové hodinky mohou být totiž odolné maximálně vůči vzdušné vlhkosti. Nedivte se proto, když vám model s podobnými atributy vypovídá službu po prvním výraznějším kontaktu s vodou.

Každopádně, zatímco hodinkám s vodotěsností 3 ATM / 3 BAR (30 m) by neměl ublížit déšť, hodinky s označením 5 ATM / 5 BAR (50 m) by měly odolat vlivu vody i během sprchování či mytí rukou. Za zmínku však stojí i výzkum, který tvrdí, že náramkové hodinky by měly dát před mytím rukou dolů ze zápěstí, neboť jejich nošení brání řádnému mytí rukou. Vraťme se ale zpět k tématu. Pokud toužíte po hodinkách, se kterými budete moci plavat, sáhněte alespoň po vodotěsnosti 10 ATM / 10 BAR (100 m). V případě hloubkového potápění doporučujeme minimálně označení 20 ATM / 20 BAR (200 m).

Pokud hledáte značně přesné hodinky, které nevyžadují žádnou zvýšenou pozornost pro svůj pohodlný chod, měli byste sáhnout po quartzových hodinkách. Ty jsou poháněny malou baterií, která dodává energii ještě menšímu oscilátoru z krystalu křemene. Pokud ale toužíte po hodinkách se „skutečnou duší“, mohli by vás oslovit mechanické strojky – dále dělené na ručně natahované a automatické. Už na první pohled vás určitě zaujme plynulý chod jejich sekundovky.

Co očekávám od hodinek?
Zamyšlení se nad tím, jak vybrat hodinky, jde ruku v ruce s tím, co od hodinek očekáváte. Někomu stačí jejich hlavní funkce, tedy ukazování času, ale jiní si potrpí na různé tradiční či modernější vychytávky. Ve spojitosti s doplňkovými funkcemi můžeme zmínit například zobrazení data či dne v týdnu, kalendář, kompas, GPS lokalizátor, barometr, teploměr, výškoměr, hloubkoměr, tachymetr, osvětlení, alarm nebo monitor srdeční frekvence.

Malé doporučení, jak vybrat hodinky

Samozřejmě, rozhodujícím faktorem při výběru hodinek bývá i cena. V současnosti však dokážete koupit kvalitní hodinky za akční ceny – doslova za pár eur. Na závěr ale přidáváme ještě 2 malé doporučení, jak vybrat hodinky.

Doporučení č. 1: Než se definitivně rozhodnete pro koupi hodinek, si udělejte širší výběr modelů, který postupně zúžíte, až vám zůstane jen jeden model. Počkejte pár dní, a pokud se vám budou vámi vybrané hodinky líbit i po jejich uplynutí, nemusíte více váhat.

Doporučení č. 2: V souvislosti s tím, jak vybrat hodinky, úzce souvisí i zamyšlení nad tím, kde koupit hodinky. V tomto případě vám řekneme jen jedno – nakupujte vždy u ověřených prodejců. Ale o tom možná příště.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE