Hodinky Breitling – stručný pohled do historie

Breitling hodinky a jejich stručná historie
Sdílejte
LinkedIn

Pojmenování Breitling evokuje v mnoha lidech zejména myšlenky na letectví a také luxus. Popravdě, není se čemu divit. Jedná se totiž o jedny z nejnosnějších prvků společnosti, která datuje svůj vznik do 19. století. Víte, jaká historie doprovází hodinky Breitling? Následujícími řádky do ní společně nahlédneme.

Obsah článku

Hodinky Breitling a jejich historie

Dnes je lidé napříč celým světem vnímají jako luxusní. Každý však nějak začínal. Co se týká začátků společnosti Breitling, musíme za nimi cestovat až do roku 1884. V té době založil Leon Breitling svoji hodinářskou dílnu. Událo se to ve švýcarských horách – konkrétně v St. Imier.

Stěhování do La Chaux-de-Fonds

Netrvalo přiliš dlouho a Breitling se v roce 1892 přestěhoval se svou stejnojmennou společností do tehdejší hodinářské metropole – do švýcarského La Chaux-de-Fonds, kde se vždy dívalo na hodinky takříkajíc jinýma očima. Největších úspěchů značky se ale původní zakladatel Leon Breitling nedožil.

První náramkové hodinky s chronografem - hodinky Breitling z roku 1915
Zdroj: https://www.hautehorlogerie.org/

První náramkové hodinky s chronografem

Po smrti Leona Breitlinga dostal hodinky Breitling na starost Leonův syn Gaston. Gaston Breitling bral v úvahu nároky tehdejší doby a vydal se cestou navrhování pilotních hodinek. A musíme podotknout, že jeho vize slavily úspěch. V roce 1915 byly totiž představeny hodinky Breitling s chronografem. Ve své podstatě by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o vůbec první náramkové hodinky s chronografem. Ano, první v historii, první na celém světě. A samozřejmě sklidily velký úspěch.

Proč? Tehdejší piloti našli zalíbení v chronografových hodinkách Breitling z prostého důvodu. S jejich pomocí totiž dokázali změřit, jak dlouho jim vydrží palivo v nádrži.

Pokračování v inovacích chronografu

Ani po představení prvních náramkových hodinek s chronografem na světě Gaston Breitling neotálel. Právě naopak, již beztak přelomový vynález ještě vylepšil. V roce 1923 představila značka Breitling inovaci, která oddělila funkce stop a start pomocí dvou tlačítek.

Partnerství s letectvem a armádou

Společnost Breitling prosperovala i nadále – a to i po odchodu Gastona Breitlinga do důchodu. Řízení významné značky se tak chytil jeho syn Willy. Během doby, kdy byl v hlavní funkci, se společnosti podařilo navázat partnerství s britským královským letectvem a armádou Spojených států amerických. Kromě toho pokračoval i v práci svého otce a dědečka a zaměřoval se na inovaci komplikace chronograf.

Breitling Chronomat

Významné události v historii společnosti Breitling nastaly i po roce 1940. Za zmínku stojí například představení hodinek Breitling Chronomat, které byly původně určeny pro matematiky a vědce. V té době šlo o vůbec první chronograf, který disponoval kruhovým logaritmickým měřítkem.

Hodinky Breitling Navitimer

Breitling Navitimer

Zhruba o 10 let později přišla společnost Breitling s dalším významným počinem. Do své nabídky uvedla snad nejznámější model určený pro piloty – Breitling Navitimer. Mimochodem, přezdívali ho i navigačním počítačem. Proč? Jelikož v té době neexistovaly žádné GPS navigace, v letectví se používal pro různé úkony spojené s navigací letadel.

Project 99

Co se týče éry Willyho Breitlinga, nelze opomenout ani rok 1969, kdy se společnost Breitling zúčastnila takzvaného Project 99. Výsledkem spolupráce byl první samonatahovací chronografický strojek na světě.

Současnost – luxusní pánské hodinky Breitling

V roce 1979 se dostala společnost Breitling do rukou pilota a výrobce hodinek Ernesta Schneidera. Začala tak v podstatě nová éra, která pozvedla luxusní pánské hodinky Breitling na ještě vyšší úroveň. 

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE