- Fáze Měsíce na hodinkách představují úchvatnou komplikaci.
- Poprvé se na náramkových hodinkách objevila už v roce 1925.
- Od té doby zdobí mnoho hodinek od různých světových výrobců.
Lidstvo je obecně již od nepaměti uchvacováno Měsícem jako takovým. Kromě toho, že se již v minulosti stával předmětem, námětem či prvkem různých poetických básní, můžeme jeho vliv na člověka spatřovat i v oblasti vědy a výzkumu. Nejenže se neustále zkoumá a pozoruje i v současnosti, ale ještě k tomu už stihl na svém povrchu přivítat i první návštěvníky. V podobném duchu bychom sice mohli pokračovat i dál, ale v následujících řádcích sehrají hlavní roli fáze Měsíce na hodinkách. Víte, co vlastně představuje tato úchvatná komplikace?
Obsah článku
Náhled do historie
Předpokládá se, že už v období kolem 15 000 let před naším letopočtem se lidé zajímali o pozorování Měsíce a sledování jeho fází. Sice ne v takovém měřítku jako dnes, ale přece. Naznačují to nástěnné malby objevené ve Francii.
Z historického hlediska však zdaleka nejde o jediný důkaz, který by potvrzoval zájem starších generací o Měsíc. Stačí se podívat do doby zhruba 150 let před naším letopočtem, ze které pochází fascinující mechanismus nalezený v Řecku. Jeho hlavní podstatou bylo ukazování ročního pohybu Měsíce a Slunce.
Věděli jste, že významný milník související s hodinářským průmyslem a pozorováním Měsíce nastal v době 15. až 16. století, kdy vznikly vůbec první astronomické hodiny?
Co jsou to vlastně fáze Měsíce
V předchozích řádcích jsme zmiňovali jakési fáze Měsíce, ale nestihli jsme vysvětlit, co vlastně představují. Když se vrátíte vzpomínkami do školních lavic, vše se vám dozajista osvětlí. Jedná se totiž o měsíční fáze popisující pohyb Měsíce. Právě o nich jste se s velkou pravděpodobností ve škole učili i vy. Konkrétně známe 4 nejhlavnější fáze Měsíce:
- Nov – viditelná je neosvětlená strana Měsíce
- První čtvrť – Měsíc je viditelný ve tvaru písmene D
- Úplněk – viditelná je celá osvětlená strana Měsíce
- Poslední čtvrť – Měsíc je viditelný ve tvaru písmene C
Zapamatujte si: Celý cyklus pohybu Měsíce, který se označuje také jako lunace, případně synodický cyklus, trvá v průměru 29 dní 12 hodin 44 minut 2,8 sekund.
Fáze Měsíce na hodinkách
Takže po povinných předmluvách se konečně dostáváme k podstatě, tedy k fázím Měsíce na hodinkách. Lidstvo bylo Měsícem fascinováno až natolik, že jeho podobu postupně přetavilo i do náramkových hodinek. Vůbec poprvé se tato komplikace objevila na náramkových hodinkách od společnosti Patek Phillippe. Stalo se tak v roce 1925. Od té doby se začali výrobci hodinek předbíhat v tom, kdo dokáže na ciferník hodinek umístit ukazatel fází Měsíce s co nejmenší odchylkou. Aktuální prvenství drží Andreas Strehler. Jeho hodinky disponují fázemi Měsíce, které se vychýlí jen jednou za neuvěřitelné 2 miliony let.
Proč komplikace? Fáze Měsíce na hodinkách neoznačujeme za komplikaci jen tak. Totiž, komplikace se říká prakticky každé doplňkové funkci náramkových hodinek – tedy kromě ukazování času. Přesně takovou komplikací je například i chronograf či ukazatel data a dne.
Jak vypadají fáze Měsíce na hodinkách a co nabízejí?
Laicky řečeno, komplikace fáze Měsíce na hodinkách dokáže zobrazovat podobu Měsíce, kterou můžete v daném čase vidět i na obloze. Zatímco v minulosti by se lidé dokázali díky takové komplikaci řídit například při pohanských rituálech, světských záležitostech či zemědělských úkonech, dnes mají fáze Měsíce na hodinkách mnoha světových značek ryze estetický a umělecký charakter.