Hodinářský slovník: Co je to chronograf a jak se používá?

Vysvětlíme, co je to chronograf a jak funguje
Sdílejte
LinkedIn

V minulosti byly hodinky především funkčním doplňkem, který svému nositeli sloužil hlavně jako měřič času. I když dnes hodinky vnímáme spíše už jako módní doplněk, nebylo tomu tak vždy. Hodinářské technologie se neustále zlepšovaly a do hodinek se přidávaly další funkce, které z nich udělaly nepostradatelný doplněk pro lidi těch nejrůznějších profesí. Průlomovou novinkou byl objev chronografu, který výrazným způsobem ovlivnil svět hodinek.

Obsah článku

Z historie chronografu

První moderní chronograf byl vynalezený v roce 1816, o což se postaral francouzský vynálezce Louis Moinet. Dalším důležitým milníkem bylo použití chronografových ukazatelů i v komerčně prodávaných hodinkách. To měl na svědomí francouzský hodinář Nicolas Mathieu Rieussec na pověření krále Ludvíka XVIII. Co to však chronograf je a k čemu slouží?

Co je to chronograf?

Chronograf je jednou ze součástí, resp. doplňkových funkcí, mechanických hodinek. Všechny nástavby, které zdokonalují ciferníky hodinek souhrnně označujeme výrazem “komplikace“. Pod pojmem chronograf se však neskrývá nic komplikovaného. Jde o výraz, který označuje doplňkové analogové stopky. Ty byly v minulosti výsadou leteckých, závodních či jinak specializovaných hodinek, které byly určené pro specifickou skupinu uživatelů. Postupem času se chronografové budíky dostaly i do “obyčejných“ hodinek. Není se však čemu divit. Chronografy krásně doplňují ciferníky hodinek a rovněž jim dodají luxusnější a propracovanější vzhled. S funkčními chronografy se tak můžete dnes setkat nejen na cifernících známých švýcarských značek, ale také na cifernících běžně dostupných módních značek.

Tip na článek: Podívejte se na 25 nejlepších hodinek s chronografy

Jak funguje chronograf?

Chronografových budíků lze nalézt na ciferníku hodinek hned několik. Pro lepší pochopení a vysvětlení můžeme použít ciferník hodinek Citizen CA4210-16E. Ten je zdobený třemi malými chronografovými budíky:

Chronograf na hodinkách Citizen

Vysvětlení:

  1. 24hodinový subciferník
  2. 60minutový chronograf
  3. Sekundový chronograf (stopky)

Standardně se na chronografových hodinkách využívají 3 budíky. Jejich počet a využití se však může lišit. Setkat se tak můžeme s hodinkami s 2 či 4 doplňkovými budíky.

Počet chronografů se může u jednotlivého typu hodinek lišit
Zdroj: tally.tl & watchtime.com

Chronograf standardně spolupracuje se dvěma bočními tlačítky, které jsou obvykle umístěné zhruba v poloze druhé a čtvrté hodiny. Horní tlačítko provádí spuštění chronografu a jeho opětovné stlačení měření zastavuje. Na resetování chronografových ukazatelů slouží spodní tlačítko. Odečtení výsledných údajů z chronografu je velmi jednoduché, je třeba však postupovat systematicky. Nejprve si všímejte údaje na malém hodinovém budíku, následně připočtěte údaj z minutového ukazatele a jak posledního si všímejte údaje o sekundách na třetím budíku.

Choronografové budíky na hodinkách značky Tissot a Certina

Tachymetr jako součást chronografových budíků

Skvělým doplňkem k chronografu je funkce tachymetru. To, že zrovna vaše hodinky mají tachymetr, poznáte už na první pohled. Rozpoznávacím znamením jsou čísla nacházející se na lunetě kolem ciferníku. Úloha tachymetru je jednoduchá – pomáhá nám vypočítat rychlost. Výpočet je však závislý na dvou veličinách, které musíme znát: čas a ujetou vzdálenost. Pomocí tachymetru na svých hodinkách tak můžete vypočítat například rychlost jízdy.

Tachymetr na hodinkách Citizen

Jak vypočítat rychlost pomocí tachymetru?

Na korektní výpočet rychlosti pomocí tachymetru budeme potřebovat centrální sekundovou ručičku. Zajímat nás bude jeden důležitý vzorec: T = 3600/t. Písmeno “T“ v tomto případě představuje číslo na tachymetru a malé písmeno “t“ znázorňuje čas naměřený v sekundách. Důležité je také číslo “3600“, které v tomto vzorci představuje počet sekund za hodinu (tj. 60 sekund x 60 minut.).

Příklad: Představte si, že jste závodníkem na okruhu dlouhém 1 km a chcete zjistit, jaká je rychlost, za kterou tento 1 km ujedete. Startovací čára na okruhu bude pomyslným bodem, při kterém zapneme chronograf. Projedeme okruh s délkou 1 km a po opětovném přejetí našeho startovacího bodu měření zastavíme. Pokud se sekundová číslice zastaví například na 15 sekundě, rychlost, kterou jste prošli okruh odpovídá hodnotě 240 km/h. Více možností toho, jak tachymetr na hodinkách využívat, můžete najít v tomto videu:

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE