- První hodinky pro měření krevního tlaku na světě představila společnost Huawei.
- Výrobci hodinek používají k měření krevního tlaku různé technologie, z nichž každá má své silné a slabé stránky.
- V současné době měření krevního tlaku hodinkami nedosahuje přesnosti klinických metod.
Hodinářství nikdy nepřestane fascinovat svou schopností reflektovat potřeby doby. Od dob, kdy Cartier navrhl a vyrobil první náramkové hodinky, aby uspokojil požadavky pilotů, až po současnost, kdy jsou jedním z velkých společenských témat právě civilizační choroby. Ve funkční výbavě hodinek se tak postupně objevují chytré funkce jako monitoring srdeční frekvence, pohybu, spánku, stresu či pitného režimu a jako jedna z posledních i sledování krevního tlaku. Jaké technologie umožňují monitorovat systoly a diastoly, jak fungují a které jsou top hodinky pro měření krevního tlaku současného trhu?
Obsah článku
Tichý zabiják současnosti: Proč hodináři věnují pozornost měření krevního tlaku
Krevní tlak je síla, kterou působí krev při proudění na stěny cév. Vyjadřuje se v milimetrech rtuťového sloupce a standardně se sledují dvě hodnoty: systolický tlak (vyšší hodnota) se měří v okamžiku srdeční kontrakce a diastolický tlak (nižší hodnota), který se měří, když se srdce uvolní. Optimální hodnoty krevního tlaku jsou 120/80.
Hypertenze (vysoký krevní tlak) je již dlouho civilizačním problémem a je považována za hlavní příčinu předčasných úmrtí na celém světě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře každý rok přibližně 9,4 milionu lidí na komplikace spojené s vysokým tlakem. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění nebolí a většina lidí ho zjistí až při vážných zdravotních komplikacích (infarkt, mrtvice), je také označováno jako tichý zabiják.
Sledování hodnot krevního tlaku má proto velký zdravotní význam. Na tuto potřebu zareagovali i výrobci hodinek a přišli na trh s nositelnými technologiemi, které měření krevního tlaku umožňují. Je velmi pohodlné mít na zápěstí chytré hodinky, které za vás provedou potřebná měření a zjištěné údaje vyhodnotí. Jaká je však jejich spolehlivost a přesnost ve srovnání se zavedenými klinickými metodami?
Jak fungují hodinky na měření krevního tlaku
Hodinky na měření krevního tlaku mají vzhled klasických náramkových chytrých hodinek. Různí výrobci při jejich vývoji sázejí na různé monitorovací technologie.
Hodinky pro měření tlaku pomocí PPG
Technologie PPG nebo fotopletysmografie využívá optických senzorů, které prostřednictvím světla monitorují amplitudy průtoku krve. Ve skutečnosti PPG měří množství světla absorbovaného nebo odraženého krevními cévami a toto přepočítává na rychlost průtoku krve. Tyto údaje se následně spojí s věkem, pohlavím a hmotností nositele a složitým algoritmem se vypočítají hodnoty krevního tlaku.
PPG senzory jsou aktuálně díky své kompaktní velikosti hojně využívány v nositelných zařízeních. Nevýhodou je nižší přesnost měření. Výsledné hodnoty může ovlivnit například pigmentace kůže nebo vnější světelné podmínky.
Mezi nejznámější hodinky s technologií PPG pro monitorování krevního tlaku patří hodinky Med-Watch. Jejich výhodou je autonomie z hlediska měření i vyhodnocování hodnot krevního tlaku. Není třeba je připojovat k aplikaci v chytrém telefonu. Nevýhodou je horší dostupnost.
Hodinky pro měření tlaku pomocí PAT
Technologie PAT zaznamenává čas, který potřebuje pulzní vlna k přechodu mezi dvěma arteriálními místy. Rychlost pulzní vlny je přímo úměrná krevnímu tlaku, takže jeho výpočet je v tomto případě jednodušší a přesnější.
PAT představuje nejběžnější způsob měření krevního tlaku bez manžety, protože vykazuje poměrně vysokou spolehlivost. Některá nositelná zařízení s touto technologií jsou dokonce již ve Spojených státech schválena agenturou FDA. Hlavní nevýhodou je nutnost pravidelné kalibrace.
Technologii PAT využívá ve svých hodinkách i Samsung. K nejoblíbenějším patří Samsung Galaxy Watch 5 Pro. Společnost Samsung však přímo varuje, že hodinky nemohou diagnostikovat hypertenzi nebo kontrolovat příznaky srdečního infarktu a nejsou určeny k nahrazení tradičních metod diagnostiky nebo léčby kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.
Hodinky pro měření tlaku pomocí manžety
Některé hodinky pro měření tlaku mají ve výbavě zabudovanou zápěstní manžetu, která funguje analogicky jako ramenní manžeta, jakou známe z ordinací lékařů. Měření je velmi pohodlné, jelikož manžeta je přímo zabudována v řemínku hodinek.
Přestože zápěstní nafukovací manžety vykazují poměrně vysokou přesnost, podle posledních výzkumů se tím ramenním zatím nevyrovnají. Velkou předností je, že tyto hodinky měří tlak bez nutnosti kalibrace.
Nafukovací manžetu mají ve výbavě například hodinky pro měření krevního tlaku od Huawei, slavné Huawei Watch D, které nesou status „první hodinky s tlakoměrem na světě“. Pokud si jimi chcete změřit tlak, stačí přiložit zápěstí k srdci. Manžeta se začne nafukovat a hodinky dále fungují velmi podobně jako klasický tlakoměr.