Nejlepší funkce chytrých hodinek: Od monitoringu zdraví až po ovládání domácnosti

Toto jsou nejlepší funkce chytrých hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Koncept inteligentních hodinek jako počítače na zápěstí byl v minulém století jen fascinující fikcí sci-fi románů. Dnes mají chytrá nositelná zařízení své stabilní místo na trhu a popularitou dýchají na záda klasickým analogovým hodinkám. S rychlým tempem technologického vývoje jsou stále dostupnější a jejich funkční výbava se každým dnem rozšiřuje. Chytré hodinky se dávno posunuly od krokoměru a zobrazování upozornění z chytrého telefonu k všestranně užitečným gadgetům. Ty nejzajímavější a nejužitečnější funkce si dnes v krátkosti představíme.

Obsah článku

Funkce chytrých hodinek pro sledování zdraví

Chytré hodinky jsou obvykle vybaveny celou řadou tělesných senzorů, díky nimž se stávají oblíbenou součástí výbavy nejen sportovců, ale i lidí se zdravotními problémy nebo seniorů. Mohou například nepřetržitě monitorovat srdeční tep, okysličení krve nebo vést záznamy o spánku a aktivitě. Výrobci však některým modelům dopřáli opravdu špičkové zdravotní funkce.

Detekce pádu

Když chytré hodinky zaznamenají pád, spustí alarm a zobrazí upozornění. Pokud funkci nevypnete, automaticky přivolají záchrannou službu a přednastavené kontakty pro případ nouze. Stejně tak budou postupovat i v případě, že zjistí, že jste se po pádu více než minutu nepohnuli.

Měření krevního tlaku

Chytré hodinky používají EKG a snímač tepové frekvence k měření krevního tlaku. Vyžadují úvodní kalibraci s tlakoměrem, na jejímž základě pak mohou poměrně přesně vypočítat váš krevní tlak. Výjimkou jsou hodinky Huawei Watch D, které mají ve výbavě také speciální nafukovací manžetu.

Měření hladiny cukru

Sledování hladiny cukru v krvi pomocí chytrých hodinek je zatím v plenkách, ale výrobci na vývoji této funkce již usilovně pracují a v okleštěné podobě už do některých modelů chytrých hodinek integrují jednodušší glukometry. Jejich cílem je sledovat klesající a stoupající hladinu krevního cukru a navrhovat výběr jídel nebo vhodné aktivity. Na výhody chytrých hodinek se tak mohou v blízké budoucnosti těšit i diabetici.

Toto jsou oblíbené sportovní funkce chytrých hodinek

Chytré hodinky a sportovní funkce

Fitness a sportovní funkce chytrých hodinek patří mezi nejvyhledávanější. Typickým příkladem je krokoměr, monitorování ušlé vzdálenosti, spálených kalorií, tepové frekvence, tréninku nebo délky fyzické aktivity. Hodinky vás upozorní, když jste příliš dlouho pasivní nebo potřebujete doplnit tekutiny. Dokáží toho však mnohem více.

Funkce pro turisty

Kromě toho, že chytré hodinky pro turisty disponují pokročilou odolností, ochranou proti vodě nebo prachu, překvapí také zajímavými funkčními vychytávkami. Outdooroví nadšenci zaručeně ocení GPS sledování polohy a navigaci, topografické mapy, předpověď počasí a senzory, jako je výškoměr, teploměr, barometr, kompas nebo akcelerometr.

Funkce pro plavce a potápěče

Od chytrých hodinek pro plavání a potápění se přirozeně očekává vysoká odolnost vůči vodě. Pro rekreační potápění se doporučuje minimálně na úrovni 50 m. Z funkční výbavy plavci a potápěči ocení teplotní čidlo, hloubkoměr, sledování zbývajícího času ponoru, plaveckého tempa a uplavané vzdálenosti. Pro profesionální potápěče jsou k dispozici i funkční vychytávky, jako je sledování tlaku ve vzduchových lahvích, údaje o spotřebě vzduchu, záznam bodů ponoru a výstupu nebo režim pro nádechové potápění.

Další zajímavé funkce chytrých hodinek

Výrobci chytrých hodinek se jejich funkční výbavou snaží oslovit stále širší okruh uživatelů a zapojit svá zařízení do různých aspektů života potenciálních zákazníků. To přináší na trh skutečné technologické zajímavosti.

Hledání věcí

Právě když telefon nejvíce potřebujete, nemůžete ho najít. Dříve jste potřebovali pomoc člena rodiny nebo přítele, který vám na váš mobil zavolal. Dnes vám ho rychle a pohodlně najdou vaše chytré hodinky, se kterými je telefon spárován. Funkce „najít můj telefon“ jednoduše spustí na mobilu hlasitý alarm, pomocí kterého jej snadno lokalizujete. Podobně tak mohou hodinky najít například připojená sluchátka, klíče od auta nebo jiná elektronická zařízení.

Navigace vibracemi

To, že mnohé chytré hodinky slouží i jako navigace na cestách, není žádnou novinkou. Výrobci však začali přidávat takzvanou navigaci vibracemi, která vám pomůže zorientovat se na cestě bez toho, abyste se rozptylovali pohledem na obrazovku nebo posloucháním instrukcí. Vaše hodinky vás vibracemi upozorní, abyste odbočili doprava nebo doleva.

Ovládání inteligentní domácnosti

Inteligentními hodinkami dnes dokážete ovládat své elektrické spotřebiče, osvětlení, garážová vrata, vytápění či větrání domácnosti. Kromě chytrých hodinek budete samozřejmě potřebovat i domácí automatizaci.

Automatické nastavení časového pásma

Oblíbená funkce hodinek pro cestovatele. Nyní už nemusíte sledovat na svých cestách místní čas a ručně nastavovat hodinky. Vaše chytré hodinky se jednoduše nastaví podle aktuální polohy. Milovníci cestování jistě ocení i letecké mapy, poradce pro zpoždění letů, přesné zprávy o počasí a podobné inteligentní funkce nositelných zařízení.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE