Hodinky Seiko – stručná historie japonské značky

Japonské náramkové hodinky Seiko jsou zárukou kvality

Pokud bychom vytvářeli seznam těch nejvíce ikonických a nejznámějších výrobců hodinek na světě, hodinky Seiko by se zařadili určitě do špičky našeho výběru. Tato japonská manufaktura nejenže patří k největším inovátorem v hodinářském průmyslu, ale patří i k nejstarším (komerčně známým) hodinářským domem vůbec. V současnosti velmi známé a úspěšné kolekce hodinek Seiko Presage, Solar nebo Prospex jsou jen zlomky toho, co značka za své dlouhé působení vytvořila.

Ve spojitosti s tímto výrobcem nám nedá opomenout ani nespočet prvenství a inovací, kterými tato značka obohatila svět hodinek. Notoricky známé potápěčské hodinky Seiko a (futuristická) technologie pohonu hodinek s názvem Spring Drive jsou jen špičkou pomyslného ledovce inovací z rukou japonských inženýrů. My jsme ty nejzásadnější historické milníky sesbírali a uspořádali je do stručného průřezu historie tohoto japonského giganta. Těšit se však můžete i na náš výběr zajímavých modelů ze současné nabídky.

Od země vycházejícího slunce do celého světa

Historii značky můžeme datovat až do dalekého roku 1881. Založil ji tehdy jen 21-letý Kintaro Hattori v japonském městě Tokyo, konkrétně v jeho části s názvem Ginza. Původně se tento japonský podnikatel věnoval pouze prodeji a opravě hodinek. Své původní zaměření však o pár let proměnil do výroby nástěnných hodin. První továrna vznikla o 11 let později a produkty z její výroby vznikaly pod značkou Seikōsha. Její název vznikl spojením dvou japonských slov. Prvním z nich je slovo “Seiko”, které může symbolizovat přesnost nebo úspěch, a slovo „sha“, které v japonštině symbolizuje dům. Právě tato výroba nástěnných hodin položila základ pro vznik světoznámé značky Seiko.

Počátkem 20. století se do Japonska importovali velmi málo náramkových hodinek ze zahraničí. Právě tento fakt dal podnikavému Hattoriho nápad s výrobou vlastních náramkových hodinek. Netrvalo to dlouho a už v roce 1913 se obyčejný nápad změnil na realitu. První japonské náramkové hodinky (tehdy ještě pod názvem) Laurel byli na světě. Japonské hodinky rostly na popularitě, avšak Hattoriho výroba byla velmi závislá na dovozu součástek ze zahraničí. To sice zpomalovalo samotný proces výroby, ale nijak to však nezabránilo vzrůstající popularitě prvních japonských náramkových hodinek.

První náramkové hodinky od Seiko - ještě pod značkou Laurel

Zdroj: Wikipedia

Přelomovým datem v historii značky byl rok 1923. V důsledku Velkého zemětřesení v Kantó o magnitudě 5,2 byla zničena továrna Seikosha a Kintaro Hattori byl nucen celý proces založení značky zopakovat znova. Odebráním slovíčka „sha“ z názvu značky v roce 1924 vznikl současný název, a nově vzniklé značce tak nic nebránilo zapsat se do hodinkových historie. Značka pokračovala ve výrobě originálních japonských náramkových hodinek. Vzpomeňme například hodinky Seiko Super, které dnes již představují skutečně raritní sběratelský kousek.

Zásadní roky inovací značky Seiko

Nyní se však přesuneme o několik let vpřed a zaměříme se na výběr těch nejzajímavějších inovací, které hodinky Seiko s sebou přinesli. To vše uspořádané v zajímavém časovém sledu.

Prvním rokem na našem seznamu bude rok 1956. Právě tehdy byly na trh uvedeny hodinky Seiko se systémem “Diashock”. Jak už asi víte, pointou tohoto systému bylo zabránění mechanickému poškození důležitých součástek uvnitř hodinek při jejich pádu. Systém Diashock absorboval nežádoucí otřesy a ochránil tak důležité komponenty hodinek. Dnes se možná nad takovou obnovou usmějeme, ale v padesátých letech minulého století šlo o skutečný pokrok.

 

Rok 1960 s sebou přinesl luxusní hodinky s označením Grand Seiko. Tato původně pouze modelová řada pánských hodinek Seiko měla sloužit pouze k uspokojení těch nejnáročnějších zákazníků. Úloha konstruktérů byla v tomto případě jasná – měli vytvořit ty nejluxusnější a nejlepší hodinky, které pod křídly této japonské značky mohou vzniknout. Svůj cíl, samozřejmě splnili a hodinky se vyrábějí dodnes. Jediným rozdílem je úplné oddělení této edice od značky, přičemž v současnosti představují hodinky Grand Seiko samostatnou značku.

 

Ve stejném roce, jak se konaly letní Olympijské hry v Tokiu (1964), uvedla značka Seiko na trh další inovativní hodinky. Šlo o první japonské hodinky vybavené stopkami. Právě řízení největší sportovní události bylo vynikající příležitostí k prokázání skvělých časoměrných dovedností japonských konstruktérů. Ze sedmdesátých let minulého století však ještě neodcházíme.

Zajímavým byl totiž pro značku i rok 1965. Právě v tomto roce značka vytvořila své úplně první potápěčské hodinky. Díky odolnému pouzdru a sklíčku byly schopny hodinky Seiko Diver ‚s zvládat svůj hlavní účel až do hloubky 150 metrů. Jak můžete vidět na obrázku, ikonický vzhled hodinek se zachoval až do dnešních dnů.

Potápěčské hodinky Seiko Divers

 

Výrazným písmem se do historie značky zapsal rok 1969. Právě v tomto roce uvedla značka na trhu úplně první bateriové (quartz) hodinky na světě. Šlo o pánské hodinky z kolekce Seiko Astron, které způsobily revoluci ve světě hodinek. Jak značka Seiko uvádí, hodinky byly 100krát (!) více přesné jako všechny ostatní hodinky na trhu. Edice hodinek Seiko Astron se s velkým úspěchem vyrábí dodnes a je jasným důkazem technické inovace a nepřetržitého pokroku značky.

Roky 1975 a 1986 byly opět lety inovací v oblasti potápěčských hodinek. V zmíněném roce 1975 si dala značka za cíl vytvořit hodinky, které by dokázaly zvládnout ponor až do hloubky 350 metrů. Seiko samozřejmě nezklamalo a svou stanovenou metu dokonce překonalo. Značka vytvořila hodinky Seiko Diver ‘se s titanovým pouzdrem, které byly schopny ponoru až do hloubky 600 metrů. Rekordy se však posouvaly i v roce 1986. Změnou titanového pouzdra na pouzdro keramické se značce podařilo vytvořit jedinečné potápěčské hodinky Seiko Professional Diver ‚s 1000m. Jak už asi tušíte, tímto modelem překonal japonský výrobce bájnou hranici 1 kilometru pod vodou.

Znáte edici hodinek Seiko Kinetic? Původní název této edice je Seiko A.G.S. a vznikla již v roce 1988. Princip pohonu hodinek byl postaven na oscilující závaží, které dokázalo proměnit pohyb ruky svého nositele na elektrické napětí, které následně pohánělo bateriové ústrojí hodinek. Šlo o úplně první automatické hodinky s quartz pohonem, které dokázaly spojit vynikající vlastnosti automatických a baterií poháněných hodinek. Na rok 1988 skutečně slušný výkon.

Za zmínku stojí určitě i rok 1999, kdy Seiko přineslo na trh skutečně jedinečné řešení pohonu. Technologie Spring Drive je něčím, co je však velmi těžké popsat laickým jazykem. Chcete-li se o tomto úžasném řešení pohonu hodinek dozvědět více, určitě si nastudujte tento článek s názvem „Tichá revoluce Seika“.

Jmenuje dalších dech beroucích inovací značky bychom mohli klidně pokračovat jako dosud. Takový „stručný“ seznam by však spotřeboval určitě několik dalších desítek řádků a my vás však nechceme, unudí historickými fakty (ať už jsou jakkoli zajímavé). Jednu z inovací značky Seiko nám však nedá opomenout. Přeskočme tedy o pár let dopředu a zastavme se při edici Seiko Astron GPS Solar. Tušíte, čímž by mohly být hodinky z této edice unikátní?

Pokud vám napadlo inovativní spojení hodinek poháněných sluneční energií, které jsou schopny přijímat GPS signál, jste na správné adrese. Právě v roce 2012 uvedla společnost na trh hodinky, které dokázaly pomocí vlastního patentovaného GPS přijímače přijímat GPS signály. Hodinky tak byly schopny s velkou přesností určit časové zóny a bez problémů pracovat s daty, které hodinkám poskytovaly GPS satelity nad našimi hlavami. Hodinky se vyrábějí dodnes a v rámci cenové kategorie těchto hodinek jde o skutečně precizně zpracované modely. Pokud máte zájem podívat se na tyto hodinky blíže, určitě nepřehlédněte toto video.

Solární hodinky Seiko s GPS přijímačem

Na základě našeho stručného historického přehledu už asi víte, že hodinky Seiko jsou dokonalým ztělesněním japonské dovednosti. Podívejme se však nyní na aktuální nabídku hodinek značky a zaměřme se nejzajímavější pánské hodinky Seiko z populárních kolekcí.

Seiko Prospex

První z kolekcí, na kterou upoutat naši pozornost, bude kolekce s názvem Seiko Prospex. Hodinky z této kolekce jsou bezpochyby sbírkou toho nejpropracovanějšího (minimálně po vizuální stránce), co značka skrývá v rukávu  Nejnovější modely z této kolekce se rozdělují podle tří elementů, které nás obklopují všude kolem. Známe tak hodinky Seiko Land, Sky a Sea, přičemž každá z těchto podkolekcí má svá specifika. Pánské hodinky Seiko Land vás osloví svými zemitý barvami a kompasem a solární hodinky z podkolekce Sky si zase získají všechny ty, kteří se cítí nejlépe s hlavou v oblacích. Zajímavými kousky jsou nepochybně i hodinky z „vodní“ kolekce s označením Sea, které se zařazují mezi skutečnou špičku mezi potápěčskými hodinkami. Pokud je potápění vaší srdeční, dobrým výběrem budou určitě hodinky Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1, které bezproblémově zvládnou tlak až do 20 bar.

Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1

Velikost: velké (šířka 4 - 5,49 cm), Šířka pásku: 22 mm, Typ strojku: automat - natahování pohybem ruky
TOP

Seiko Solar

 

Jak už asi tušíte, hlavní devizou hodinek z kolekce Solar je jejich inovativní solární pohon. Hodinky jsou poháněny sluneční energií, která je ukládána do baterie. Tu není potřeba nikdy vyměnit, a vy máte tak možnost nosit na ruce hodinky, které jsou v podstatě bezúdržbové. Samozřejmě i napájení pomocí sluneční energie má své mouchy. Stejně jako v případě pohonu Eco-Drive od značky Citizen, i v případě hodinek Seiko Solar je nutné, aby byly pro správné fungování vystavené v dostatečné míře slunečnímu záření.

Kromě vynikajícího technického zpracování a precizní kvality je výhodou hodinek z kolekce Seiko Solar i relativně dobrá cenová dostupnost. V cenovém rozmezí 100 až 200 EUR si dokážete tak vybrat kvalitní hodinky z této kolekce, které budou vaším skvělým společníkem. Do našeho hledáčku se dostaly také Seiko Solar SSC147P1, které jsou vybaveny minerálním sklíčkem Hardlex, chronografovými budíky a vodotěsností až do tlaku 10 bar.

Seiko Solar SSC147P1

Rozměry: 42 x 42 mm, Pohon: Quartz (baterie), Vodotěsnost: 100m (povrchové plavání), Pohlaví: pánské, Záruka: 24 měsíců
TOP

Seiko Presage

Hodinky z kolekce présage jsou kouskem, ve kterém se spojuje japonská hodinářská zručnost a dokonalý sportovně-elegantní look. Hodinky z této kolekce není však možné (minimálně po vizuální stránce) jednoznačně zařadit do některé ze známých kategorií hodinek. Vybrané modely totiž působí luxusním dojmem, jiné si zase pro svou vizuální inspiraci šli do světa potápěčských hodinek. Abychom však nepsali jen v hádankách, v rámci této kolekce máte na výběr z automatických, ale i solárních hodinek.

Na své si přijdou určitě i fanoušci luxusních hodinek, protože kolekce présage nabízí hned několik kousků, které můžeme do této kategorie hodinek bez problémů zařadit. Naši pozornost si obzvlášť získaly retro hodinky Seiko Presage SRPD36J1 z limitované kolekce Coctail Time “Old Fashioned”. Tyto automatické hodinky zdobí pozlacené pouzdro a pohání špičkový strojek Seiko 4R35. Samozřejmostí je i vysoce kvalitní sklíčko Hardlex a luxusní kožený řemínek. S koupí si však nedávejte příliš na čas. Hodinek bylo totiž vyrobeno pouze 8 tisíc kusů!

Seiko Presage Cocktail Time Old Fashioned SRPD36J1

Velikost: velké (šířka 4 - 5,49 cm), Šířka pásku: 20 mm, Typ strojku: automat - natahování pohybem ruky
TOP

Seiko Chronograph

Pokud jsme vás šokovaly cenou hodinek z kolekce Seiko présage, určitě si naše renomé napravíme pomocí kolekce Chronograph. Poznávacím znamením hodinek z této kolekce jsou typické chronografové budíky, jejichž použití je v rámci hodinek Seiko opravdovou tradicí. Obvykle jde o hodinky s quartzovým (bateriovým) pohonem, které vás navzdory své relativně nízké ceně okouzlí svým technickým zpracováním. Na výběr máte hodinky s koženým páskem, ale i luxusně působící hodinky s kovovým páskem.
Nedejte se však zmást jejich cenou. I když jde ve srovnání s hodinkami z ostatních kolekcí značky o poměrně levné modely, hodinky svou kvalitou nijak nezaostávají za svými dražšími bratry. Pokud bychom měli vybrat jen jeden model z této kolekce, byly by to
pánské hodinky Seiko Chronograph SSB303P1. Tyto sportovně-elegantní hodinky disponují funkčními chronografovými budíky, luminiscenčními ručičkami, ale i tachymetrem. Přesvědčte se sami o bezchybném vzhledu tohoto modelu.

Seiko Chronograph SSB303P1

Rozměry: 44 x 12 mm, Pohon: Quartz (baterie), Vodotěsnost: 100m (povrchové plavání), Pohlaví: pánské, Záruka: 24 měsíců
TOP

Slovo na závěr

Jak tomu již v našich hodinkových přehledech bývá zvykem, na závěr máme pro vás vždy malé shrnutí našich zjištění. Ani v případě dnešního přehledu o slavné japonské značce tomu nebude jinak. Hodinky Seiko nejsou skutečně pro každého. Nejsou odrazem nejnovějších módních trendů, ale právě naopak. Pánské a dámské hodinky Seiko ctí tradice a modely této značky staví svůj úspěch především na vytříbené kvalitě a technických inovacích.
Pokud nepatříte k zákazníkům, kteří se řídí rychlými trendy, ale kvalita je pro vás na prvním místě, hodinky Seiko budou pro vás rozhodně dobrou volbou. V relativně nízké cenové kategorii tak získáte špičkové hodinky, které vás minimálně po své kvalitativní stránce určitě nezklamou. Doufáme, že jsme vám japonskou značku dostatečně přiblížili. Nyní je však řada na vás. Které z hodinek Seiko budou zpestřovat vaše zápěstí? 😎

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE