Recenze: Legendární Casio G-Shock GA-100

Recenze legendární modelové řady Casio G-Shock GA-100

Všichni výrobci významných světových hodinek mají ve svém portfoliu modelovou řadu, která je tahákem celé značky. Bezpochyby jste již slyšeli výraz Paretovo pravidlo, podle kterého 80% důsledků vzniká z 20% příčin. Pokud si toto tvrzení promítneme do světa hodinek, konkrétně do značky Casio a její divize hodinek, právě hodinky z modelové řady G-Shock rozhodně patří do skupiny hypotetických 20 procent, které tvoří 80% zisků společnosti. Přesná čísla prodejnosti jednotlivých modelových řad budou však pouze naší domněnkou. To, že G-Shock je jednou z nejprodávanějších z celého portfolia, je však nepochybným faktem.

Kromě mezinárodní oblíbenosti této modelové řady potvrzuje toto tvrzení i skutečnost, že v roce 2017 značka oslavila 100 milionů prodaných modelů z této řady. V roce 2019 informovala svět o svých třech nejprodávanějších modelech  všech dob. Dvojku ze seznamu, konkrétně hodinky Casio G-Shock GA-100 si dnes stručně rozebereme.

Obsah článku

Matné hodinky Casio G-Shock GA-100-1A3 se zelenými ručičkami

10 let úspěchu

Modelová řada GA-100, který spatřil světlo světa v roce 2010, vytvořil zkušený japonský designér Ryusuke Moriai. Ten mimo jiné stojí i za lowcost retro modelem Casio F-91W, hodinkami DW-6400, i za edicí hodinek GA-110. Hodinky z edice GA-100 se po uvedení na trh staly rychlým bestsellerem. Přestože od jejich oficiálního startu prodeje uběhlo už skoro 10 let, jejich design je nadčasový a náročné klientele mladých lidí má stále co nabídnout. Je charakteristický typickým robustním pouzdrem a různými specifickými designovými prvky, kterými jsou outdoorové hodinky japonského výrobce známé. Zajímavé je zejména široké portfolio barev a jejich kombinací, které je možné v případě této edice počítat v desítkách.

Specifikace

Jak jsme již na začátku zmínili, kromě široké škály barev je typickým poznávacím znamením těchto hodinek vysoce odolné pouzdro, jehož tvar a vizuál je přesně tím, podle čeho poznáte, že jde o právě o “dží-šoky”. Kaučukové pouzdro je vyráběny ve dvou typech povrchové úpravy a to konkrétně v matné a lesklé. V závislosti na konkrétním modelu se kromě barvy pouzdra mění i barva zvláštních detailů na hodinkách. Barva ručiček, ukazatele času po obvodu ciferníku, nápisy, i různé jiné menší detaily jsou pevnou součástí barevné různorodosti této rady. Díky obrovskému množství barev a různým limitovaným edicím, si každý sběratel v případě Casio G-Shock GA-100 přijde na své.Farebná škála Casio G-Shock

Kromě snadno postřehnutelný designu je jejich typickým znakem i odolnost pouzdra a řemínku, které jsou vyrobeny z kvalitního kaučuku. Tyto nárazuvzdorné hodinky jsou doslovně zkonstruovány tak, aby vydržely téměř vše. V případě této řady výrobce prohlašuje vodotěsnost 200 m, která z nich sice nedělá vhodného adepta na hloubkové potápění, ale při sprchování jejich rozhodně skládat nemusíte. Hodinky mají množství vlastností a funkcí, jejichž potřebnost a praktickou využitelnost však necháme na každém z vás. Mezi ně můžeme zařadit například stopky s deklarovanou přesností na 1/1000 sekundy, nebo anti-magnetickou ochranu, jejíž opravdové opodstatnění jsme bohužel ani během několikaletého používání neobjevily.

Černo-červené Casio G-Shock GA-100-1A4

https://hqwatchgallery.com
Casio G-Shock GA-100-1A4

Ani japonští konstruktéři nejsou neomylní a omylem se nevyhnula ani tato edice. Snad největší z nich je ciferník, konkrétně jeho čitelnost. Během dne je viditelnost ukazatelů na ciferníku slabá a jinak tomu není ani ve tmě. Pokud spoléháte na úspornou LED žárovku, kterou výrobci z důvodu vyšší životnosti použili jako kompenzaci za elektro-luminiscenční osvětlení, zůstanete zklamáni. Světlo hodinek je v tomto případě na okrasu a k okamžitému zjištění aktuálního času během tmy vám skutečně nepomůže.


Slabé osvětlení hodinek Casio

Verdikt

Přestože od začátku prodeje uběhlo už několik let, čísla prodejnosti této kolekce nemají výraznou klesající tendenci. Ani přesto, že si na pozici g-shock dvojky brousí zuby už několik novějších a modernějších adepty, tato modelová řada se stále těší velké oblibě. Pokud se nedíváme na některé zbytečné funkce a nevýhody v podobě nedostatečného, ba až nesmyslně řešeného osvětlení, má tento model všem nadšencům sportovních a outdoorových hodinek skutečně co nabídnout. Pokud nutně nepotřebujete hodinky z aktuální letošní edice, vynecháte drobnou nevýhodu v podobě osvětlení a máte vyhlédnuté některé z edice GA-100, jejich koupi určitě neprohloupíte.

Casio G-Shock GA-100-1A4

Rozměry: 50 x 16 mm, Hmotnost: 70g, Pohon: Quartz (baterie), Vodotěsnost: 200m, Pohlaví: pánské, Záruka: 24 měsíců
TOP

Souhrn vlastností hodinek Casio G-Shock GA-100

  • Světový čas – 29 různých časových pásem
  • Stopky s deklarovanou přesností na 1/1000 sekundy
  • Odpočitávadlo času
  • Automatický kalendář
  • LED osvětlení displeje
  • Budík
  • Alarm s funkcí Snooze
  • 5 od sebe nezávislých alarmů, které vám během dne připomenou opakující se události
  • Minerální tvrzené sklo
  • Kaučukové pouzdro + řemínek

Casio G-Shock GA-100B-4AER

Rozměry: 50 x 16 mm, Hmotnost: 70g, Pohon: Quartz (baterie), Vodotěsnost: 200m, Pohlaví: pánské, Záruka: 24 měsíců
TOP

Výhody

příznivá cena, široká škála barev a kombinací, nesmrtelný design / nadčasovost, kvalitní materiál / odolnost

Nevýhody

horší viditelnost na displeji během dne, špatné řešení osvětlení pomocí LED, pro laiky mírně komplikované nastavení, zbytečné funkce

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE