- Rezerva chodu udává, jak dlouho budou automatické hodinky fungovat bez nabíjení.
- Za optimální se považuje 62hodinová výkonová rezerva, která zajistí chod hodinek během celého víkendu.
- Hodinky s nejvyšší rezervou chodu na světě dokáží fungovat neuvěřitelných 65 dní.
Snaha výrobců o zvyšování rezervy chodu automatických hodinek je jedním z nejpraktičtějších trendů současného hodinářství. Zatímco ještě před pár lety tento fenomén příslušel luxusnímu segmentu, aktuálně není problém najít automat s třídenní nebo lepší rezervou i ve střední cenové třídě. Proč se vyplatí zabývat tímto parametrem a které automatické hodinky s vysokou rezervou chodu stojí za pozornost? Odpovědi naleznete v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je rezerva chodu hodinek
Rezerva chodu nebo výkonová rezerva je časový úsek, během kterého dokážou hodinky fungovat, aniž by se nabíjely/natahovaly.
Automatické hodinky fungují na mechanickém principu a nemají k dispozici baterii. Zdrojem jejich energie je hlavní pružina, která se navíjí díky pohybu zápěstí nositele. Pokud hodinky odložíte, nenabíjejí se a fungují právě ze své výkonové rezervy. Když se tato rezerva vyčerpá, hodinky přestanou měřit čas a je třeba je natáhnout a opětovně nastavit. U funkčně jednodušších modelů to nepředstavuje velký problém. Nastavení komplikovanějších hodinek, které mají ve výbavě například věčný kalendář nebo fáze měsíce, však může být poměrně zdlouhavé.
Náš tip: Pro tento účel jsou na trhu dostupné takzvané natahovače hodinek nebo Watch Winder.
Jak velkou rezervu chodu by měly mít dobré automatické hodinky? Víkendový test
V hodinářské praxi je zažito, že kvalitní automatické hodinky by měly běžet bez nabíjení během celého víkendu. Říká se tomu i víkendový test. Pokud si hodinky v pátek večer sundáte, v pondělí ráno by ještě měly fungovat. Očekává se tedy výkonová rezerva minimálně 62 hodin.
Mírnější hodinářské pravidlo mluví o minimálně 40 hodinách. Vychází z očekávání, že pokud hodinky večer sundáte a celý následující den je necháte odložené, další den ráno budou ještě fungovat.
Automatické hodinky s vysokou rezervou chodu
Držitelem rekordu v kategorii automatických hodinek s nejvyšší rezervou na světě je v současné době Vacheron Constantin, který ještě v roce 2019 uvedl na trh model Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar s rezervou chodu neuvěřitelných 65 dní. Při uvedení se tento model prodával za 520 000 eur. My jsme se podívali na nabídku cenově dostupnějších kvalitních automatů, jejichž třídenní výkonová rezerva běžnému uživateli plně dostačuje. Tři z nich vám představíme podrobněji.
Tissot Gentleman Automatic Powermatic 80 Silicium
Pánské hodinky ze švýcarské dílny byly prvními, které dostaly do výbavy populární automatický strojek Powermatic 80 z dílny ETA s rezervou chodu 80 hodin. Přestože kolekce je na trhu již pátým rokem, nadčasový vzhled a kvalita jí zajišťují její neutuchající oblibu. Funkčně jednoduché hodinky jsou k dostání ve více designových provedeních s koženými řemínky nebo ocelovými náramky. Pozornost zájemců nejčastěji poutá ocelový model s modrým ciferníkem nebo dvoubarevné stříbrno-zlaté modely.
Certina DS-1 Automatic Powermatic 80
Další švýcarské automatické hodinky tikají na strojku ETA Powermatic 80 s 80hodinovou rezervou chodu. Certina DS-1 jsou v nabídce v celé řadě barevných provedení, v celoocelových nebo dvoubarevných pouzdrech se stříbrnými, modrými, šedými nebo černými ciferníky.
Hamilton Jazzmaster Power Reserve Auto
Elegantní pánské automatické hodinky fungují na in-house strojku Hamilton Caliber H-13 s rezervou chodu 80 hodin. Minimalistický ciferník obsahuje kromě ručičky rezervy chodu také okénko s datem. Hodinky Jazzmaster Power Reserve Auto jsou k dispozici ve stříbrné, černé, modré a krémové barvě s ocelovým náramkem nebo koženým řemínkem.