Seriál prvotiny: Tipy ke koupi prvních automatických hodinek

Přinášíme tipy na první automatické hodinky
Sdílejte
LinkedIn

Čistě samochodný mechanismus s nádherným plynulým pohybem bez potřeby baterie. Přesný čas, ale také štědrá dávka stylu a šarmu. Jedinečnost automatických hodinek roky fascinuje sběratele a stále častěji oslovuje i běžné uživatele. Pokud jste v oblasti automatické mechaniky nováčkem a zvažujete koupi své prvotiny právě v této kategorii, jste na správném místě. Připravili jsme pro vás praktického průvodce a přidáváme několik tipů na slušné modely za výhodné ceny. Nechte se inspirovat a vyberte si automatické hodinky podle svých představ.

Obsah článku

Jak fungují automatické hodinky

Krása automatických hodinek spočívá v jejich mechanickém strojku, který pohání ručičky bez potřeby baterie nebo natahovací korunky. Automatické hodinky čerpají energii pro svůj chod z pohybu zápěstí svého nositele.

Jste-li v pohybu, hýbou se i vaše hodinky. V jejich pouzdru se rozpohybuje půlkruhové závaží, čímž se natáhne hlavní pružina. Celý proces dále funguje podobně jako u klasických mechanických hodinek. Napnutá pružina je zdrojem energie pro pohyb ručiček, který je v tomto případě nádherně plynulý (na rozdíl od quartzových hodinek, které tikají).

Užitečné tipy při nákupu prvních automatických hodinek

Vzhledem k vyšším cenám automatických hodinek (ve srovnání s jejich quartzovými protějšky) je užitečné, abyste ještě před samotnou koupí měli alespoň základní přehled v segmentu. Na které nejdůležitější parametry automatických hodinek si dát pozor?

Značka hodinek

Kvalitní automatické hodinky se vyznačují dlouhou životností. Vyplatí se proto investovat do renomovaných a osvědčených značek, tzv. stálic hodinářského trhu. Kromě exkluzivních výrobců, jako jsou Rolex nebo Omega, existují i cenově dostupnější kvalitní automatické hodinky – například z dílny Seiko, Hamilton nebo Tissot.

Kvalita pohonu

Strojek je nejdůležitější součástí automatických hodinek. Doporučujeme zaměřit se především na švýcarské strojky značek ETA, Sellita a Ronda nebo na in-house strojky výrobců, jako je Seiko nebo Orient. Také zvažte i rezervu chodu.

Odolnost materiálů

Když kupujete hodinky s dlouhou životností, jistě chcete, aby si vedle funkčnosti zachovaly i svoji estetickou stránku. Odolnost vůči poškrábání a jiným mechanickým poškozením primárně závisí na kvalitě materiálů. Zaměřte se na pouzdra a náramky z chirurgické oceli nebo titanu, safírová sklíčka nebo minerální sklíčka se safírovou úpravou a kožené řemínky.

Swiss Made

Pokud chcete švýcarské automatické hodinky, které jsou zlatým standardem kvality na současném trhu, hledejte označení „Swiss Made“. Pozor na hodinky se štítkem „Swiss Mov´t“, které mají švýcarský strojek, ale mohly být vyrobeny kdekoli na světě.

Osobní styl a pohodlí

Celkový vzhled hodinek by měl odpovídat vašemu osobnímu stylu. Kromě toho by měly být dostatečně univerzální, abyste mohli své hodinky často nosit. Z hlediska pohodlí při nošení je obzvláště důležité zvolit adekvátní velikost pouzdra vzhledem k vašemu zápěstí.

Funkčnost

Požadavky na funkční výbavu hodinek závisí primárně na preferencích nositele. My doporučujeme zaměřit se hlavně na odolnost vůči vodě, která by měla být alespoň na úrovni 50 m pro běžné nošení. Oblíbenou funkcí, která hodinkám dodává přidanou hodnotu, je také chronograf.

Cena hodinek

Automatické hodinky naleznete na trhu v různých cenových relacích. Volba je jen na vás. Ujistěte se však, že cifra na cenovce odpovídá nejen vámi plánované investici, ale také hodnotě hodinek z hlediska jejich kvality a životnosti, případně investiční hodnoty u dražších modelů. 

Naše tipy na první automatické hodinky

Pro inspiraci jsme pro vás vybrali několik modelů, které mají dobré předpoklady stát se vašimi prvotinami a otevřít vám dveře do světa automatických hodinek

Seiko 5 Sports

Oblíbené potápěčské hodinky japonské výroby mají ve výbavě in-house strojek Seiko s rezervou chodu 40 hodin, vodotěsnost na úrovni 100 m, ocelovou odolnost a tvrzené minerální sklíčko s povrchovou úpravou proti poškrábání. Dobrou čitelnost zajišťuje luminiscence.

Orient Mako III Automatic

Na japonském trhu ještě chvíli zůstaneme. Slušný potápěčský automat nabízí také značka Orient pod modelovým označením Mako III Automatic. Kromě výhodné ceny a příjemného sportovního designu oceníte také automatický strojek Orient s výjimečnou přesností a rezervou chodu 40 hodin, safírové sklíčko a vodotěsnost na úrovni 200 m. 

Tissot Gentleman Powermatic 80

Najít kvalitní automatické hodinky švýcarské výroby v ceně pod 25 000 korun je tak trochu rarita. Výjimkou jsou hodinky Tissot Gentleman Powermatic 80 s automatickým strojkem ETA s rezervou chodu 80 hodin, ocelovým pouzdrem a safírovým sklíčkem. Odolnost vůči vodě je na úrovni 100 m. 

Hamilton American Classic Intra-Matic

Automatické hodinky Hamilton American Classic jsou považovány za jeden z nejkrásnějších chronografů na světě. Ve výbavě mají automatický strojek Hamilton postavený na ETA s rezervou chodu 60 hodin. Zárukou kvality a odolnosti je ocelové pouzdro se safírovým sklíčkem a krásný kožený řemínek.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE