Mechanické hodinky vs. automatické hodinky: Znáte rozdíl?

Prozradíme vám, jak fungují mechanické hodinky
Sdílejte
LinkedIn

V době moderních quartzových hodinek se stále více zapomíná na hodinářskou klasiku v podobě natahovacích strojků. Každý, kdo měl tu čest zažít jejich eleganci, šarm a noblesu, by vám dozajista potvrdil, že mají opravdu jedinečného ducha. Existují však dva typy – ručně natahované strojky a automaticky natahované strojky. Zatímco jedny pohánějí mechanické hodinky, ty druhé se starají o chod automatických hodinek. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Obsah článku

Mechanické hodinky

Když jsme hned v úvodu zmiňovali eleganci, šarm a noblesu, naráželi jsme zejména na mechanické hodinky poháněné ručně natahovanými strojky. Mezi opravdovými milovníky tradičních hodinek mají neotřesitelně silnou pozici. K tomu, abyste je dokázali skutečně ocenit, musíte chápat princip jejich fungování. Samozřejmě nemusí se z vás automaticky stát odborník na hodinářský slovník. Pro začátek bohatě postačí, když si osvojíte něco z jejich základů. Když se tak stane, mechanické hodinky vás s velkou pravděpodobností chytí za srdce.

Takže, co se týká ručního natahování, máme na mysli přesně takové natahování, jaké jste možná kdysi vídali u vašich prarodičů. Jak je ale možné, že se otáčením korunky dokázaly nastavit mechanické hodinky tak, aby ukazovaly přesný čas? Může za to soubor množství maličkých součástek, které v pozdějším vývoji náramkových hodinek začaly nahrazovat quartzové baterie.

Každopádně, jednu z nejpodstatnějších a nejhlavnějších rolí ze všech součástek mechanických hodinek hraje takzvaná pružina, jejímž rozvíjením se po natažení na pérovník vytváří energie na chod hodinek.

Tip na článek: 20 nejlepších mechanických hodinek roku 2021

Mechanické hodinky a jejich oprava

Automatické hodinky

Automatické hodinky, jinak nazývané také hodinky s automatickým natahováním, fungují na neméně složitém principu. V jejich případě však není nutné ruční natahování otáčením korunky. A právě to je hlavní rozdíl mezi nimi a mechanickými hodinkami. Zatímco mechanické hodinky by nedokázaly bez pravidelného natahování správně fungovat, ty automatické si vystačí s pohyby svého nositele.

Složité části automatických hodinek, které jsou uspořádané podle systematického schématu, pracují kvůli jednomu společnému cíli. Ozubená kolečka, hnací pružiny a také další důležité komponenty se snaží, aby ručičky prováděly regulovaný pohyb.

Laicky by se to dalo vysvětlit následovně: Automatické hodinky se natahují automaticky – díky každodennímu pohybu svého nositele. Takto vytvářená energie se následně soustřeďuje v hnacím motoru, aby mohla rozhýbat rotor a další podstatné mechanismy.

Slovo na závěr

Automatické i mechanické hodinky jsou v současnosti mírně odsouvané do pozadí. Může za to zejména moderní doba, rychlý životní styl a cenová dostupnost quartzových hodinek. Když se nad tím však hlouběji zamyslíte, systém pohonu natahovacích hodinek, hlavně těch mechanických, je natolik jedinečný, že může být nesmrtelným.

Myslíme si, že i v budoucnu se stále najdou takoví milovníci hodinek, kteří podlehnou zalíbení v ručně natahovaných strojcích – zpomalí, ocení hodinářské řemeslo a vychutnají si daný moment. O něco jednodušší to asi budou mít automatické hodinky. Mohou těžit nejen z eko trendu ve smyslu odbourávání baterií, tak jako mechanické hodinky, ale také z neustále se zrychlujícího životního stylu. Jejich chodu se totiž nemusí věnovat žádný čas.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE