Automatické natahování hodinek: Co je Watch Winder a jak funguje?

Co je to Watch Winder?
Sdílejte
LinkedIn

Problematika natahování hodinek je stejně stará jako samotná koncepce nositelných hodinek. Zatímco automatické strojky byly odpovědí na klasické mechanické natahování hodinek korunkou, nyní jde technologie ještě dál. Na scénu přichází Watch Winder, nebo chcete-li natahovač hodinek, a sběratelé i odborníci se jednoznačně neshodují v tom, zda je automatickým hodinkám ku prospěchu nebo ke škodě. V následujícím článku se proto zaměříme právě tímto směrem. Dozvíte se, co je Watch Winder, jak funguje a zda ho vaše hodinky potřebují.

Obsah článku

Jak fungují automatické hodinky

Abychom porozuměli tomu, co je Watch Winder a jak funguje, připomeňme si nejprve, jak pracuje automatický strojek ve vašich hodinkách. Zatímco klasické mechanické hodinky vyžadují pravidelné natahování korunkou, automatické hodinky využívají pro svůj chod energii z pohybu vašeho zápěstí. V jejich srdci se nachází hlavní pružina, která se postupně odvíjí a pohání převody hodinových ručiček. Za normálních okolností pohyb vašeho zápěstí otáčí rotorem, který pružinu nabíjí. Některé rotory nabíjejí pružinu při otáčení v obou směrech, některé pouze ve směru nebo proti směru hodinových ručiček.

Většina automatických hodinek má rezervu chodu 36 až 72 hodin. Když si hodinky na noc sundáte, pružina se nenabíjí, ale strojek pracuje dál. Problém nastane, pokud hodinky odložíte na delší dobu. Hodinky se jednoduše vybijí a po vyčerpání rezervy energie přestanou fungovat. Zde přicházejí na scénu natahovače hodinek, tzv. Watch Winders, které udržují hodinky v nepřetržitém chodu.

Watch Winder: Vše, co potřebujete vědět o natahovači hodinek

Natahovač hodinek neboli Watch Winder je elektronické zařízení, obvykle krabička nebo úložný box, určené k nabíjení automatických hodinek v době, když se nenosí. Tím, že natahovač udržuje hodinky v neustálém chodu, nedojde k jejich zastavení a všechna nastavení jako čas, datum či kalendář zůstávají zachována.

Jak funguje Watch Winder?

Většina natahovačů hodinek má podobu úložného pouzdra, do kterého bezpečně a efektně odložíte své hodinky. Zařízení Watch Winder může být napájeno bateriemi nebo přímo ze sítě. Funguje tak, aby simulovalo pohyb zápěstí při nošení hodinek. Neotáčí se však pořád. Natahovače jsou zpravidla předem naprogramovány na otáčení hodinek způsobem, který nezpůsobí jejich poškození. Některá zařízení nabízejí možnost nastavit, jak často a jakým směrem se mají otáčet, případně nabízejí i tzv. obousměrné navíjení. Mohou se tak efektivněji přizpůsobit rotoru vašich hodinek.

Watch Winder: Výhody a nevýhody natahovače hodinek

Kvalitní natahovač hodinek vaše hodinky nepoškodí a udrží je neustále v chodu, vždy přesně seřízené a připravené doprovodit vaše zápěstí v pravou chvíli. Proč se tedy v odborné veřejnosti rozpoutala diskuse o používání natahovačů hodinek? Podívejme se blíže na výhody a nevýhody těchto zařízení.

Výhody Watch Winder

  • Pohodlí pro majitele více hodinek: pokud vlastníte více hodinek, které při nošení střídáte, vyhnete se problémům s jejich nastavováním před nasazením na zápěstí. Zdlouhavé může být například neustálé nastavování věčného kalendáře či fází měsíce.
  • Ochrana hodinek: Natahovač hodinek představuje bezpečné místo pro odložení vašich pokladů. Tyto boxy chrání hodinky před prachem a vzdušnou vlhkostí a tím i před korozí.
  • Estetika: Nadšence a sběratele hodinek nic netěší víc než pohled na jejich přesně synchronizované hodinky efektně vystavené v kvalitních natahovačích.

Nevýhody Watch Winder

  • Rychlejší opotřebení hodinek: Mechanické hodinky se skládají z mnoha malých částí, které jsou náchylné k opotřebení. Odborníci jsou přesvědčeni, že pokud se hodinky neustále dobíjejí a jsou v nepřetržitém chodu, zkracuje to jejich životnost.
  • Snížení rezervy chodu: Někteří hodináři uvádějí, že automatické hodinky, které jsou neustále pouze v natahovači, postupně ztrácejí svoji rezervu chodu.
  • Cena: Kvalitní natahovač hodinek stojí tisíce korun. Pokud jich potřebujete více, musíte investovat částku, za kterou byste pořídili několikanásobně více kvalitních úložných boxů bez funkce natahování a možná i kvalitní hodinky.

Potřebujete natahovač hodinek?

Odpověď je ne, pokud vlastníte jedny nebo dvoje automatické hodinky, které jen čas od času odkládáte. Vaše hodinky si tak vystačí s vlastní rezervou chodu, případně je můžete čas od času dobít nebo znovu nastavit.

Odpověď je ano, pokud vlastníte kvalitní automatické hodinky hned v několika modelech. V takovém případě může být pro vás zatěžující a nepohodlné neustále myslet na jejich pravidelné nabíjení, popřípadě je opakovaně před nošením nastavovat. Watch Winder zaručeně oceníte.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE