Nejen pro potápěče: ponořte se do světa hodinek pro vodní sporty

Toto jsou hodinky vhodné do vody
Sdílejte
LinkedIn

Nemusíte patřit k milovníkům hloubek, abyste je ocenili. Řeč je o vodotěsných hodinkách, jejichž vlastnosti naplní očekávání všech příznivců vodních sportů. Nezáleží, jestli se pohybujete pod hladinou, nebo cestujete po ní – vaše hodinky musí odolat tlaku vody při zachování plné funkčnosti. Potřebujete vodotěsné hodinky z řady pro potápěče nebo hodinek pro plavce. V následujících řádcích si hodinky pro vodní sporty představíme blíže.

Obsah článku

Vodotěsnost: Nejdůležitější vlastnost hodinek pro vodní sporty

Vodotěsnost hodinek vypovídá o tom, do jaké míry jsou zabezpečeny proti vniknutí vody a vlhkosti do pouzdra. Nejčastěji se vyjadřuje v atmosférách nebo metrech.

Upozornění! Údaj o vodotěsnosti nevypovídá o tom, do jaké hloubky se můžete s hodinkami ponořit. Pokud tedy vlastníte hodinky s vodotěsností na úrovni 30 m, neznamená to, že zvládnou 30metrový ponor. 

Hodinky podle úrovně vodotěsnosti

  • Hodinky s vodotěsností 30 m/3 ATM: odolají zvýšené vzdušné vlhkosti a dešti.
  • Hodinky s vodotěsností 50 m/5 ATM: odolají vodě při mytí rukou či sprchování.
  • Hodinky s vodotěsností 100 m/10 ATM: odolají vodě při běžném plavání a potápění se bez přístroje.
  • Hodinky s vodotěsností 200 m / 20 ATM: odolají vodě při potápění se s kyslíkovým přístrojem.
  • Hodinky s vodotěsností 500 m / 50 ATM: odolají vodě při profesionálním hloubkovém potápění.

 

Potápěčské hodinky Citizen

Hodinky pro plavce

Od hodinek na plavání očekáváme vodotěsnost minimálně na úrovni 100 m, což některé funkcemi nabité chytré hodinky nesplňují. „Povinná“ funkční výbava zahrnuje schopnost sledovat základní parametry plaveckého tréninku – vzdálenost, časy i mezičasy a počet uplavaných délek. Z analýzy základních údajů vám hodinky pro plavce dokáží poskytnout informace o tempu plavání, efektivitě, změně plaveckého stylu a mnohé další. Pro plavání na otevřené vodě je důležitou součástí funkční výbavy GPS. Klíčovou vlastností je také přehledný a dobře čitelný ciferník, resp. displej u digitálních a chytrých hodinek.

Hodinky pro potápěče

Potápěčské hodinky potřebují vodotěsnost minimálně na úrovni 200 m. Vhodná jsou i další těsnění jako šroubovací korunka či heliový ventil. Ve funkční výbavě potápěčských hodinek hledejte chronograf na stejnosměrné otočné lunetě, který vám pomůže odečítat čas strávený pod vodou, hloubkoměr a kvalitní podsvícení. Některé modely jsou vybaveny také alarmem, který se dokáže spustit pod vodní hladinou.

Populární hodinky pro vodní sporty

Jako inspiraci při hledání vodotěsných hodinek pro vaše sportovní aktivity vám přinášíme výběr nejoblíbenějších hodinek pro vodní sporty. Ponořte se do možností současného trhu.

Tissot Seastar 2 000

Švýcarské potápěčské hodinky zaujmou vodotěsností 600 m, atraktivním designem vhodným pro každodenní nošení a kvalitním automatickým strojkem z dílny ETA s rezervou chodu 80 hodin. Samozřejmostí je ocelové pouzdro, safírové sklíčko s antireflexní vrstvou, jednosměrně otočná luneta a výborná čitelnost díky luminiscenci SuperLuminova.

Hamilton Khaki Navy Scuba

Další sympatické potápěčské hodinky potěší kombinací slušné kvality a příznivé ceny. Vodotěsnost se pohybuje na úrovni 300 m, in-house automatický strojek postavený na ETA má rezervu chodu 80 hodin a zárukou odolnosti je ocelová konstrukce se safírovým sklíčkem. Tento model, který můžeme klidně zařadit do kategorie sportovních hodinek, je vybaven stejnosměrnou keramickou lunetou a luminiscencí SuperLuminova.

Timex Ironman

Klasické, jednodušší hodinky pro plavce ve vynikající ceně nabízejí voděodolnost na úrovni 100 m, zaznamenávání mezičasů i počtu odplavaných délek a paměť pro 30 kol. Představují dobrou volbu pro plavce hledající klasické hodinky za výhodnou cenu s nadčasovým designem a základní funkční výbavou.

Apple Watch Series 8

Bohatou funkční výbavu v kategorii hodinek pro vodní sporty dnes nabízejí chytré modely. Dobrým příkladem jsou chytré hodinky Apple Watch Series 8 s vestavěnou aplikací pro plavání, která zahrnuje všechny podstatné informace od mezičasů přes tempo až po sledování srdečního tepu. Samozřejmě nechybí ani GPS a zakreslování plavecké trasy do mapy. Nedostatkem je voděodolnost na úrovni 50 m.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE