Víte, co všechno označuje vodotěsnost hodinek?

Vodotěsnost hodinek se rozlišuje podle více kritérií
Sdílejte
LinkedIn

Vodotěsnost je funkcí, která se při výběru hodinek řadí mezi vůbec nejdůležitější parametry. Dá se říci, že takříkajíc dvojnásob to platí u lidí, kteří přicházejí poměrně často do styku s vodou. Tím ovšem nenarážíme jen na klasické mytí rukou a sprchování. Co všechno tedy označuje vodotěsnost hodinek?

Možná máte práci, do které dojíždíte autobusem. Tím pádem se občasně nevyhnete dešti. Nebo často myjete nádobí, čímž se také dostáváte do pravidelnějšího kontaktu s vodou. Samozřejmě, situací, kdy se můžete dostat do styku s vodou, je mnohem víc. Možná jste si na základě vlastní zkušenosti vzpomněli i na další. Bez ohledu na to, o co konkrétně jde, budete v podobných situacích potřebovat hodinky s určitou vodotěsností. V opačném případě byste si je museli pokaždé sundávat. Ani to vám však na 100 % nezaručí, že vaše hodinky nevystavíte vodě či vlhkosti.

Obsah článku

Víte, jak se rozlišuje vodotěsnost hodinek?

Co je vodotěsnost hodinek?

Laicky řečeno, vodotěsnost hodinek vypovídá o tom, do jaké míry jsou dané hodinky zajištěny vůči proniknutí vody nebo vlhkosti do vnitřního ústrojí. Znamená to, že jednotlivé části hodinek, jako například pouzdro, korunka, tlačítka a další, musí být zajištěny lépe než u hodinek, které vodě ani vlhkosti neodolávají.

Zapamatujte si: Vodotěsnost hodinek se může udávat v atmosférách (ATM), barech nebo metrech. Obvykle je vyobrazena na pouzdře, ciferníku nebo zadní straně hodinek.

Jaká může být vodotěsnost hodinek?

Co se týče konkrétních číselných údajů o vodotěsnosti hodinek, na trhu se můžete setkat s více označeními. Na základě nich budete vědět, jestli jsou dané vodotěsné hodinky pro vás vhodné. V zásadě však rozlišujeme:

  • hodinky s vodotěsností 3 ATM / 30 m
  • hodinky s vodotěsností 5 ATM / 50 m
  • hodinky s vodotěsností 10 ATM / 100 m
  • hodinky s vodotěsností 20 ATM / 200 m
  • hodinky s vodotěsností 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m

Pozor! Pokud jsou náhodou vaše hodinky odolné do 30 m, tedy mají vodotěsnost na úrovni 3 ATM, neznamená to, že se s nimi můžete potápět do hloubky 30 m. Takový údaj má jen laboratorní charakter. Vodotěsnost hodinek se totiž testuje klidným ponořením do vody bez proudu – tedy ne na ruce, ani při plavání, ani při potápění.

Pánské hodinky Citizen s vodotěsností 10 ATM

Vodotěsnost hodinek 3 ATM / 30 m

Někteří výrobci hodinek uvádějí, že s hodinkami s vodotěsností 3 ATM na ruce můžete mýt nádobí, případně s nimi můžete jít do sprchy. Opatrnosti však nikdy není dost, a proto je doporučujeme vystavovat maximálně zvýšené vzdušné vlhkosti, nanejvýš dešti.

Vodotěsnost hodinek 5 ATM / 50 m

Hodinky s vodotěsností 5 ATM již beze strachu můžete nosit na ruce během mytí nádobí nebo při sprchování. Raději se ale vyhněte plavání či dlouhodobému pobytu ve vodě.

Vodotěsnost hodinek 10 ATM / 100 m

Vodotěsnost hodinek 10 ATM lze považovat za zcela solidní standard. Hodinky, které jí disponují, jsou totiž vhodné pro jakékoli vodní sporty, potápění se bez přístroje či koupání. Sice nejde o potápěčské hodinky, ale je to ideál na letní dovolenou u moře či u jezera.

Vodotěsnost hodinek 20 ATM / 200 m

Modely s vodotěsností 20 ATM lze již označit za potápěčské hodinky. Zbytečně bychom je však nepřeceňovali. Lehké potápění s kyslíkovým přístrojem – ano. Ale hloubkové potápění může být pro takové hodinky problémem.

Vodotěsnost hodinek 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m

Vodotěsnost hodinek na úrovni 50 až 100 ATM je nadstandardním parametrem. Takovými hodnotami bývají obvykle ověnčeny profesionální potápěčské hodinky Citizen, případně potápěčské modely jiných značek.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE