Hodinky s kalkulačkou: Stručná historie i současnost

Víte, jaká historie doprovází hodinky s kalkulačkou?
Sdílejte
LinkedIn

Hodinky s kalkulačkou patřily svého času mezi vysoce hodnocené technologické vymoženosti. V následujících řádcích se podíváme nejen na jejich historii, ale i na to, jak se jim daří v současnosti.

Obsah článku

Historie hodinek s kalkulačkou

Tak jako u mnoha technologických pokroků týkajících se hodinek, i v rámci hodinek s kalkulačkou se stala průkopníkem japonská značka Casio.

První hodinky s kalkulačkou

První hodinky s kalkulačkou představila firma Casio světu již v 70. letech minulého století. Kromě toho, že svým majitelům nabízely pomoc se základními aritmetickými operacemi, jako například se sčítáním, odečítáním, násobením a dělením, staly se toho času synonymem designu a estetiky.

Casio C-80 - jedny z prvních hodinek s kalkulačkou

Komplexnější hodinky s kalkulačkou

Koncem 70. let minulého století přišly na trh podstatně komplexnější hodinky s kalkulačkou. Vyznačovaly se větším počtem tlačítek než měly tehdejší mobilní telefony. Oblíbili si je nejen mnozí běžní zákazníci, ale i různé celebrity. Dá se říci, že to všechno vyvrcholilo hodinkami Casio Databank, které nabízely kromě plnění výpočetních funkcí i další vymoženosti – jako například kalendář, budík, ukládání jmen, adres a telefonních čísel či dokonce i legendární hru Space Invaders.

Zajímavost: Vedle společnosti Casio zkoušely výrobu hodinek s kalkulačkou i další značky. Populárním se stal například model HP-01 od společnosti Hewlett-Packard.

Úpadek hodinek s kalkulačkou

Zhruba v polovině 80. let postihl hodinky s kalkulačkou postupný úpadek. Mobilní telefony i takzvané „kapesní počítače“ byly totiž toho času cenově dostupnější. Výrobci náramkových hodinek se proto rozhodli zaměřit spíše na navrhování jednodušších modelů bez takových specializovaných funkcí.

Hodinky s kalkulačkou a současnost

Samozřejmě, na hodinky s kalkulačkou se nemusíte dívat výhradně z hlediska minulosti. Na trhu je totiž najdete i v současnosti. A jaké si vybrat? My doporučujeme snad nejoblíbenější kombinaci – super cenu a ověřenou značku. A vycházejí nám z toho jedině hodinky Casio!

Hodinky s kalkulačkou Casio

Abychom vám dali možnost výběru, rozhodli jsme se dohledat alespoň dva zajímavé modely:

  • hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32D-1AES – vyznačují se pryskyřičným pouzdrem a pevným nerezovým náramkem. Za zmínku ale stojí i jejich LCD displej se sférickým sklíčkem. A nelze opomenout ani celou řadu jejich zajímavých funkcí – počínaje kalkulačkou a pokračující 24hodinovým subciferníkem, alarmem, opakováním buzení, stopkami, duálním časem, osvětlením či věčným kalendářem.
Hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32D-1AES
  • hodinky s kalkulačkou Casio DBC-32-1AES – jsou v podstatě levnější alternativou výše zmíněného modelu. Odlišují se od něj zejména plastovým pouzdrem a řemínkem, resp. i minerálním sklíčkem. Rovněž ale zaujmou praktickými doplňkovými funkcemi.

Zamyšlení na závěr

Faktem je, že hodinky s kalkulačkou patřily svého času mezi nejmodernější výstřelky technologie. Jak jsme však zmiňovali už o něco výše, ve své podstatě se staly takříkajíc obětí modernějších technologií – zejména mobilních telefonů. I proto se v rámci výroby hodinek upustilo od takových extra funkcí, ke kterým bezesporu spadá i kalkulačka.

Klasické hodinky se postupně staly nejen ukazatelem času, ale i módním doplňkem – často jednoduchým a minimalistickým. Otázkou k zamyšlení však zůstává: dá se předpokládat, že tak jak byly hodinky s kalkulačkou svého času nahrazeny mobilními telefony a klasickými hodinkami, budou nahrazeny i klasické hodinky těmi inteligentními? Stanou se smart hodinky, resp. smartwatches tahouny náramkových technologií budoucnosti?

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE