Víte, jak fungují automatické hodinky?

Mechanismus automatických hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Nošení náramkových hodinek přináší do životů jejich majitelů určitou exkluzivitu, která mimo jiné dokáže značně přispívat ke zvyšování sebevědomí. Specifickou kategorií jsou v tomto případě automatické hodinky. Proč? Neboť nutí své vlastníky zamyslet se nad tím, jak vlastně fungují. Následné porozumění těchto jedinečných procesů vede ke zcela odlišnému vnímání hodinek. Nevěříte? Přesvědčte se o tom spolu s námi.

Obsah článku

Jak fungují automatické hodinky?

Hodinky jsou stroji, jejichž jádrem je hodinový strojek. Co se týče automatických hodinek, je nutné podotknout, že se skládají ze složitých částí uspořádaných podle systematické schématu. Mezi základní požadavky na kvalitní automatické hodinky patří:

  • přesnost
  • preciznost

Tyto atributy automatických hodinek by měly být základem pro každého jejich výrobce.

Věděli jste, že mnoho automatických hodinek má průhlednou zadní stranu pouzdra? Díky tomu je možné vidět až do útrob jejich mechanismu.

Mechanismus automatických hodinek

Zmíněný mechanismus automatických hodinek se obvykle skládá z ozubených kol, hnacích pružin, knoflíků a dalších důležitých komponentů. Všechny součástky hodinek s automatickým pohonem pracují na tom, aby se ručičky pohybovaly regulovaným tempem.

Automatické hodinky se často označují také jako hodinky s automatickým nátahem. Proč? Fungují totiž na principu samostatného natahování se – díky pohybům jejich nositele. Jednoduše řečeno, energie z vašich každodenních pohybů se ukládá a shromažďuje v hnacím motoru. Výsledek? Zajišťuje pohyb rotoru a ostatních mechanismů uvnitř hodinek.

Zapamatujte si: Na rozdíl od mechanických hodinek se tedy odbourává nutnost ručního natahování otáčením a následným zatlačením korunky.

Automatické hodinky se skládají z různých součástek

Značky, které vyrábějí automatické hodinky

Automatické hodinky dnes najdete v nabídkách mnoha světových značek. Jako příklady můžeme uvést ať už společnosti Zeppelin, Vostok Europe a Seiko, nebo také renomované výrobce jako Orient a Citizen.

Automatické hodinky Zeppelin

Automatické hodinky Zeppelin uvádíme v našem seznamu jako první z prostého důvodu – automatika jim náramně sekne. V kombinaci s klasickým leteckým designem totiž dodává hodinkám Zeppelin jedinečně originální nádech.

Automatické hodinky Vostok Europe

V souvislosti s daným tématem určitě stojí za zmínku i pánské automatické hodinky Vostok Europe. Ano, myslíme ty populární modely, které jsou přímými odkazy na nejznámější technologické vynálezy sovětské éry. Konkrétně můžeme zmínit kolekce Rocket N-1, Gaz-14 Limouzine či Almaz Space.

Automatické hodinky Seiko

Když jde o automatiku, nelze nevzpomenout i na automatické hodinky Seiko. Vývojáři ikonické japonské značky je poprvé představili pod názvem Seiko A.G.S. už v roce 1988. Dnes na ně navazuje edice Seiko Kinetic.

Náš tip: Princip fungování prvních automatických hodinek Seiko je přiblížený v článku o stručné historii japonské značky Seiko.

Automatické hodinky Orient

Automatické modely najdete také v portfoliu společnosti Orient. Z historického hlediska s nimi společnost Orient vyrukovala o něco později než značka Seiko. Konkrétně se tak stalo v letech 1997 a 2000.

Automatické hodinky Citizen

A na závěr jsme si nemohli nechat nic jiného než pánské modely Citizen, mezi nimiž také najdete skvělé automatické hodinky. Když se ve světě hodinek i jen trochu orientujete, určitě vám není cizí legendární pohon Eco-Drive. Ten je součástí mnoha modelů z dílny japonského hodinkového velikána Citizen.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE