Kapesní hodinky: Stručná historie a zajímavá fakta

Kapesní hodinky jsou předchůdcem náramkových hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Kapesní hodinky jsou předchůdcem náramkových hodinek. V současnosti je milují převážně sběratelé nebo fanoušci retro stylu, a to pro jejich jedinečný vzhled. Podívejme se spolu na jejich stručnou historii. Kde se vlastně vzaly a jaké typy kapesních hodinek existují.

Obsah článku

První kapesní hodinky

První kapesní hodinky sestrojil Peter Henlein již v roce 1510. V té době se však  kapesní hodinky nenosily v kapse, ale byly zavěšeny jako přívěsek na řetízku na krku. Bylo to z toho důvodu, že hodinky sice byly kompaktní, ale byly neforemné a hranaté – čili se do kapsy nevešly. Až v 17. století se design takových hodinek propracoval a vznikly tak první hodinky do kapsy.

Zvýšená popularita hodinek do kapsy

Kapesní hodinky zpopularizoval Charles II. z Anglie, který si jako jeden z prvních začal hodinky vkládat do kapsy vesty. V té době to souviselo zejména s módou. Díky tomu se kapesní hodinky začaly nosit také v Itálii, v Americe a v celé Evropě. Popularita kapesních hodinek ještě více vzrostla v 18. století, kdy se začaly vyrábět modely se složitějšími vzory, diamanty a jako drahý šperk, který si mohla dovolit jen elita.

Zajímavost: Nevýhodou kapesních hodinek v té době byla jejich nedostatečná přesnost. Měly totiž jen hodinovou ručičku. To se změnilo, když na hodinkách přibyla minutová ručička.

První kapesní hodinky sloužily hlavně jako důležitý módní doplněk

Kapesní hodinky dostupné pro širokou veřejnost

Díky masové výrobě a novým technologiím byly v 19. století hodinky do kapsy dostupné také pro širokou veřejnost. A nešlo jen o pánské kapesní hodinky. Oblíbené byly i mezi ženami – a to až po 1. světovou válku, kdy je kvůli praktičnosti nahradily náramkové hodinky.

Zajímavostí je, že do roku 1865 vyrobila společnost American Watch Company více než 50 000 spolehlivých kapesních hodinek.

Typy kapesních hodinek

Existuje několik typů kapesních hodinek, které se liší designem i mechanismem.

Design kapesních hodinek

Ať už jde o dámské nebo pánské kapesní hodinky, můžete si vybírat z těchto typů:

  • open face – kapesní hodinky s otevřeným ciferníkem,
  • full hunter – hodinky s jedinečným ochranným vnějším pouzdrem,
  • half hunter – kapesní hodinky s ochranným pouzdrem na přední straně,
  • half double hunter – hodinky do kapsy s ochranným pouzdrem na přední a zadní straně,
  • double hunter – dvojité kapesní hodinky s ochranným pouzdrem na ciferníku a otevíratelným pouzdrem na zadní straně,
  • pendant watch – určené pro dámy.

Často se můžete setkat s kapesními hodinkami se zlatým, stříbrným nebo rosegold pouzdrem.

Design kapesních hodinek se může lišit

Mechanismus kapesních hodinek

Kromě výše zmiňovaných parametrů můžeme kapesní hodinky kategorizovat i podle jejich pohonu:

  • mechanické kapesní hodinky, které jsou více vintage,
  • quartzové kapesní hodinky, které jsou přesnější.

Značky kapesních hodinek

Výrobě kapesních hodinek se i v současnosti věnují mnohé celosvětově známé značky, které produkují také klasické náramkové hodinky. Především se jedná o společnosti Tissot, Perseo, Mondaine či Royal London. A za zmínku stojí také kapesní hodinky Omega, Breguet, Vacheron Constantin a Patek Philippe.

Zajímavost: Mezi jedny z nejdražších kapesních hodinek, které se kdy prodaly na aukci, patří model Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010. Jeho cena se vyšplhala na zhruba 31 milionů eur.

Kapesní hodinky v současnosti

Faktem je, že tradiční módní doplňky jsou postupně nahrazovány moderními technologiemi a trendovými fashion hodinkami. Přesto jsou kapesní hodinky stále vnímány jako elegantní a zároveň luxusní módní doplněk, který představuje zhmotnění módy, elegance a stylu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE