Recenze: Apple Watch SE (2020)

Recenze na cenově dostupné smart hodinky Apple Watch SE
Sdílejte
LinkedIn

Obsah článku

Nabité funkcemi a za rozumnou cenu

V září tohoto roku vyšlo na světlo světa hned několik top novinek od Apple. Kromě nových iPadů společnost zazářila i se dvěma druhy smart hodinek Apple Watch. Vlajkovou lodí v smart hodinkách se staly nejnovější Apple Watch Series 6, kterým sekundoval smarthodinky Apple Watch SE. Právě přívlastek SE označuje ty modely od Apple, které jsou častokrát takzvanou „střední třídou“ mezi jednotlivými vlajkovými modely značky. Dnešní recenze bude právě o tomto cenově dostupném modelu.

Zkratka SE v označeních Apple produktů znamená “Special Edition”. Toto označení bylo poprvé použito při smartphonu Apple iPhone SE (1. generace) z roku 2016.

Než se pustíme do recenze, podívejme se na časovou osu a historii jednotlivých modelů Apple Watch:

Časová os smarthodiniek Apple:

Stručnou tabulku s časovou osou a jinými podrobnostmi najdete na tomto odkazu.

Historie Apple Watch

Apple Watch (generace 0) - 2015

Smart hodinky z dílny Apple zkrášlují zápěstí uživatele již od roku 2015. Ano, je to už skoro 6 let, kdy 24. dubna společnost uvedla své první hodinky s příznačným označením Apple Watch. Tento historicky první model smart hodinek Apple měl jednojádrový procesor s čipem S1.

Hodinky obsahovaly úložiště ve velikosti 8 GB a k dispozici byly jen některé z funkcí, které jsou známé uživatelům novějších generací. Navzdory chybějícímu GPS, vysoké ceně a slabé výdrži baterie, otevřel tento model společnosti Apple dveře do světa stále oblíbenějším smart hodinkám.

První generace hodinek Apple Watch nazývaná také Series 0

Apple Watch (Series 1 a Series 2) - 2016

Nástupců generace 0 můžeme spojit dohromady, protože Series 1 a Series 2 vyšly na světlo světa téměř společně. Oba z těchto modelů poháněl operační systém watch OS 3.0 a dvoujádrový procesor s čipem S2. Rozdíl mezi těmito modely byl v ceně a funkcionalitě.

Apple Watch Series 1 byly narozdíl od hodinek Apple Watch Series 2 ochuzený o přijímač GPS signálu a také neměli výkonný displej a vodotěsnost do 50 m. Hodinkám však disponovaly elegantním designem a intuitivností, jimiž je společnost Apple proslulá.

Apple Watch Series 1 a Series 2 z roku 2016

Apple Watch (Series 3) - 2017

Čtvrtou generaci Apple Watch s označením Series 3 uvedla společnost na trh 22. září 2017. Smart hodinky poprvé podporovaly připojení na mobilní síť LTE, což umožnilo uživatelům prostřednictvím hodinek telefonovat a přijímat zprávy iMessage.Hodinky vznikly ve dvou velikostech (38 a 42 mm), poháněl jejich nový čip S3 a zvýšila se výdrž baterie.

Apple Watch Series 3

Apple Watch (Series 4) - 2018

Hodinky poháněné dvoujádrovým procesorem S4 od Apple byly uvedeny již tradičně v září v roce 2018. Zlepšilo se monitorování srdeční aktivity, zvýšil se výkon displeje i jeho velikost, stejně jako výdrž baterie. Kritici po uvedení tohoto modelu nešetřili chvály a také díky němu si společnost upevnila svou pozici v oblasti inteligentních hodinek.

Apple Watch Series 4

Apple Watch (Series 5) - 2019

Král smart hodinek z roku 2019. I tak by se daly nazvat smart hodinky s označením Apple Watch 5. Tento nadčasový model s always-on OLED displejem s rozlišením 368 × 448 Px byl uveden na trh spolu s iPhonem 11.

Jeho úložiště bylo zvětšené na 32 GB, disponoval dvoujádrovým procesorem s čipem S5 a mnoho jiným (i nových vychytávek), na které byly majitelé předchozích modelových řad zaručeně zvyklí. Samozřejmostí je možnost telefonování, využívání Apple Pay, GPS a měření tepové frekvence.

Apple Watch Series 5

Apple Watch SE a Apple Watch 6 - 2020

Náš průřez historií modelů smart hodinek Apple zakončíme dvěma aktuálními modely. Začněme vrcholovou verzí – smart hodinkami Apple Watch 6. Současný model nejvýkonnějších inteligentních hodinek od Apple byl uveden na trh spolu se svým méně výkonným bratrem už v tradičním září minulého roku. Hodinky jsou poháněny dvoujádrovým procesorem S6, mají 2,5krát jasnější displej jako předešlý model (Apple Watch 5) a podporují přijímání 5G signálu.

Vnitřní úložiště hodinek zůstalo vůči předešlému modelu nezměněny a ustálilo se na velikosti 32 GB. Hodinky se už klasicky prodávají ve dvou velikostech – 40 a 44mm. Novinkou, kterou vám chceme zmínit, jsou hned dvě nové colorways – červená a modrá. Kromě toho jsou hodinky vybaveny zrychleným nabíjením (podle zveřejněných informací stačí na plné nabití 1,5 hodiny), always-on výškoměrem a disponují měřením hladiny okysličení krve. Apple těmito hodinkami nastavil úroveň dost vysoko a je velmi obtížné u nich cíleně hledat negativa. Hodinky zaručeně neztratily nic na své intuitivnosti a eleganci.

Na základě dostupných uživatelských recenzí, však můžeme vidět jisté opakující se negativa spojené s tímto modelem. Uživatelé často zmiňují nepřesné měření spánku, relativně slabou výdrž baterie a vyšší cenu (400 € v závislosti na prodejce). Na poslední zmiňované jsme si však u výrobků s logem nakousnutého jablíčka už zvykli, že? Jedině, že by zde byla i cenově dostupnější alternativa, která uspokojí i náročnějšího uživatele.

Apple Watch SE - middle class smart hodinky vhodné i pro náročnější uživatele

Recenze Apple Watch SE

A přesně takovou alternativu výrobce nabízí. Má název Apple Watch SE a je zde k dispozici pro všechny, kteří hledají smart hodinky za rozumnou cenu. Podrobněji na tento model nahlédneme v následujících řádcích. Začněme však základními fakty:

Základní fakta o hodinkách:

 • Datum uvedení na trh: 15. září 2020
 • Design: Totožný s Apple Watch 6
 • Rozměry: Verze 40mm – 40 mm na výšku, 34 mm na šířku
 • Verze 44mm – 44 mm na výšku, 38 mm na šířku
 • Procesor: S5 SiP 64 bit (Totožný s Apple Watch 5)
 • Kapacita: 32GB
 • Displej: LTPO Retina Oled Displej
 • Always-on displej: Ne
 • Operační systém: watchOS 7
 • Barvy: stříbrná, zlatá, space gray
 • Váha: Verze 40mm – 30.5 g
 • Verze 44mm – 36.5 g
 • Pouzdro: hliníkové
 • Wi-fi: 802.11b/g/n 2.4GHz
 • Bluetooth: 5.0
 • LTE/UMTS: Ano
 • GPS: Ano
 • Kompas: Ano
 • Voděodolnost: Ano
 • Reproduktor a mikrofon: Ano
 • Výškoměr: Ano
 • Gyroskop: Ano
 • Apple Pay: Ano
 • EKG: Ne
 • Měření okysličení krve: Ne 

Jak jsme již avizovali v úvodních řádcích, první cenově dostupný model smart hodinek Apples označením SE, dorazil na trh spolu se svým velkým bratrem. Nejhlavnější rozdíl mezi oběma uvedenými modely je v jejich ceně. Zatímco nejmenší middle-class model Apple Watch SE (40mm) začíná na cenovce 7800 Kč, za stejně velký no vrcholový model s označením Apple Watch 6, si připlatíte cca 2 500 Kč. Jsou však hodinky 6. generace hodné příplatku, nebo si bohatě vystačíte i levnějším modelem s označením SE?

Jaké jsou smarthodinky Apple Watch SE?

Nic nepopíše charakter smart hodinek Apple Watch SE lépe, než výrok přímo oficiální stránky společnosti Apple: Příjemně překvapí. Nejen cenou.” Čím dalším vědí tyto hodinky překvapit? Smart hodinky Apple Watch SE jsme pro Vás rozebrali do detailu:

1. Obsah balení

V obsahu balení pochopitelně najdete smart hodinky, magnetický nabíjecí kabel, dva sportovní silikonové řemínky (velikost S / M a M / L) a návod k použití.

 

2. Design

Low-cost model je po designové stránce na nerozeznání od svého dražšího příbuzného. Pokud vám nevzpomeneme dvě nové barevné provedení červené a modré, v rámci designu se modely neliší. Prodávají se ve třech barevných provedeních (stříbrná, zlatá, space grey) a Apple přes jejich nižší ceně nijak nepolevil jeho v typických tvarech a luxusním designu.

Pouzdro je vyrobeno z kvalitního recyklovaného hliníku. Vyrobené jsou ve velikostních provedeních 40mm a 44mm, přičemž tato čísla určují i průměr ciferníku.

3. Displej

Hodinky disponují LTPO Retina OLED displejem se svítivostí 1000 nits (cd/m2). Kromě chybějící funkce always-on, je jejich displej totožný s hodinkami Apple Watch 6. Ve verzi 40mm je rozlišení displeje 324 x 394 pixelů a ve verzi 44mm je rozlišení stanoveno na 368 x 448 pixelů.

4. Komponenty

Zadní část hodinek je vyrobena pomocí černé keramiky a safírem spolu s vestavěným senzorem. V boční straně hodinek dominuje digitální korunka Digital Crown a také boční tlačítko.

Apple Watch SE překvapí cenovkou i funkcemi

5. Baterie

Apple u tohoto modelu deklaruje 18 hodinovou výdrž iontově-lithiové baterie. Výdrž však velmi závisí na využívání hodinek. Pochopitelně je spotřeba energie větší během při využívání GPS, appky Trénink, poslechu hudby, ale i telefonování. Spotřeba se zvyšuje i narůstajícím počtem notifikací a kontrolováním času na ciferníku. Na základě osobních zkušeností však můžeme potvrdit, že jejich výdrž je pro běžného uživatele opravdu dostatečná.

Během 24 hodinového cyklu (Při běžném používání) hodinky spotřebují přibližně polovinu své kapacity. Společnost také deklaruje, že na nabití od 0 do 80 % je potřebná hodina a půl. Na nabití od 0 do 100% potřebujete 2,5 hodiny.

6. Ciferník

Apple Watch SE jsou vybaveny širokým spektrem digitálních ciferníků, které potěší i nejnáročnějšího uživatele. Ty můžete měnit ať prostřednictvím appky Watch na iPhone, nebo přímo v galerii ciferníků v hodinkách. Jako jsou již majitelé Apple watches zvyklí, jednotlivé ciferníky lze upravovat pomocí tzv. „Komplikací“. Ty jsou jakýmisi widgety, jejichž počet a obsah si může uživatel sám regulovat, jak mu vyhovuje. Takto zhotovené ciferníky je možné sdílet s dalšími osobami.
 

7. Telefonování a zprávy

Díky vestavěnému mikrofonu a reproduktoru je možné prostřednictvím hodinek vybavit i telefonát. Stejně vás hodinky upozorní na příchozí zprávy iMessages. Na ty je možné odpovědět pomocí předdefinovaných krátkých textů, případně pomocí emoji.Na odpověď je možné využít diktování zprávy hlasem. V českém jazyce funguje nadmíru dobře.

Hodinky nabízejí široké množství upravitelných ciferníků

8. Zdravie a Aktivita

Velké množství přehledů nabízí i aplikace Zdraví. Data v ní můžete kontrolovat díky smart hodinkám. Detailnější informace o vašem zdravotním stavu Vám poskytne aplikace Zdraví přímo v iPhone. Kromě spálených kalorií, nebo hodnoty bazálního metabolismu, Vám hodinky umí měřit i srdeční frekvenci, či upozornit na nepravidelný tlukot srdce.

Ve spojitosti s aktuální situací může být skvělým pomocníkem i funkce Mytí rukou. Hodinky pomocí intuice rozeznají, že si myjete ruce a spustí 20 sekundový časovač. 20 sekund je doporučený čas mytí rukou na dostatečné zbavení se všech nebezpečných mikrobů. Užitečnou novinkou pro dámy je také sledování menstruačního cyklu.

Pro aktivní lidi je připravena appky Aktivity. Vytváří na denní bázi tzv. kruhy aktivity, jejichž hodnotu si nastavíte podle vašich cílů. Ty jsou tvořeny kruhy Pohybu, Cvičení a stání. Stejně jako appky Zdraví, detailnější přehled o Vašich denních aktivitách vám poskytne aplikace ve vašem iPhone. Na základě splnění jednotlivých cílů a výzev získáváte ocenění. Také můžete soutěžit se svými přáteli a porovnávat si dosažené cíle.

Propracovaná appka Tréninky potěší všechny sportovní nadšence. Je velmi intuitivní a dokážete díky ní sledovat a měřit různé parametry během vaší sportovní aktivity. Spálené kalorie, proběhnuté kola, také srdeční frekvence jsou samozřejmostí. Nadšených turistů osloví always-on výškoměr, který zaznamená jakékoliv rozdíly v nadmořské výšce.

Na výběr máte téměř neomezené spektrum sportovních aktivit, jako například turistika, silový a HIIT trénink, cyklistika, běh a mnoho dalších. Po ukončení tréninku se všechna nová data jednoduše přenesou do appky Aktivity v iPhone a stejně tak je lze přenést i do externích aplikací, jako například Strava.

Apple Watch - Aktivita

9. Upozornění

Sami si určíte, které oznámení jsou pro vás důležité a chcete dostávat upozornění i na svých Apple Watch. Hodinky Vám sdělí příchod nové zprávy (iMessage), ale i příchozí zprávy z externích aplikací (WhatsApp, Skype apod.). Notifikace vás upozorní na současné dění na sociálních sítích, a také Vám neujde žádný email, či příchozí hovor.

Dostáváte také oznámení z dalších aplikací, které se zrcadlí přímo z vašeho iPhonu. Hodinky vás upozorní na blížící se setkání, ukáží vám, že je čas se postavit, případně vás vyzvou ke krátkému dechovému cvičení. Užitečnou novinkou může být upozornění na nadměrný hluk, který hodinky dokáží zaznamenat.

10. Mapy

Prostřednictvím aplikace Mapy zjistíte svou aktuální polohu, případně je jednoduše využijete jako plnohodnotnou navigaci. Díky integrovanému GPS přijímači budou pro vás hodinky vynikajícím společníkem například během pěší navigace ve městě.

11. Apple Pay

Pomocí hodinek můžete platit zcela jednoduše a bezpečně. Apple Watch SE, stejně jako hodinky ze série 5 a 6 mají možnost využívání NFC plateb. Appky se aktivuje dvojitým stisknutím bočního tlačítka hodinek. Zvolte si kartu, kterou chcete zaplatit a přiložte zápěstí k terminálu.

12. Spánek

Vestavěná appky Spánek je výborným pomocníkem v případě, pokud se chcete informovat o svém spánku. Pomocí hodinek a appky ve vašem smartphonu zjistíte více o kvalitě vašeho spánku, ale také o jeho jednotlivých cyklech. Určitě si pravidelný režim večírky, budíku a sledujte tak plnění stanovených cíl

13. Voděodolnost

Jako samotný výrobce informuje, hodinky jsou voděodolné do hloubky 50 metrů (podle normy ISO 22810:2010). Co to však znamená? Při dodržení zásad používání je můžete používat během plavání a využít je pro měření sportovní aktivity přímo ve vodě.

Před aktivitou ve vodě je třeba hodinky uzamknout a po jejím ukončení odemknout. Na takové bezpečné odemčení slouží korunka hodinek, jejíž otáčením se znovu aktivují všechny funkce hodinek. Kromě toho otáčením aktivujete i odstranění vody z hodinek, v případě, že by se do nich nějaká dostala.

Porovnání Apple Watch SE s jinými modely:

Apple

Watch SE

2020

Displej 40mm: 324 x 394 pixelů

Displej 44mm: 368 x 448 pixelů

Výdrž baterie: 18 hodin

Voděodolnost: 50 m

Váha 40mm: 30,49 g

Váha 44mm: 36,20 g

Úložiště: 32 GB

Procesor: dvoujádrový s čipem S5 SiP

Apple

Watch 6

2020

Displej 40mm: 324 x 394 pixelů

Displej 44mm: 368 x 448 pixelů

Výdrž baterie: 18 hodin

Voděodolnost: 50 m

Váha 40mm: 30,5 g - 34,6 g​

Váha 44mm: 36,5 g - 41,3 g

Úložiště: 32 GB

Procesor: dvoujádrový s čipem S6 SiP

Apple

Watch 5

2019

Displej 40mm: 324 x 394 pixelů

Displej 44mm: 368 x 448 pixelů

Výdrž baterie: 18 hodin

Voděodolnost: 50 m

Váha 40mm: 30,8 g - 39,7 g​

Váha 44mm: 36,5 g - 46,7 g

Úložiště: 32 GB

Procesor: dvoujádrový s čipem S5

14. Ostatní

Detekce pádu – Hodinky dokáží samy detekovat váš nebezpečný pád a přivolat potřebnou pomoc.

App Store – Pomocí hodinek máte přístup i k vybraným aplikacím v obchodě  App Store. Jejich nabídka je pochopitelně omezena a největší množství aplikací je určeno pro sportovce (různé fitness a sportovní appky). Aplikace v hodinkách lze velmi jednoduše obsluhovat díky aplikace App Store ve Vašem iPhone.

Vysílačka – Máte možnost komunikace s vašimi známými, kteří jsou mají také hodinky Apple Watch.

Ovladač kamery – Hodinky dokážete také použít jako náhradu za samospoušť. Dost bylo nevydařených fotografií. Nastavte si svůj iPhone do potřebné polohy a aktivujte fotoaparát pomocí hodinek.

Počasí, kalendář, připomínky – Samozřejmostí je i přehled a hlášení standardních aplikací. Pomocí hodinek víte snadno zkontrolovat aktuální stav a předpověď počasí, či kalendář. Hodinky Vás rovněž upozorní na blížící se setkání.

Verdikt

Jak jsme již avizovali v úvodních řádcích, hodinky Apple Watch SE jsou cenově dostupný model, který se přes absenci některých prvků nenechá nijak zahanbit. Obsahují všechno to, co na výrobcích od Apple milujeme a mají stejně elegantní a luxusní vzhled jako předešlé modelové řady.

Disponují starším dvoujádrovým procesorem S5 z předchozí modelové řady a nemají displej s funkcí always-on.To je však součet dvou nejhlavnějších prvků, o které jsou hodinky vůči modelové řadě 6 ochuzeny. Pokud pro svůj život nepotřebujete pokročilé zdravotní funkce (EKG a Měření okysličení krve), tyto hodinky budou zaručeně výbornou volbou.

Naše odpověď zní ano. Pokud si plánujete koupit své první hodinky a rozhodujete se mezi vlajkovou lodí a modelem SE, koupi levnějšího modelu neprohloupíte. Pokud však plánujete přechod ze staršího modelu a nechcete být ochuzen o always-on displej, doporučujeme připlatit si za model Apple Watch 6. Na závěr naší recenze Vám přikládáme ještě stručný souhrn plusů a mínusů této modelové řady:

Naše hodnocení
4.5/5
Apple Watch SE jsou na trhu dostupné s velkým množstvím vyměnitelných řemínků

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE