Vše, co potřebujete vědět o ultratenkých hodinkách

Máte rádi ultratenké hodinky?
Sdílejte
LinkedIn

Hodináři se vždy snažili posouvat hranice svého řemesla. Snahy o výrobu ultratenkých hodinek jsou bezpochyby jedním z nejpůsobivějších trendů současného hodinářského inženýrství. Stejně jako každé jiné odvětví je i hodinářství ovlivňováno rychlým technologickým vývojem a v současnosti je na trhu více ultratenkých hodinek než kdykoli předtím. Proto jsme pro vás shrnuli vše, co potřebujete vědět o této fascinující kategorii hodinek.

Obsah článku

Co jsou ultratenké hodinky

Hlavní funkcí pouzdra hodinek je chránit strojek. Tloušťku pouzdra proto přirozeně nejvíce ovlivňuje samotný strojek a jeho konstrukce. Složitější strojky vyžadují silnější pouzdro a naopak. Čím více může výrobce zjednodušit strojek, tím tenčí může být pouzdro. Většina ultratenkých hodinek proto ve snaze o jednoduchost vynechává náročné komplikace.

V žádném hodinářském slovníku nenajdete jednotnou a přesnou definici tenkých a ultratenkých hodinek. Obecně přijímaná horní hranice je poměrně velkorysá, obvykle se stanovuje na 8 mm. Hodinky s tloušťkou pouzdra 8 mm nebo méně jsou tedy již považovány za tenké. Hodináři však šli ve svém úsilí mnohem dál a dokázali vyrobit i hodinky s průměrem pouzdra menším než 2 mm.

Zajímavost: Rekordmanem v kategorii „nejtenčí hodinky na světě“ je v současné době Bulgari, jehož hodinky Octo Finissimo Ultra Mark II mají pouzdro o tloušťce pouhých 1,7 mm. Pouzdro těchto hodinek je tenčí než kreditní karta.

Krátká historie vývoje ultratenkých hodinek

Kořeny vývoje ultratenkých hodinek sahají až do 18. století, kdy se hodináři snažili zmenšit kapesní hodinky. Pokud se zaměříme na moderní hodinářství, dostaneme se do 50. let 20. století, kdy se hodináři snažili vyrábět tenké kalibry a pouzdra pro značky jako Vacheron Constantin, Jaeger Le Coultre a Piaget.

Vacheron Constantin uvedl na trh model cal. 1001 s tloušťkou pouhých 2,94 mm. V té době se jednalo o nejtenčí strojek na světě. O pouhé tři roky později stejný výrobce uvedl na trh cal. 1003, který měřil pouhých 1,64 mm. Tento strojek používaly ve svých hodinkách také firmy Le Coultre a Cartier.

Piaget v roce 1960 představil hodinky cal. 12P, který byl s tloušťkou 2,3 mm nejtenčím automatickým strojkem na světě.

Tyto revoluční kalibry z poloviny 20. století otevřely hodinářskému průmyslu zcela nové obzory a inspirovaly mnoho dalších hodinářů. Dnes je vlajkovou lodí segmentu ultratenkých hodinek trojice Bulgari, Richard Mille a Piaget.

Zajímavost: Boj o rekord ve výrobě ultratenkých hodinek skončil v minulém století paradoxně hodinkami, které byly tak nepraktické, že se nedaly nosit. Jednalo se o model Delirium IV s tloušťkou pouzdra 0,98 mm.

 

Výhody a nevýhody ultratenkých hodinek

Bez ohledu na fascinující řemeslné zpracování nejsou žádné náramkové hodinky univerzálně dokonalé. Ultratenké hodinky tak mají ve srovnání se svými masivnějšími protějšky výhody i nevýhody.

Hlavní nevýhody ultratenkých hodinek

  • Nižší životnost: při odstraňování nepotřebných prvků je často nutné obětovat některé technické komponenty. Tenké mechanické hodinové strojky se někdy montují nestabilně, přičemž se dává přednost úspoře místa před konstrukcí. Některé ultratenké hodinky jsou náchylnější k poškození.
  • Funkční jednoduchost: ultratenké hodinky obvykle postrádají jakékoli komplikace a jedinou zachovanou funkcí je měření času.

Hlavní výhody ultratenkých hodinek

  • Pohodlí: tenké hodinky jsou lehké a velmi pohodlné, zejména pro menší zápěstí.
  • Minimalismus: Pokud toužíte po nekomplikovaných hodinkách, ultratenké hodinky mohou být tou správnou volbou.  Jsou funkčně jednoduché a vypadají elegantně i atraktivně.
  • Cena: Pokud nehledáte prémiové ultratenké hodinky luxusních značek, bývají tenké hodinky levnější než jejich standardní a nadměrné protějšky. Kvůli úspoře místa většina z nich používá quartzové strojky, jejichž výroba je levnější.
  • Styl: Tenké hodinky jsou nenápadné a vkusné zároveň, což přináší elegantní sofistikovanost výrazu. O jejich nositelích se říká, že mají nejsilnější ruce, které nemusí nést největší fyzickou zátěž.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE