Části hodinek: Hodinářský slovník, který byste měli ovládat

Hodinářský slovník s nejdůležitějšími částmi hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Považujete se za skutečného hodinkového znalce? Máte přehled nejen o nejznámějších výrobcích hodinek, ale také o jejich aktuálních nabídkách? To ovšem stále neznamená, že máte o světě hodinek skutečný přehled. Bez ohledu na to vše byste měli v první řadě ovládat základní hodinářský slovník, resp. jednotlivé části hodinek. Abyste se v nich lépe vyznali, sepsali jsme je pro vás na jedno místo.

Obsah článku

Základní hodinářský slovník – části hodinek

Poctivé hodinky jsou kombinací precizní práce se spoustou menších i větších součástek. V našem hodinářském slovníku sice nebudeme zacházet do takových detailů, jakými jsou například jednotlivé šrouby, ale projdeme si ty nejzákladnější části hodinek, které byste měli určitě ovládat. Patří k nim:

  • pouzdro
  • ciferník
  • sklíčko
  • dýnko
  • luneta
  • korunka a tlačítka
  • ručičky
  • řemínek/náramek
  • strojek
Toto jsou hlavní části hodinek

1. Pouzdro

Pouzdro se obvykle označuje i jako tělo či plášť hodinek. Zpravidla se vyrábí v tradičních kulatých a hranatých tvarech z materiálů jako kov, keramika či plast. Jeho funkce však není jen estetická – ochraňuje totiž strojek, ciferník i další důležité vnitřní komponenty hodinek.

2. Ciferník

Zatímco výraz ciferník je používaný v případě analogových hodinek, tak u digitálek většinou mluvíme o displeji. Kromě toho se ale ciferník může označovat také jako číselník. Bez ohledu na to, který termín použijeme, jedná se o část hodinek, která je chráněná sklíčkem. Bývají na něm umístěné ručičky, indexy a také různá zdobení.

3. Sklíčko

Jak jsme již zmínili o něco výše, sklíčko slouží k ochraně ciferníku. Co se týče materiálů používaných k výrobě sklíček, většina výrobců preferuje minerální typy. V hodinářském slovníku se však setkáte i se slovními spojeními jako safírové sklíčko či Hardlex sklíčko. Zatímco v případě prvního zmíněného jde o odolnější typ sklíčka, tak Hardlex sklíčko je typ, který se používá pro hodinky Seiko.

4. Korunka a tlačítka

Korunku pravděpodobně není třeba nějak zvlášť představovat. Ve zkratce, jejím úkolem je přesné nastavování času nebo data u analogových hodinek, většinou se nachází vpravo ve středu na pozici 3. hodiny. Není to ovšem pravidlo. Může být například umístěná i na 4. hodině, případně vlevo. Takové situování je pro snazší ovládání nejčastěji vídáno na potápěčských hodinkách.

Rovněž jako korunka, i tlačítka bývají zasazena na vnější straně pouzdra. Neslouží však k nastavování času. Obvykle se jimi ovládají přídavné funkce hodinek, jako například stopky.

5. Luneta

Lunetě se jinak říká obvodový kroužek či rámeček hodinek. Každopádně jde o část, která ohraničuje ciferník. Luneta může být nejen pevná, ale také pohyblivá – například u potápěčských hodinek, jaké vyrábí i značka Citizen.

6. Ručičky

Ručičky naleznete na analogových hodinkách. Právě díky nim můžete z vašich hodinek vyčíst informaci o aktuálním čase. Mezi základní typy ručiček patří hodinová, minutová a vteřinová.

7. Řemínek/Náramek

Část hodinek, která v mnoha případech rozhoduje o jejich koupi. Zatímco řemínky se nejčastěji vyrábějí z kůže, gumy nebo z textilu, tak náramkům dominuje ocel. Odlišují se však nejen materiály, ale také vizuálními provedeními – prošitím, barvou, typem.

Zadní část hodinek

8. Dýnko

Dýnko patří mezi části hodinek, které při nošení na zápěstí není viditelné. Jedná se totiž o zadní kryt, resp. uzávěr hodinek, za kterým se nachází strojek.

9. Strojek

Když zmiňujeme v našem hodinářském slovníku jednotlivé části hodinek, nemůžeme opomenout ani strojek. Právě ten je totiž takříkajíc srdcem, hlavou a motorem hodinek. Právě díky němu mohou hodinky správně fungovat. Zpravidla se rozlišuje na dva základní typy – mechanický a elektronický.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE