Hodinářský slovník: Co je to ciferník hodinek?

Ciferník hodinek je jedna z nejdůležitějších součástí hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jak důležitý je ciferník hodinek z pohledu celkového designu a definování stylu? Roky, během kterých jsou náramkové hodinky „v oběhu“, utíkají jako voda, a s nimi se vyvíjejí i zmíněné ciferníky. V důsledku toho dokážete již letmým pohledem na ciferník uhodnout značku, která má jeho výrobu na starosti. Pojďme však o něco více do hloubky. Co je vlastně ciferník hodinek?

Obsah článku

Co je to ciferník hodinek?

O tom, co je to ciferník hodinek, jsme se okrajově zmiňovali už v našem hodinářském slovníku o částech hodinek. Pro úplnost a zopakování však uvedeme, že…

…ciferník je ta část hodinek, kterou můžete vídat zpravidla pod ochranným sklíčkem – ať už minerálním, safírovým nebo jiným.

Tento výraz se pojí výlučně s analogovými hodinkami, tedy ručičkovými. Co se týče digitálních hodinek, u nich nemluvíme o cifernících, ale o displejích. Za zmínku stojí také skutečnost, že na ciferníku bývají situované další důležité části hodinek, jako například ručičky, indexy a různé ukazatele či zdobení.

Jak funguje ciferník?

Někomu to může připadat jako banalita, přesto to považujeme za nutné zmínit: podstatou ciferníku je informování o čase. Pokud bychom to ale měli definovat naprosto přesně, tak samotný čas ukazují spíše ručičky. Jeden bez druhého by si ale v konečném důsledku neporadily. Shrneme to tedy tak, že ciferník hodinek ukazuje čas za pomoci ručiček. Jak to ale celé funguje?

Zatímco velká minutová ručička, která obíhá celý ciferník jednou za hodinu, slouží k ukazování minut, tak o něco menší hodinová ručička informuje o hodinách. Ciferník oběhne jen 2krát za den. V některých případech se můžete na cifernících setkat i se vteřinovými ručičkami. Jejich úkolem, při kterém oběhnou ciferník jednou za minutu, je přesné ukazování vteřin.

Ciferník na hodinkách značky Tommy Hilfiger

Nejznámější typy ciferníků

Snad nejtypičtějším tvarem, jehož podobu na sebe ciferník nejčastěji přenáší, je kruh. Kromě kulatých ciferníků se však můžete v menším zastoupení setkat také s hranatými typy či specifičtějšími tvary.

Dá se říci, že největší klasikou jsou mezi ciferníky takové typy, které zobrazují 12 analogových číslic. V dnešní době se ale mnoho výrobců upíná například na římská čísla, případně na kombinaci arabských a římských. Dokonce mohou mít ciferníky některých značek jen určitý počet číslic. A v minimalistických případech nemají vůbec žádné. Lidé si totiž zvykli odečítat čas už ze samotné polohy ručiček na ciferníku.

I na základě výše uvedených informací můžete rozlišovat:

Ciferník hodinek s arabskými číslicemi

Jak jsme již zmínili v předchozích řádcích, ciferník hodinek s arabskými číslicemi je takříkajíc největší klasikou. Jeho hlavní devizou je jednoduchost a s ní související snadná čitelnost časových údajů.

Ciferník s arabskými číslicemi

Ciferník hodinek s římskými číslicemi

Římské číslice jsou u ciferníků náramkových hodinek o něco netradičnější než ty arabské. Nicméně, přesto mají ve světě hodinek bohaté zastoupení. Jejich populárním představitelem je například značka Fossil.

Ciferník leteckých hodinek

Letecké hodinky, jaké produkuje například společnost Zeppelin, kladou výrazný zřetel na jednoduchou čitelnost časových údajů. Z toho důvodu mají ciferníky leteckých hodinek obvykle výrazné analogové číslice.

Ciferník hodinek určených k potápění

Ciferník potápěčských hodinek

Pro ciferníky potápěčských hodinek, které můžete vídat například u značek Citizen či Seiko, jsou charakteristické výrazné indexy. Kvůli zjednodušení orientace a čitelnosti jsou často vybaveny také luminiscenčními funkcemi.

Chronografový ciferník

Ciferník hodinek může obsahovat také takzvané chronografy, resp. chronografové budíky. V závislosti na konkrétním modelu mohou být dva či tři.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE