Jak vybrat hodinky pro seniory

Poradíme vám s výběrem správných hodinek pro seniory
Sdílejte
LinkedIn

Generace, která se při otázce „kolik je hodin?“ ještě vždy podívá na zápěstí, a ne na obrazovku chytrého telefonu, je velkým štěstím současné moderní doby. Zatímco pro většinu mladých lidí jsou hodinky spíše stylovým doplňkem než praktickým pomocníkem, mnoho seniorů si nedokáže představit svůj den bez přesného času na zápěstí. Problém nastává, když oblíbený starý model dosluhuje a je čas poohlédnout se po nových hodinkách. Jaké parametry by měly splňovat hodinky pro seniory? Na co se vyplatí zaměřit při nákupu a které moderní prvky seniorům vyhovují nejvíce?

Obsah článku

Nejdůležitější parametr: hodinky pro seniory musí být dobře čitelné

S přibývajícím věkem ostrost zraku přirozeně klesá. Většina seniorů trpí dalekozrakostí a odečítání času z nepřehledného ciferníku může být pro ně problematické. Které vlastnosti hodinek zajistí jejich dobrou čitelnost i pro osoby se slabším zrakem?

Hodinky pro seniory by měly mít výraznější ciferník

Větší pouzdro a ciferník

Pokud vybíráte hodinky pro seniory, rozhodně se zaměřte na modely s výrazným pouzdrem. V případě pánských hodinek vám doporučujeme minimálně průměr 40 mm. Dámské modely si žádají více jemnosti a útlejší pouzdro, ideální v rozměru 33 až 35 mm. S masivnějším pouzdrem se přirozeně pojí i větší indexy.

Přehledný ciferník

V tomto případě platí staré známé – méně je více. Moderní hodinky se pyšní komplikovanými, někdy až předimenzovanými ciferníky s množstvím ukazatelů, s okénky, subciferníky a otočnými lunetami. Klasické hodinky pro seniory si vystačí s jednoduchým analogovým ciferníkem a datovým okénkem. Nejjednodušší čitelnost poskytují arabské číslice.

Kontrastní barvy

Zlatá na černé působí elegantně, ale její čitelnost je nízká. A jelikož senioři nehledají šmrnc elegance, ale praktickou funkčnost, doporučujeme vám v široké nabídce produktů vybírat ciferníky v kontrastních barvách. Ideálním řešením jsou černé číslice na bílém podkladu nebo jasné stříbrné indexy na černém, případně tmavomodrém pozadí. Extravagantním barevným kombinacím se vyhýbejte.

Luminiscence a podsvícení

Ručičky a indexy s luminiscenční vrstvou zajistí lepší čitelnost hlavně při zhoršené viditelnosti. Mnoha seniorům pomáhá podsvícení odečítat čas i při běžném denním světle. Jelikož však zvyšuje spotřebu baterie, doporučujeme vám jeho potřebu citlivě zvážit.

Vodotěsné pouzdro

Možná si řeknete, že důchodci se už nepotápějí a mnozí nechodí ani plavat. Vodotěsnost je přesto při výběru hodinek pro prarodiče mimořádně důležitá. Zvláště pokud bývají mírně roztržití nebo jim už paměť stoprocentně neslouží, což není žádná ostuda. Často se stane, že starší lidé vejdou do sprchy nebo do vany i s hodinkami. V tomto případě jim bude stačit vodotěsnost na úrovni 100 m a hodinky si spolehlivě zachovají svou funkčnost.

Odolný a hypoalergenní náramek

I když někteří senioři jistě upřednostní klasický kožený řemínek, jako ideální řešení pro hodinky starších lidí se jeví kovový náramek. Doporučujeme přitom chirurgickou ocel nebo titan, které jsou hypoalergenní a mimořádně odolné.

Jednoduché ovládání

Kromě toho, že většina seniorů se nekamarádí s komplikovanými technologiemi, je třeba pamatovat i na to, že jejich prsty už nejsou natolik jemné a zručné jako za mladých časů. Na místě je proto jednoduchá masivnější korunka.

Chytré hodinky se mohou stát skvělým každodenním společníkem pro seniory

Chytré hodinky pro seniory

Ne všichni senioři lámou nad inteligentními technologiemi hůl. Mnozí se zájmem sledují technologický pokrok a moudré funkce je překvapí i potěší. Přesto byste měli být při výběru smart hodinek pro seniory opatrnější. Hledejte jednodušší rozhraní, vysokou výdrž baterie a funkce, které jsou pro starší lidi prakticky využitelné. Patří sem:

  • lokalizace polohy,
  • SOS tlačítko,
  • monitoring zdraví,
  • monitoring fyzické aktivity.

Jednoduchá, praktická rada na závěr: Vyberte hodinky pro seniory, které bude každý senior nosit s radostí a bez starostí. Někteří starší lidé se dokáží vypořádat s moderními funkcemi nebo s trendovým designem lépe, jiní dávají přednost nadčasové klasice. Pokud jejich preferencím nevyhovíte, skončí i ty nejkvalitnější hodinky v zásuvce nočního stolku.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE