Jak vybrat chytré hodinky? Zorientujte se v základních parametrech a funkcích!

Vybíráte si chytré hodinky? Poradíme vám, které funkce byste měli zvážit
Sdílejte
LinkedIn

Smart hodinky jsou jedním z nejvyhledávanějších spotřebitelských produktů současnosti. Trh je aktuálně plný vysoce kvalitních modelů, a přestože se několik klíčových hráčů postavilo do popředí, vlajková loď nemusí být tou ideální volbou pro každého. Nejlepším způsobem, jak vybrat chytré hodinky, je zorientovat se v základních parametrech a funkcích. Až následně dokážete zvážit nabídku a zvolit si inteligentního společníka, který vám usnadní každodenní život.

Obsah článku

Jak fungují chytré hodinky

Smartwatch neboli inteligentní hodinky, fungují jako prodloužená ruka vašeho chytrého telefonu. Doručují upozornění o zprávách a hovorech a umožní vám využívat aplikace a další funkce mobilu prakticky a diskrétně přímo na vašem zápěstí. Jelikož chytré telefony se v posledních letech staly nezbytností, bez které si svůj uspěchaný život už nedokážeme představit, chytré hodinky přišly na trh jako jejich praktický upgrade.

Téměř všechny chytré hodinky se potřebují pro dosažení plné funkčnosti spojit s vaším mobilem prostřednictvím technologie bluetooth a zůstat v bezdrátovém dosahu. Na trhu je v současnosti jen pár modelů, které disponují 3G nebo LTE a dokážou plnohodnotně fungovat i samostatně.

Jak vybrat chytré hodinky – nejdůležitější parametry, které ovlivňují volbu

Zorientovat se v široké nabídce smart hodinek zdaleka není jednoduchý úkol. Pro usnadnění výběru vám přinášíme rychlý přehled základních parametrů, které se vyplatí zvážit.

Operační systém

Smart hodinky jsou navrženy tak, aby se daly spárovat s telefonem. Pokud tedy zvažujete, jak vybrat chytré hodinky, které vám budou vyhovovat, v první řadě myslete na to, že musí být kompatibilní s vaším chytrým telefonem. Pokud jste majitelem iPhone se systémem iOS, můžete si vybrat jakékoli smart hodinky na trhu s výjimkou značky Fitbit. Nejlepší kompatibilita samozřejmě přichází se značkou Apple. Pokud vlastníte chytrý telefon se systémem Android, můžete si zvolit jakékoli chytré hodinky kromě značky Apple.

Operační systém iOS patří k těm nejoblíbenějším mezi smart hodinkami

Design a displej

Je důležité vybrat si hodinky, které budete chtít nosit každý den. Zatímco pánové kladou důraz na funkčnost, dámské hodinky mají rovněž status plnohodnotného módního doplňku. Velkou výhodou je v tomto směru možnost změny designu ciferníku, kde patří bezkonkurenční prvenství značce Apple. Oblíbená je také jednoduchá a praktická výměna řemínku. Většina chytrých hodinek je kompatibilní se standardními 16, 20 a 22milimetrovými řemínky. 

Chytré hodinky využívají různé typy displejů, které se liší ve svých uživatelských vlastnostech. Displeje OLED a AMOLED individuálně osvětlují každý pixel, čímž vytvářejí vysoký kontrast a krásný obraz. Obvykle jsou tenčí a spotřebují méně energie. LCD displej je oproti tomu levnější, má vyšší životnost a lepší čitelnost na slunci.

Výdrž baterie

Výdrž na jedno nabití je jedním z nejsledovanějších parametrů. Samotná kapacita baterie však ve skutečnosti vypovídá o výdrži velmi málo. Na rychlosti vybití se výrazně podepisují využívané technologie a funkce. Výrobci ale udávají poměrně přesné informace o průměrné výdrži jednoho nabití. Společnost Apple je známá tím, že si zakládá na jednodenní výdrži a rychlém nabíjení. Oproti tomu jiné značky jako například Samsung, Honor, Xiaomi nebo Huawei, garantují reálnou výdrž baterie na několik dní až týdnů.

Komunikace a upozornění

Některé chytré hodinky vám pošlou upozornění na příchozí hovor nebo zprávu z různých aplikací. Samotnou komunikaci však dokážete zrealizovat jen díky chytrému telefonu. Jiné modely umožňují telefonovat přímo přes smart hodinky prostřednictvím bluetooth volání nebo elektronické SIM karty. Některé hodinky zase mají ve výbavě možnost odpovědět na přijatou zprávu automatickým textem, smajlíkem nebo přímým vyťukáním zprávy.

Důležitým faktorem při výběru chytrých hodinek jsou rozličné zdravotní a sportovní funkce

Sledování aktivity a zdraví

Mnozí uživatelé kladou důraz na schopnost chytrých hodinek sledovat denní aktivitu a s ní související fyziologické parametry. Většina inteligentních hodinek dokáže nepřetržitě monitorovat váš pohyb a informovat vás o počtu ušlých kroků nebo o překonané vzdálenosti. Oblíbené bývá také sledování spálených kalorií, spánkového rytmu, srdečního tepu, úrovně stresu či okysličení krve. Sportovně založení uživatelé si mohou vybrat hodinky s ještě pokročilejšími funkcemi jako je výpočet efektivity tréninku, tvorba tréninkového plánu a mnohé další.

V době, kdy je multitasking již prakticky povinností, se chytré technologie stávají nezbytností. Ten, kdo ještě není majitelem inteligentního pomocníka na zápěstí, si pravděpodobně právě láme hlavu, jak vybrat chytré hodinky, které mu dokonale sednou. Návod se zdá být opravdu jednoduchý: definujte si požadavky a hledejte model se škálou funkcí slučitelnou s vašimi očekáváními.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE