- Švýcarsko se stalo hodinářskou velmocí i díky francouzským hodinářům a dekretu, který zakazoval nošení šperků v Ženevě.
- Označení švýcarské hodinky nemusí znamenat, že hodinky byly kompletně vyrobeny ve Švýcarsku.
- Statusem švýcarské hodinky se chlubí exkluzivní značky Rolex, Omega, TAG Heuer nebo IWC.
Ve světě hodinářství neexistuje pojem, který by v uších široké veřejnosti rezonoval více. Švýcarské hodinky se již dávno vymanily z okruhu hodinářské terminologie a staly se všeobecným symbolem přesnosti. Označení „Swiss made“ je mezinárodně akceptovanou značkou kvality, která stojí na hodnotách ověřených historií. Víte, jaké podmínky musí hodinky splnit, aby získaly status švýcarské kvality? Podívejme se na počátky švýcarského hodinářství a zjistíme, jak švýcarské hodinky dobily svět.
Obsah článku
Historie švýcarských hodinek
Švýcarsko je malá země posetá hlubokými modrými jezery a impozantními horami. Jak se stalo, že tak malý stát ovládl světový hodinářský průmysl?
Zrod švýcarské hodinářské kvality
Prvními lídry hodinářského průmyslu byli Francouzi a Holanďané. Po nich přišli Němci s inovací přenosných hodinek. Výrazný zlom v historii hodinářství přinesla protestantská reformace. Série intenzivních násilných náboženských revolucí a válek v Německu a ve Francii nepřála dalšímu rozvoji hodinářství v těchto zemích.
Jelikož Švýcarsko má pověst stabilní neutrální země, mnozí francouzští hodináři uprchli před násilím ve své vlasti právě do Ženevy. Příliv šikovných hodinářů z Francie podnítil rozvoj švýcarského hodinářského průmyslu. Od 16. století si Ženeva začala budovat svoji pověst centra kvalifikovaného švýcarského hodinářství.
Hodinky jako náhrada šperku
Zajímavou shodou okolností bylo v období přílivu francouzských hodinářů do Švýcarska v Ženevě zakázáno nošení šperků. Šikovní zlatníci a klenotníci, kteří přišli o práci, našli své uplatnění právě v rozvíjejícím se hodinářství. Kvalitní švýcarské hodinky tak dostaly punc luxusního módního doplňku. Právě toto spojení krásy s přesností stojí za zrodem slavného švýcarského hodinářství. Od té doby stáli švýcarští hodináři v popředí mnoha významných objevů a inovací.
Co jsou to švýcarské hodinky?
Řeknete si, tak jednoduché. Vždyť švýcarské hodinky jsou přece hodinky vyrobeny ve Švýcarsku. Vlastně to však není tak docela pravda. Označení Swiss made ve skutečnosti naznačuje, že hodinky splňují určité standardy ve smyslu platné švýcarské legislativy o ochranných známkách. Původní úprava zákona byla přijata již v roce 1971. Aktuálně platí novela z roku 2017, kterou se podmínky pro udělení statusu Swiss made zpřísnily.
Jaké podmínky musí splňovat švýcarské hodinky?
- Minimálně 60 % součástek hodinek bylo vyvinuto a vyrobeno ve Švýcarsku.
- Hodinky mají švýcarský strojek.
- Výrobce sídlí ve Švýcarsku.
- Konečné zhotovení a kontrola hodinek probíhá ve Švýcarsku.
Jaké podmínky musí splňovat švýcarský strojek?
- Minimálně 60 % výrobních nákladů musí být švýcarských.
- Strojek musí být zhotoven a zkontrolován ve Švýcarsku.
Značky, které se pyšní statusem švýcarské hodinky
Švýcarsko si zachovává svou neochvějnou dominanci na trhu s hodinkami zejména v luxusním sektoru. Jistě vám nejsou cizí značky jako Rolex, Chopard, TAG Heuer, Omega nebo IWC. Pod označením Swiss made však naleznete také cenově dostupnější švýcarské hodinky. V mnoha případech jsou jakýmsi vstupním bodem uživatelů do světa švýcarské kvality, který v nich vzbudí nadšení a následně je přiměje investovat do dražšího modelu.
Švýcarské hodinky procházejí přísnými kontrolami, aby mohly být označeny jako Swiss made. Svým nositelům tak slibují vysokou kvalitu řemeslného zpracování, vynikající výkon a dlouhou životnost.