Titanové hodinky: Vyplatí se investovat do materiálu budoucnosti?

Titanové hodinky od značky Citizen
Sdílejte
LinkedIn

Své místo našel nejen ve výrobě kosmických lodí a vojenských letadel, ale také jako stálice ve světě módy a designových doplňků. Řeč je o titanu, kovu, který díky své extrémní síle získal jméno od starých řeckých bohů, Titánů. Je pevný, lehký a odolný vůči korozi. To jsou hlavní důvody, pro které začali tento pozoruhodný kov používat i výrobci hodinek. Proč jsou titanové hodinky v současnosti tak populární? Má materiál budoucnosti nějaké nevýhody? Provedeme vás světem hodinek z titanu.

Obsah článku

Z historie titanových hodinek

Titan byl jako nový chemický prvek poprvé identifikován amatérským geologem Williamem Gregorem v roce 1791. Jelikož se tento stříbřitý materiál vyznačoval vysokou pevností, dostal pojmenování podle mytologických řeckých Titanů.

První titanové hodinky na světě přivedl na trh japonský výrobce Citizen v roce 1970. Jeho inovace výrazně ovlivnila celý hodinářský průmysl a titanové pouzdro či náramek začaly ve svých kolekcích používat mnohé značky světových jmen. K těm nejpopulárnějším patří titanové hodinky výrobců Festina, Viceroy, Tissot, Certina či Casio. Populární hodinky z titanu nadále vyrábí také japonský gigant Citizen.

Náš tip: Výbornou volbou z titanových hodinek Citizen je model s produktovým označením JY8020-52E. Vyznačuje se kombinací špičkové japonské kvality a příznivé ceny.

Titanové hodinky mají bohaté zastoupení i u značky Citizen

Proč jsou titanové hodinky populární?

Titan se v současném hodinářském průmyslu těší velké oblibě. Zejména pánské hodinky z tohoto jedinečného kovu ohromují popularitou. Vděčí za ni kombinaci kvality a osobitého designu. V čem konkrétně tedy spočívají hlavní výhody titanových hodinek?

Mimořádně nízká hmotnost

Titan je známý svou nízkou hmotností, čímž dává výrobcům možnost uvést na trh velké, mohutné, a přitom stále lehké modely. V minulosti z tohoto benefitu těžily zejména dámské titanové hodinky. Později se však ukázalo, že i muži preferují lehčí modely, které je neomezují při namáhavých fyzických aktivitách. Trh tak zaplavily pánské titanové hodinky, které se v současnosti těší extrémní popularitě.

Vysoká odolnost

Hodinky z titanu patří mezi nejpevnější, jaké se kdy vyráběly. Mnohé z nich jsou ošetřeny špičkovými technologiemi zajišťujícími i odolnost vůči poškrábání.

Věděli jste, že pevnost titanu je o 30 % vyšší než pevnost nerezové oceli?

Je přitom téměř nemožné, aby titanové hodinky zrezivěly. Titan odolává bez poškození všem kyselinám s výjimkou kyseliny dusičné, která je však v běžném životě mimořádně vzácná. Jeho odolnost vůči korozi je srovnatelná se vzácnou platinou.

Ideální pro alergiky

Titan je hypoalergenní kov. Pravděpodobnost, že vaše pokožka zareaguje na hodinky z titanu jakýmkoli podrážděním, je doslova mizivá. Na rozdíl od nerezové oceli titan neobsahuje žádný nikl.

Jedinečný design

Hodinky z titanu jsou charakteristické svojí trendovou až neobvyklou barvou. V porovnání s nerezovou ocelí jsou tmavší a matnější, přičemž by se daly označit jako stříbrno-šedé. Jejich originální design již na první pohled vypovídá nejen o atraktivitě, ale také o vysoké odolnosti.

Pohodlné nošení

Zajímavou fyzikální vlastností titanu je jeho velmi vysoký tepelný odpor. Díky tomu si  titanové hodinky zachovávají příjemnou teplotu i v extrémních podmínkách. Zůstávají tak teplé i během chladné noci a naopak při pobytu na slunci nepálí.

Ekologické

Hodinky z titanu nehodíte po měsíci ani po roce nošení do koše. Materiál je natolik odolný, že titanové hodinky mohou být vystaveny i drsným podmínkám a zápěstí svého majitele zdobí celá léta. Titan jako takový je také mimořádně šetrný k životnímu prostředí a lze jej snadno recyklovat.

Boccia Titanium je značka hodinek, která se zaměřuje výhradně na výrobu titanových hodinek.

Nevýhody titanových hodinek

Pokud zvažujete koupi titanových hodinek, jistě vás zajímají také jejich nedostatky. Jaké černé body si zapisuje titan?

Vyšší cena

Výroba titanu je v porovnání s nerezovou ocelí náročnější a také nákladnější. Hodinky z tohoto jedinečného kovu jsou proto obvykle dražší, ale stále široce dostupné.

Potřeba speciální úpravy proti poškrábání

Titan je sice pevnější než ocel, ale nevyznačuje se tak vysokou tvrdostí. Měkčí materiál je tak přirozeně náchylnější k poškrábání. Titanové hodinky proto potřebují speciální povrchovou úpravu, díky které dosahují i požadované odolnosti vůči poškrábání.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE