- Výhodou technologie NFC je rychlé spárování a energetická nenáročnost.
- Abyste mohli realizovat platby NFC, musí vaše chytré hodinky disponovat platební službou, kterou podporuje vaše banka.
- Nejoblíbenější hodinky s podporou NFC nabízejí společnosti Apple, Samsung a Garmin.
Hledali jsme drobné, vytahovali platební karty, pak mobilní telefony a dnes už jen přikládáme zápěstí s hodinkami k platebním terminálům. To, co se ještě před několika lety zdálo jako science fiction, je nyní možné díky inteligentní technologii NFC. Jak to vlastně funguje? V čem se liší od Bluetooth? Je platba bezpečná? Pokud i vy právě zvažujete hodinky s NFC, zveme vás k odhalení tajemství tří písmen, která jsou v souvislosti s chytrými nositelnými zařízeními zmiňována stále častěji.
Obsah článku
Blíže o technologii NFC
NFC je vysokofrekvenční bezkontaktní spojení, které umožňuje výměnu dat mezi dvěma zařízeními až do vzdálenosti přibližně 4 cm. Zkratka vznikla z anglického Near Field Communication, což v překladu znamená komunikaci na krátkou vzdálenost.
Z historie NFC
Není žádným překvapením, že první využití technologie NFC pro bezkontaktní platby je spojeno s mobilními telefony. Za jeho vznikem stojí společnost Nokia, která v roce 2005 společně se společnostmi Sony a Philips založila tzv. NFC Forum. Ve stejném roce uvedla Nokia na trh příslušenství s technologií NFC pro modely 5140 a 3220. V té době již bylo možné tyto telefony používat pro bezkontaktní platby.
Prvním chytrým telefonem se zabudovanou technologií NFC byl Samsung Nexus S z roku 2010. Na bezkontaktních platbách prostřednictvím hodinek s NFC začaly v roce 2015 pracovat společnosti Swatch a Visa.
Co je NFC?
NFC využívá k přenosu dat mezi dvěma zařízeními elektromagnetické vlny. Technologie pracuje na frekvenci 13,56 MHz. Přenos dat pomocí NFC vždy zahrnuje odesílatele a příjemce. Odesílatel je aktivní a generuje radiofrekvenční pole, které může napájet i pasivní cílová zařízení (zařízení bez vlastního zdroje energie – např. NFC nálepky). Prostřednictvím NFC však dokáží mezi sebou komunikovat i dvě aktivní zařízení.
Je technologie NFC lepší než Bluetooth?
V počátcích své existence bylo NFC považováno za hlavního konkurenta dlouho zavedené technologie Bluetooth. Nakonec však oba systémy fungují vedle sebe a každý z nich má své vlastní výhody a využití.
Výhodou NFC je nižší spotřeba energie a možnost použití i pro pasivní zařízení. Ve prospěch NFC hovoří také vysoká rychlost párování.
Bluetooth naopak boduje v dosahu a rychlosti přenosu. Díky této technologii můžeme přenášet data na vzdálenost několika metrů rychlostí až 2,1 Mbit/s. NFC oproti tomu zvládne jen pár centimetrů rychlostí dosahující 0,5 Mbit/s.
Jak fungují hodinky s NFC?
NFC platby fungují na výše popsaném technologickém principu. Aktivním odesílatelem je platební terminál, který při přiblížení hodinek vysílá elektromagnetické vlny, čímž navazuje komunikaci potřebnou k provedení platby. Aby bylo možné provést bezkontaktní platbu, musí mít hodinky integrovanou technologii NFC a musí také podporovat platební službu.
Platební služby podporované českými bankami
- Apple Pay
- Google Pay
- Garmin Pay
- Fitbit Pay
- Xiaomi Pay
Užitečný tip: Nestačí, aby byli vaše hodinky kompatibilní s telefonem. Před nákupem hodinek s NFC se ujistěte, že vaše banka podporuje platební službu, kterou vybrané chytré hodinky používají. Jinak nebudete moci platby NFC používat.
Jak platit hodinkami s NFC?
Pokud jste se úspěšně zorientovali v široké nabídce na trhu, dokázali sladit své požadavky, možnosti své banky a svého chytrého telefonu a vybrat ty správné chytré hodinky, bude pro vás nastavení plateb NFC hračkou. Ještě před přiložením hodinek k terminálu si prostřednictvím využívané platební služby zaregistrujete svoji platební kartu. Postup autorizace je u jednotlivých služeb individuální. Celý proces je uživatelsky nenáročný.
Vaše údaje budou chráněny tokenizací a zpravidla čtyřmístným kódem, který musíte zadat při každé první platbě v daný den. Vzhledem k tomu, že komunikace mezi platebním terminálem a hodinkami s NFC probíhá na velmi krátkou vzdálenost, je eliminováno riziko připojení jiného zařízení. NFC platby jsou proto považovány za mimořádně bezpečné.
Jaké chytré hodinky podporují NFC?
Jak jsme zmínili výše, výrobci hodinek podporují platby NFC prostřednictvím různých služeb. Mezi vlajkové lodě patří hodinky Apple Watch, které umožňují bezkontaktní platby přes Apple Pay. Hodinky s NFC od společnosti Samsung fungují s platební službou Google Pay, stejně jako hodinky Suunto nebo Fossil. Populární chytré hodinky Garmin zase používají vlastní službu Garmin Pay.