Jak posoudit pravost hodinek? Nenechte se oklamat replikami a padělky

Takto rozlišíte pravé hodinky od padělaných
Sdílejte
LinkedIn

Přísloví „Pokud to zní příliš dobře, než aby to byla pravda, většinou jde o podvod“ nabývá ve světě hodinářství hořké příchuti reality. Zejména luxusní hodinky jsou stále častěji v hledáčku podvodníků, kteří těží z hvězdné pověsti předních značek a z kapes hodinářských nadšenců. Posoudit pravost hodinek je dnes nesmírně složité i pro školené profesionální oko. Kromě precizně vyrobených padělků zaplavují trh takzvané „frankensteinské hodinky“. Pomůžeme vám je odhalit a vyhnout se koupi pověstného zajíce v pytli.

Obsah článku

Značky hodinek, které se padělají nejčastěji

Z pochopitelných důvodů se pozornost podvodníků zaměřuje především na segment luxusních hodinek. Podle průzkumů až třetina luxusních hodinek, které jsou dnes na trhu, nepochází z originální dílny dané značky.

Zvláště opatrní byste měli být při nákupu hodinek Rolex a Omega. Cílem podvodníků jsou také značky Patek Phillipe, Cartier, Gucci, Tag Heuer a Richard Mille. V posledních letech se díky technologickému pokroku stále častěji objevují také padělky hodinek značek střední třídy, jako jsou Seiko a Tissot.

Pravé vs. falešné hodinky Rolex: Tipy pro určení pravosti

Značka Rolex používá jako identifikátor pravosti laserem vypálenou korunku na safírovém sklíčku na pozici 6. hodiny. Je viditelná pouze při osvětlení a pohledu ze strany pomocí lupy. Pokud padělané hodinky tento prvek obsahují, nebývá zpravidla tak precizně vyrytý jako v případě originálu.

Pokud zvažujete koupi hodinek Rolex Daytona, jejich pravost vám pomůže identifikovat odraz ciferníku na podložce. Když na hodinky posvítíte jasným světlem, měli byste v odrazu vidět pravidelný kruh a také zřetelný odraz hodinové, minutové a vteřinové ručičky. Pokud je odraz rozmazaný nebo ručičky nejsou vidět, jedná se téměř jistě o padělané hodinky.

Dalším poznávacím znamením je zvětšení ukazatele data. Pravé hodinky Rolex, s výjimkou modelu Rolex Deepsea, mají nad okénkem s datem lupové sklíčko s 2,5násobným zvětšením. Padělané hodinky dosahují maximálně 1,5násobného zvětšení.

Pravé vs. falešné hodinky Omega: Tipy pro určení pravosti

Omega označuje své pánské hodinky malou rytinou na zadní straně pouzdra. Najdete zde dokonale propracovanou zeměkouli s logem nebo samotné logo značky. Pokud má tato rytina nějaké nedokonalosti, pravděpodobně se nejedná o originální hodinky.

Pravost hodinek Omega dokazuje také sedmimístné nebo osmimístné sériové číslo na zadní straně pouzdra. Starší modely jej mohou mít na vnitřní straně pouzdra. Kromě toho, že se toto číslo musí přesně shodovat s číslem na certifikátu, můžete si ho ověřit přímo v autorizovaných centrech Omega. Na internetu najdete také různé online databáze pro ověřování sériových čísel hodinek. Přesnost a spolehlivost informací však v tomto případě není zaručena.

Fenomén hodinek Frankenstein

O tom, že autentičnost padělků dnes zachází do extrému, vás přesvědčí takzvané hodinky Frankenstein. Toto pojmenování si vysloužily padělky hodinek, které obsahují některé originální díly. Používá se například originál korunka, spona na řemínku hodinek nebo autentická luneta. Pokud se jedná o povedený padělek, který navíc obsahuje některé originální součástky, jeho odlišení od pravých hodinek je náročným úkolem i pro renomovaného hodináře.

Ověřte si pravost hodinek: Praktické tipy

Na závěr shrneme základní metody používané k určení pravosti hodinek. Bližší informace k těmto postupům se dozvíte v našem předchozím článku o padělaných hodinkách.

  • Zkontrolujte hmotnost hodinek. Pokud jsou hodinky lehčí než originál, jedná se s největší pravděpodobností o padělek.
  • Prověřte detaily gravírování. Mají hodinky všechna gravírování, která by měla mít? Je gravírování přesné a precizní?
  • Poslechněte si tikání hodinek. Luxusní modely mívají velmi tichý chod, vteřinová ručička se většinou pohybuje téměř plynule.
  • Nakupujte hodinky u autorizovaných a ověřených prodejců.
  • Pravost hodinek prokazuje také certifikát a originální balení.
  • Zkontrolujte barvy, značení na ciferníku a zpracování ručiček. Porovnejte tyto detaily s originálem. Pravé hodinky by je měly mít prakticky totožné.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE