Originál vs. fake: Jak odhalit padělané hodinky

Dokážete rozeznat originální hodinky od těch falešných?
Sdílejte
LinkedIn

Vlastnit luxusní hodinky je v dnešní době velmi atraktivní výzva. S rostoucí oblibou kvalitních chronometrů však roste i počet podvodníků, kteří se snaží prodávat falešné hodinky, napodobeniny nebo padělky. Celosvětový trh s replikami hodinek v současné době ročně obrátí téměř miliardu dolarů. Podle některých průzkumů až 30 % nabízených hodinek nejsou originály vyrobené uvedenou značkou. Pravděpodobnost, že se při výběru luxusních hodinek necháte nachytat na padělek, je tedy poměrně vysoká a týká se zejména méně opatrných nositelů. Abyste se nenechali napálit, přinášíme vám praktický návod, jak rozpoznat padělané hodinky.

Obsah článku

Poznejte padělané hodinky podle detailů

Padělané hodinky nikdy nebudou tak kvalitní jako originály. Přední hodinářské značky věnují velkou péči výběru materiálů, pečlivému sestavení celého mechanismu a pečlivému propracování designových detailů. Podvodníci vyrábějí své napodobeniny hodinek levně a rychle, i když v dnešní době poměrně věrohodně. Jak poznat padělané hodinky?

Materiál

V porovnání s originálem poznáte použití levnějšího, méně kvalitního materiálu v odlišných barevných odstínech a povrchových úpravách. Padělané hodinky mohou mít trochu jinou barvu, vyšší lesk nebo naopak mohou být matnější. Obvykle se snáze poškrábou a na některých z nich již můžete rozpoznat drobné škrábance. Hodinky vyrobené z drahých kovů by měly být stejně jako šperky opatřeny puncovní značkou. Zaměřit se můžete také na sklíčko. Zatímco kvalitní hodinky jsou obvykle opatřeny safírovým sklíčkem, repliky používají levnější minerální sklíčko. Netýká se to ovšem levnějších fashion modelů ani dalších jiných kousků, které mají minerální sklo skutečně ze značkové dílny. Safírové sklíčko poznáte podle toho, že pod určitým úhlem vytváří fialový odstín a je výrazně lesklejší.

U originálních hodinek je důležitá kvalita materiálu.

Hmotnost

Kvalitní hodinky jsou zpravidla vyrobeny z drahých a pevných kovů a kovových slitin. Obsahují také mnoho drobných součástek a bývají robustnější, odolnější a těžší. Padělek je obvykle znatelně lehčí.

Detaily a rytiny

Rytiny na originálních hodinkách jsou ve srovnání s padělky dokonalé, ostřejší a zřetelnější. Levné napodobeniny mají také pravopisné nebo grafické chyby. Časté jsou nedokonalé hrany, nehezké leštění nebo nepřesně zapadající spona.

Zvuk strojku

Strojek je nejdůležitější součástí hodinek. Ačkoli se některé padělky hodinek mohou pochlubit poměrně kvalitním mechanismem, nikdy se nejedná o originál. Mnoho luxusních značek si vyrábí vlastní, tzv. in-house strojky. Falešné hodinky jsou obvykle vybaveny náhradními, které jsou upraveny tak, aby vypadaly jako originál. Často se takto používají strojky od značky ETA a dalších dostupných výrobců. Pokud je chcete identifikovat, zkuste si poslechnout jejich chod. Levnější strojky tikají, zatímco kvalitní mechanika se vyznačuje tichým chodem.

Specifické znaky

Proveďte podrobný průzkum kvalitních hodinek, které plánujete koupit. Zaměřte se na drobnosti, detaily a typické znaky. Jak a kde značka zobrazuje své logo? Jak fungují komplikace? Jak a kde výrobce uvádí sériové číslo nebo číslo modelu? V jakém formátu je toto číslo zobrazeno? Tyto informace vám pomohou při odhalování případného padělku.

Při rozpoznávání originálních hodinek si všímejte specifických znaků.

Základní znaky nejoblíbenějších luxusních značek

Než se dostaneme ke specifickým znakům jednotlivých značek, považujeme za důležité připomenout, že všechny kvalitní hodinky se prodávají v originálním balení. Dokonce i s návodem k použití a u některých výrobců i s certifikátem originality. Výjimkou je společnost Citizen, která z ekologických a udržitelných důvodů upustila od tištěných návodů. Také samotný obal hodinek by měl být odpovídající kvality. Podívejme se nyní blíže na charakteristické znaky oblíbených značek.

Hodinky Rolex

 • Drží si svou cenu, originál nelze koupit levněji než za 75 % jeho tržní hodnoty.
 • Písmo je drobnější, mezery jsou pravidelné, a ne příliš velké.
 • Ciferník je dokonalý, bez jakýchkoli odchylek (jinak by neprošel kontrolou kvality u výrobce).

Hodinky Omega

 • Hodinky Omega mají na zadní straně pouzdra sedmimístné nebo osmimístné výrobní číslo.
 • Ciferník je dokonalý, bez jakýchkoli odchylek v písmu a velikosti mezer.
 • Pohyb vteřinové ručičky je stabilní a velmi přesný.

Hodinky Michael Kors

 • Na zadní straně pouzdra je vyražen kód modelu, hodnota vodotěsnosti a údaj o použitých materiálech.
 • Na zapínání náramku je vyryta značka Michael Kors.
 • Hodinky jsou uloženy v kvalitním bílém nebo hnědém pouzdře.

Hodinky Tommy Hilfiger

 • Na zadní straně pouzdra naleznete hodnotu vodotěsnosti, číslo modelu, údaj o materiálu a logo výrobce.
 • Na zapínání náramku je vyražen emblém TH.
 • Hodinky jsou uloženy v kvalitním boxu s pěnovou výstelkou.

Hodinky Hugo Boss

 • Ciferník je dokonale propracovaný s bezproblémovým chodem ručiček.
 • Na zadní straně pouzdra je uvedeno číslo a kód modelu, údaj o vodotěsnosti a použitých materiálech, nechybí logo výrobce Hugo Boss.
 • Na zapínání řemínku je vyraženo logo výrobce.
 • Řemínky a náramky jsou dokonale zpracované bez nepřesností a odchylek.

Tip na závěr: Na padělané hodinky vás spolehlivě upozorní podezřele nízká cena. Luxusní hodinky si drží svou hodnotu a ani po letech se neprodávají výrazně pod svou tržní cenou.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE