Sluneční brýle Oakley: Špička ve světě sportovních brýlí

Sluneční brýle Oakley patří ke špičce ve svém oboru
Sdílejte
LinkedIn

Jsou dobré, jsou špatné a potom jsou ještě Oakley. Ve světě sportovních slunečních brýlí byly za posledních několik let uvedeny na trh stovky modelů několika značek. Přesto sluneční brýle Oakley stále zůstávají na špičce ve své třídě. Pomohly sportovním legendám vyrýt své jméno do historie sportu a oslovily i širokou veřejnost. Dnes vám je přiblížíme blíže. Přestože se primárně věnujeme hodinkám, sluneční brýle Oakley považujeme za výjimečný módní doplněk, který není jen módním výstřelkem.

Obsah článku

Z příběhu značky Oakley

Společnost Oakley založil v roce 1975 Jim Jannard ve své garáži v Kalifornii. Do podnikání investoval 300 dolarů a značku pojmenoval po svém psovi Oakley Anne. Svůj sen začal výrobou rukojetí pro motokrosové motorky, které prodával přímo ze své dodávky na motokrosových akcích. Jeho rukojeti byly vyrobeny ze speciálního materiálu, který sám vytvořil a patentoval pod názvem Unobtainium. Poskytoval pevnou přilnavost pro rukavice jezdce i pro holé ruce a sklidil velký úspěch. 

Od rukojetí ke slunečním brýlím

Po pěti úspěšných letech výroby motokrosových doplňků rozšířila společnost Oakley výrobu o motocyklové, BMX a lyžařské brýle. Krátce poté, v roce 1983, začal Jannard pracovat na vývoji slunečních brýlí. Říká se, že ho k tomu inspirovala cesta autem do Los Angeles, kterou podnikl právě ve chvíli, kdy po jeho levici zapadalo slunce nad Tichým oceánem. Jelikož paprsky dopadaly z boku, byly v tu chvíli tradiční sluneční brýle nepoužitelné.

Jako řešitel problémů si Jannard umínil, že vytvoří brýle, které poskytnou extra krytí. Zavřel se ve své garáži, vzal několik brýlových čoček, vyřezal je, ohnul několik drátů a vše slepil lepicí páskou. Finální verze tohoto prototypu byla později vydána pod názvem jako Oakle Eyeshades. Byly to tytéž sluneční brýle, se kterými Greg Lemond skončil v roce 1985 druhý na Tour de France.

Značka Oakley sa venuje aj výrobe okuliarov na zimné športy

Oakley dnes

Oakley dnes je sportovní a lifestylová značka, která působí jako samostatná dceřiná společnost Essilor Luxottica se sídlem v Kalifornii. Své výrobky, především doplňky pro sportovce, definuje jako průnik vědy a umění. Vyrábí a distribuuje vysoce výkonné sluneční brýle, dioptrické čočky a obruby, brýle, oblečení, obuv a sportovní příslušenství. V průběhu své historie spolupracovala s Fox Racing a vyráběla brýle pro mnohé sportovní týmy včetně těch vrcholových. 

Při důlním neštěstí v Chile v roce 2010 to byla právě společnost Oakley, která darovala brýle pro 33 uvězněných horníků. Sportovní brýle Radar byly vybaveny tak, aby dokázaly ochránit jejich oči po týdnech strávených ve tmě.

Čím jsou sluneční brýle Oakley výjimečné: Nejdůležitější technologické inovace značky

Sluneční brýle Oakley staví na kombinaci stylu a funkčnosti. Každý model je navržen tak, aby poskytoval kvalitní ochranu očí, maximální pohodlí a dokonalý styl. Společnost vyvinula několik inovativních technologií, díky nimž jsou její brýle jedničkou na trhu.

Oakley Prizm

Prizm z dílny Oakley je technologie zvýraznění barev, která vám umožní vidět svět jasněji a živěji. V podstatě jde o řízení množství světla a toho, jaká světelná spektra procházejí čočkou, čímž se maximalizuje barevnost a kontrast různých prostředí. To pomáhá například cyklistům rozpoznat jemné nerovnosti na silnici, praskliny nebo skleněné střepy i ve vysoké rychlosti. Golfisté zase mohou při výběru správných čoček vidět celé hřiště ve vyšším kontrastu, což jim umožní vidět míček i ve vzduchu.

O-Matter

Sluneční brýle Oakley jsou vyrobeny ze speciálního materiálu z dílny výrobce. V porovnání s běžně používanými materiály je O-Matter dvakrát pevnější a o 25 % lehčí.

Speciální architektura rámu

Konstrukce slunečních brýlí Oakley je navržena tak, aby bezpečně držely, i když se rámy nedotýkají uší. Bod dotyku je soustředěn pouze na nosní můstek, takže brýle lze používat současně s dalšími sportovními doplňky, jako jsou helmy nebo čepice. Sluneční brýle Oakley vám tedy nespadnou z hlavy, ani když nesednou na uši.

Unobtainium

Oakley používá speciální materiál vyvinutý pro rukojeti motocyklů i pro své brýle. Potahuje jím rámy i nosní můstek. Unobtainium je výjimečné tím, že neklouže, ani když je vystaveno vodě. Sluneční brýle Oakley tedy nespadnou ani tehdy, když se sportovec pořádně zapotí.

Nejznámější edice brýlí Oakley

Oakley je magnát, který vyrábí jedny z nejlepších slunečních brýlí na trhu. V průběhu let si značka vydobyla jméno nejen ve světě sportu, ale také v módním průmyslu. Vděčí za to svým kolekcím stylových a funkčních slunečních brýlí. Nejoblíbenější edice Oakley vám nyní představíme.

Oakley Sutro

Sluneční brýle určené především pro cyklisty, kterým poskytují všestranný rozhled. Jejich odolnost a celodenní pohodlí při nošení zajišťuje materiál O-Matter a nosní polštářky Unobtainium. Samozřejmostí jsou také čočky Prizm. Brýle jsou k dispozici v několika barvách.

Oakley Halbrook

Brýle s designem inspirovaným filmovými hvězdami 40. – 60. let. Jsou nadčasové a přitom vybavené moderními technologiemi Oakley. Pohodlí při nošení i kvalitu zaručuje materiál O-Matter. Brýle jsou vybaveny 6 základními čočkami s HDO v základu, ale jsou k dispozici také s polarizačními a dioptrickými čočkami Iridium nebo s čočkami Prizm.

Oakley Frogskins

Sluneční brýle Oakley Frogskins jsou vzkříšením modelu z 80. let a bezpochyby nejúspěšnějšími brýlemi značky všech dob. Proslýchá se, že Jannard je neměl rád, protože byly příliš obyčejné. Ve světě si však získaly obrovskou popularitu a od roku 2007 jsou opět na trhu. I při jejich výrobě byl použit lehký a odolný materiál O-Matter. Najdete je se 4 čočkami HDO, ale také s polarizačními a dioptrickými čočkami Iridium nebo se speciálními čočkami Prizm. 

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE