Etiketa nošení hodinek: Pravidla, která byste měli znát

Jaká je etiketa nošení hodinek?
Sdílejte
LinkedIn

Drahé, levné, formální či sportovní. Vyhněte se společenskému faux pas a noste je podle nepsaných zásad. Etiketa nošení hodinek zahrnuje pravidla, která by měl znát a dodržovat každý nositel. Levá nebo pravá ruka? Tmavý nebo světlý ciferník? Výběr kovů, velikosti hodinek či vhodné chvíle pro zkontrolování času? Tyto a mnohá další dilemata dnes za vás vyřešíme v deseti jednoduchých pravidlech.

Obsah článku

Levá nebo pravá?

Pravděpodobně nejstarší hodinářské dilema v historii – připnout si hodinky na pravé nebo levé zápěstí? Etiketa nošení hodinek mluví jasně, hodinky se nosí na nedominantní ruce. Vzhledem k tomu, že většina populace jsou praváci, bývají i hodinky uzpůsobeny k nošení na levé ruce. Korunku mají zpravidla vpravo, což umožňuje jejich snadné natahování dominantní rukou.

Pak ale existují automatické a quartzové hodinky, které není třeba pravidelně natahovat. Také tyto modely by se měly primárně nosit na nedominantní ruce, kde se předpokládá jejich menší opotřebení při běžných činnostech. Nejde tedy jen o zásadu etikety, ale také o to, aby vám hodinky déle vydržely. V dnešní době však již není zcela nepřijatelné nosit hodinky na zápěstí, na kterém jsou vám pohodlnější.

Světlý ciferník na hodinkách je vhodný pro nošení během dne

Tmavý ciferník na večer, světlý během dne

Jednoduché pravidlo, které vám vždy usnadní správný výběr hodinek. Večer a během noci se nosí hodinky s tmavým ciferníkem, například černé, tmavě modré, hnědé nebo šedé. Naopak běžné denní aktivity by měly doprovázet hodinky se světlým ciferníkem. Můžete zvolit bílý, krémový či stříbrný.

Ve společnosti omezte kontrolu času na minimum

Někdy je to potřeba mít čas pod kontrolou, jindy je to radost z nových hodinek, která vás vede k opakovanému pohledu na zápěstí. Pamatujte však, že častá kontrola hodinek je považována za nezdvořilost. Zejména během rozhovoru, večeře nebo jiného společenského kontaktu na hodinky na chvíli zapomeňte. V opačném případě by vás okolí mohlo vnímat jako nezdvořilého nebo netrpělivého.

Cizí hodinky obdivujte z dálky

Mnohé hodinky jsou velmi vzácné a cenné. Většina nositelů je nosí s hrdostí, bez otisků prstů, prachu, mastnoty a jiných nečistot. Narušit tento osobní komfort tím, že se dotknete jejich hodinek, je vrcholně neslušné a v rozporu se základní etiketou. Pokud vás tedy hodinky někoho jiného zaujmou, pochvalte mu je z bezpečné vzdálenosti. V žádném případě netahejte zápěstí cizího člověka k sobě a nedotýkejte se jeho hodinek.

Nenoste příliš velké hodinky

Éra příliš velkých ciferníků, které suverénně zastiňovaly zápěstí, je naštěstí na ústupu. Příliš velké hodinky vypadají nevyváženě a narušují proporce celého outfitu. Etiketa nošení hodinek je jasná: přizpůsobte velikost ciferníku svému zápěstí. Hodinky, které vám padnou, budou nejen lépe vypadat, ale rozhodně se v nich budete i lépe cítit.

Vyberte si hodinky, které odpovídají vašemu stylu

Hodinky jsou stále jen módním doplňkem. Stejně jako oblečení by i hodinky měly být odrazem vaší osobnosti, životního stylu nebo pracovního postavení. Pokud máte rádi luxus a často se pohybujete ve vyšší společnosti, vyberte si hodinky Rolex. Pokud jste sportovec tělem i duší, sáhněte po hodinkách Garmin nebo G-Shock. Pokud jste módní rebel, pořiďte si futuristické hodinky Hublot. S hodinkami, které se k vám hodí, budete vždy vypadat nejlépe.

Slaďte kovy

Nekazte si celkový vzhled nevkusnou kombinací kovů a barev. Pokud jsou například vaše hodinky stříbrné, zvolte doplňky, které s nimi ladí. Zaměřte se zejména na sponu opasku, prsteny, náhrdelníky nebo manžetové knoflíčky. Pěkné hodinky jistě upoutají pozornost, ale takové doladění detailů nakonec vyvolá dojem, že je umíte nosit.

Střídejte hodinky

Stejně jako máte různé oblečení pro různé události nebo aktivity, budete potřebovat i různé hodinky. Stejný model nebude vhodný do kanceláře, do posilovny a na večeři venku. Pokud nejste zrovna fanouškem hodinek, pořiďte si alespoň 2-3 modely v různých stylech. Kromě toho, že budou vždy skvěle vypadat, dáte svým nejoblíbenějším hodinkám odpočinout, což prodlouží jejich životnost.

Hodinky noste pod manžetou košile

Pokud máte na sobě ležérní nebo příliš těsné oblečení, etiketa vám dovoluje zapnout si hodinky na rukáv. Ve všech ostatních případech, zejména v kombinaci s košilí a sakem, se hodinky nosí pod manžetou. To je také důvod, proč jsou elegantní a formální hodinky často štíhlé a subtilnější. Při spuštěné paži by manžeta měla hodinky zcela zakrývat. Na zápěstí s ohnutou paží pánské hodinky mírně vyčnívají.

Nenoste hodinky, které jsou příliš těsné nebo příliš volné

Není důvod nedopřát svému zápěstí přesně to, co potřebuje. Koneckonců nošení hodinek by mělo být příjemné jak z hlediska pohodlí, tak vzhledu. Proto etiketa nošení hodinek říká, že náramky a řemínky by vám měly dokonale padnout. Příliš volné hodinky budete muset na veřejnosti opakovaně upravovat, což nevypadá efektně. Navíc u volného náramku hrozí jeho poškození. Příliš těsné hodinky vám neposkytnou pohodlí při nošení ani pěkný výsledný vzhled. 

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE