Kvalitní hodinky: Jaké vlastnosti by jim neměly chybět?

Přečtěte si, které parametry dělají kvalitní hodinky těmi kvalitními
Sdílejte
LinkedIn

Zákazníci se často upínají k ceně jako k jedinému ukazateli kvality hodinek. Číslo na cenovce skutečně prozradí o hodinkách mnohé, ale existují mnohem spolehlivější atributy napovídající kvalitu. Které vlastnosti hodinek se tedy vyplatí zvažovat, abyste mohli mít opravdu jistotu, že jste vaše peníze investovali do kvality? Pojďme si spolu rozebrat kvalitní hodinky.

Obsah článku

Materiál pouzdra

Materiál pouzdra patří mezi klíčové vlastnosti hodinek. Určuje jejich odolnost i způsob údržby a péči, kterou budete muset hodinkám věnovat. Vybírejte si hodinky z odolných materiálů nenáročných na údržbu.

Pouzdro je jedna z nejdůležitějších součástí hodinek

Keramika

Keramické hodinky jsou odolné vůči poškrábání a zachovávají si dlouhotrvající lesk. Jejich nevýhodou je nižší odolnost vůči nárazům. Keramika představuje solidní volbu kvality. 

Ocel

Nerezová ocel je odolná a lehká, přičemž má dobrou odolnost vůči poškrábání a korozi. Hodinky se však vyrábějí z různých tříd oceli – klasifikovaných na základě neocelových příměsí, které se k oceli přidávají, aby materiál nerezavěl. Výborným materiálem pro kvalitní hodinky je ocel třídy 316L. Odolává extrémním teplotám a je velmi odolná vůči korozi. Kromě toho je vhodná i pro alergiky.

Náš tip: Při výběru hodinek zvažte také vnitřní konstrukci pouzdra. Kvalitní hodinky používají kovové držáky strojku. V levných modelech jsou strojky uchyceny plastem.

Safírové sklíčko

Sklíčko překrývá a chrání ciferník. Mělo by být dostatečně tvrdé a odolné, aby si zachovalo svůj vzhled a kvalitu při běžném nošení i v extrémních podmínkách. Tyto požadavky výborně splňuje safír. Má ambici vydržet léta až desítky let nošení bez jediného škrábance.

Švýcarský nebo japonský strojek

Pokud se zaměříme na klíčové vlastnosti hodinek, nesmíme zapomenout na přesnost a životnost strojku. Strojek je mechanismus, který udržuje hodinky v pohybu. Většina hodinek na současném trhu je vybavena mechanickým, automatickým nebo quartzovým strojkem. Mechanické hodinky jsou symbolem tradičního hodinářského řemesla a ke svému chodu potřebují pravidelné natahování korunky. Automatické hodinky jsou konstrukčně velmi podobné mechanickým hodinkám, ale tikají díky energii získané z pohybu zápěstí uživatele. Jejich společným jmenovatelem je nižší přesnost. Naproti tomu quartzový strojek, který funguje díky baterii, je považován za nejpřesnější strojek současnosti.

U většiny hodinek se setkáte se strojky švýcarské, japonské nebo čínské výroby. Švýcarské strojky vynikají dokonalým řemeslným zpracováním, zatímco ty japonské se montují na automatizovaných robotických linkách a jsou velmi praktické. Ve srovnání se švýcarskými bývají levnější, přičemž si zachovávají stejnou nebo lepší přesnost. Čínské strojky se vyrábějí v továrnách a většinou se využívají v levných hodinkách. Ve srovnání se švýcarskými a japonskými zaostávají ve všech směrech. Volbou kvality jsou tedy švýcarské a japonské strojky.

Kvalitní hodinky se vyznačují německými nebo japonskými strojky

Kožený řemínek

Řemínek je mimořádně důležitý nejen z hlediska designu a životnosti hodinek, ale také kvůli pohodlí při nošení. Bezkonkurenčně nejlepším materiálem v každém směru je kvalitní pravá kůže. Jedinou výjimkou jsou sportovní a potápěčské hodinky, pro které není kožený řemínek dobrou volbou. Pokud máte výhrady k pravé kůži, můžete se rozhodnout pro kvalitní nylonový řemínek.

Hodinky odolné vůči vodě

Vodotěsnost hodinek se obvykle udává v barech (bar), atmosférách (ATM) nebo metrech (m). Kvalitní hodinky, které vydrží například koupání ve vodě, by měly být vodotěsné alespoň do 100 m / 10 ATM / 10 barů.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE