Luminiscence: Technologie, díky níž uvidíte čas i v noci

Luminiscence hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Zjistit čas i v úplné tmě je dnes naprostou samozřejmostí. Nepotřebujete k tomu externí zdroj světla ani mobilní telefon. Stačí mít na zápěstí klasické náramkové hodinky. I ty nejjednodušší modely jsou již vybaveny technologií zvanou luminiscence. Cesta ke světlu v hodinářském průmyslu však zdaleka nebyla jednoduchá. V následujících řádcích se o ní dočtete více a dozvíte se také, jak luminiscence v moderních hodinkách funguje.

Obsah článku

Z ponuré historie luminiscence: Jak si luminiscenční ručičky vyžádaly oběti na životech

Požadavek na odečítání času ve tmě vznikl, stejně jako mnoho dalších motivací hodinářského průmyslu, z potřeb armády na počátku 20. století. V té době se luminiscenční materiál na ciferníky a ručičky hodinek nanášel ručně. Tato práce příslušela zručným ženám z dělnické třídy. Některé z nich si zářivou hmotu dokonce začaly nanášet na nehty.

Jako zdroj světla se tehdy používalo radium smíchané se sulfidem zinečnatým. Samotné používání hodinek s radioaktivním nátěrem prý nebylo zdraví škodlivé. Dělnice však začaly trpět anémií, častými zlomeninami, nekrózou čelistí a některé ženy dokonce přišly o život.

Luminiscenční ručičky a ukazatele hodinek

Od radia k bezpečnějším materiálům

Používání radia v hodinářském průmyslu se omezovalo jen postupně. V 60. letech 20. století se radioaktivní materiál stále používal, ale na luminiscenční ručičky se aplikovala asi jen setina původního množství. V roce 1968 bylo jeho používání zakázáno úplně.

Radium bylo v hodinářství nahrazeno tritiem. Přestože se rovněž jednalo o radioaktivní materiál, jeho použití bylo mnohem bezpečnější. Tritium fungovalo na stejném principu jako jeho předchůdce. Při jeho postupném rozpadu se uvolňovaly elektrony, které aktivovaly záři sulfidu zinečnatého. Až v 90. letech 20. století vytlačily tento materiál z trhu bezpečnější luminiscenční technologie, které se používají dodnes.

Jak funguje luminiscence dnes

Současné hodinky s luminiscencí obvykle svítí díky jedné ze tří technologií: elektroluminiscenci, fotoluminiscenci nebo radioluminiscenci. Od využití tritia se úplně neupustilo, ale výrazně se transformovala technologie, se kterou dnešní hodináři pracují.

Elektroluminiscence

Elektroluminiscence potřebuje pro své fungování elektrický proud, který prochází vrstvou fosforu. Využívají ji proto quartzové hodinky. Za číselník se umísťuje skleněný nebo plastový panel potažený elektrickým vodičem a fosforem. Po stisknutí tlačítka se uvolní elektrický proud, který spustí reakci fosforu a ciferník se rozsvítí.

Přestože je elektroluminiscence doménou digitálních hodinek, používá se i v analogových modelech, například u značky Timex pod názvem Indiglo, a také v cenově dostupných hodinkách Casio.

Fotoluminiscence

Fotoluminiscence využívá neradioaktivní fotoluminiscenční materiál, například hlinitan strontnatý, nanesený na číselník a ručičky hodinek. Tento je třeba „nabít“ nejlépe slunečním světlem. Při tomto procesu fotoluminiscenční materiál absorbuje fotony, které pak ve tmě postupně emituje. Díky tomu hodinky svítí. Nevýhodou je, že hodinky bez působení světla vydrží svítit asi jen sedm hodin.

Fotoluminiscence se nejčastěji používá jako zdroj podsvícení hodinek a je také jednou z nejčastějších komplikací hodinek. Na trh ji přinesla švýcarská značka Super-LumiNova v 90. letech 20. století. Někteří výrobci, například Seiko nebo Rolex, používají vlastní alternativy luminiscence založené na tomto principu.

Radioluminiscence

Nejnovější technologie luminiscence hodinek funguje podobně jako technologie založená na tritiu v minulosti. Používá se však v plynné formě uzavřené v borosilikátových skleněných trubicích zevnitř potažených vrstvou fosforu. Tritium při svém rozpadu uvolňuje elektrony, které aktivují fosfor. Přestože je tritium radioaktivní, v takové podobě nepředstavuje pro nositele hodinek prakticky žádné riziko.

Tato luminiscence se nejčastěji používá ve sportovních hodinkách. Nejznámější hodinky svítící na tomto principu nabízí značka Luminox.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE