- Věčný kalendář dokáže zobrazit správné datum a den v týdnu až do roku 2100.
- Hodinářská komplikace světového času vám pomůže přečíst aktuální čas v jednotlivých zónách.
- Díky hodinkám můžete mít dokonce přehled o fázích Měsíce.
Hodinářství je jedním z mála odvětví, kde jsou komplikace vítány. Označují všechny funkce hodinek kromě měření času. Hodinářské komplikace začínají na úrovni jednoduchých ukazatelů, jako je okénko s datem, a končí díly vysoké horologie, jejichž vývoj trval roky. Dnes si stručně představíme nejoblíbenější hodinářské komplikace.
Obsah článku
Datové komplikace
Zobrazení data, případně dne v týdnu nebo měsíce je suverénně nejčastější hodinářskou komplikací. Může mít různé podoby.
Okénko s datem
Jednoduchá komplikace pro zobrazení data pomocí očíslovaného kotouče, který se otáčí pod clonou v ciferníku. Datové okénko bývá nejčastěji umístěno na 3., 4.30 nebo 6. hodině. Datum se musí ručně nastavit na konci každého měsíce, který má méně než 31 dní.
Velké datové okénko
Obvykle se nachází na 12. hodině a nabízí lepší čitelnost. Funguje na podobném principu jako klasické okénko data, ale disponuje dvěma kotouči – jeden pro zobrazení desetinných míst a druhý pro zobrazení jednotek. Každý kotouč má vlastní okénko. Tato komplikace je typická pro některé německé a švýcarské značky.

Den – datum
Komplikace den – datum funguje podobně jako velké okénko data s tím rozdílem, že jedno okénko zobrazuje aktuální datum a druhé zkratku dne v týdnu. Tato okénka jsou obvykle umístěna vedle sebe, výjimečně na různých pozicích, například na 12. a 3. hodině nebo na 12. a 6. hodině.
Ukazatel data
V tomto případě se datum zobrazuje pomocí středové ručičky označené šipkou nebo půlměsícem. Tato se pohybuje kolem vlastní osy v denních intervalech, přičemž ukazuje na číselnou stupnici s hodnotami 1 – 31, umístěnou po obvodu hodinek.
Trojitý kalendář
Komplikace trojitý kalendář zajišťuje zobrazení dne v týdnu, data a měsíce. Do hodinek bývá integrován pomocí okének, subciferníků a/nebo analogových ručiček. Také tento kalendář je třeba nastavit na konci každého měsíce, který trvá méně než výchozích 31 dní.
Roční kalendář
Jedná se vlastně o trojitý kalendář (zobrazující den v týdnu, datum a měsíc), který je navržen tak, aby vyžadoval ruční nastavení pouze jednou ročně. V tomto případě hodinky již automaticky předpokládají, že některé měsíce trvají 30 dní a jiné 31 dní. Pozornost vyžaduje přelom února a března. Tato hodinářská komplikace totiž nedokáže rozlišit přechodný rok.
Věčný kalendář
Nejsložitější kalendářová komplikace hodinek, která zobrazuje den v týdnu, datum a měsíc, aniž by vyžadovala jakoukoli pozornost uživatele. V tomto případě tah hodinek umožňuje různou délku měsíců i přestupných roků. Věčný kalendář však ve skutečnosti není tak docela věčný. Bude třeba jej nastavit v roce 2100, tedy v roce, kdy bude cyklus přestupných roků přerušen. Je to proto, že se týká roku, který je dělitelný 100, ale ne 400, takže se nejedná o přestupný rok.

Chronografové komplikace
V žebříčku hodinářské přízně následuje chronograf hned za ukazatelem data. Jedná se vlastně o stopky nebo o komplikaci hodinek určenou k měření časových úseků.
Jednoduchý chronograf
Moderní chronografy používají k počítání uplynulého času středovou ručičku a menší subciferníky určené k zaznamenávání minut a hodin. Hodinky s chronografem mají na boční straně jedno nebo dvě tlačítka určená ke spuštění, zastavení a vynulování stopek.
Flyback chronograf
Složitější chronograf původně navržen pro piloty. Jediný stisk druhého tlačítka během chodu chronografu vynuluje všechna počítadla, vyresetuje je a okamžitě začne nové počítání od nuly. Jedná se o vzácnější hodinářskou komplikaci.
Chronograf pro zaznamenávání mezičasů
Tento chronograf je vybaven dvěma ručičkami, které se spouštějí a resetují současně. Spodní ručičku lze během chodu chronografu na krátkou dobu zastavit a zaznamenat tak mezičas. Poté se automaticky přesune do své pozice pod hlavní ručičku.
Chronograf s tachymetrem
Tachymetr je komplikace hodinek pro měření rychlosti. Skládá se z číselné stupnice na lunetě, která se používá ve spojení s pohyblivou ručičkou chronografu. Rychlost se měří na předem stanovené vzdálenosti, např. 1 km.
Cestovatelské komplikace
Takzvané cestovatelské komplikace hodinek pomáhají světoběžníkům sledovat čas v jiných časových pásmech.
GMT / Duální čas
Komplikace, která umožňuje odečítat čas nejméně ve dvou časových pásmech současně. Sekundární čas ukazuje čtvrtá ručička na 24hodinovém vnějším číselníku. Hodinky s otočnou lunetou umožňují odečítat i třetí časové pásmo.
Světový čas
Pokud mají hodinky komplikaci světového času, můžete na nich odečíst čas ve všech 24 časových pásmech. Umožňuje to kombinace 24hodinové stupnice, která se otáčí po ciferníku v souladu s hodinovou ručičkou, a vnějšího ciferníku s označením polohy jednotlivých časových pásem.
Další komplikace hodinek
Na současném trhu najdete nespočet hodinářských komplikací, kterými se výrobci a vývojáři snaží zatraktivnit své produkty pro uživatele. Ve stručnosti zmiňme alespoň hodinky s fázemi měsíce, indikátor rezervy energie a alarm.
Fáze měsíce
Esteticky přitažlivá a mezi uživateli mimořádně oblíbená komplikace hodinek. Umožňuje sledovat fázi Měsíce díky disku se dvěma malými měsíci rotujícímu za tvarovaným otvorem.
Indikátor rezervy chodu
Indikátor rezervy chodu je komplikací mechanických hodinek. Zobrazuje hodiny nebo dny, během nichž vydrží zbývající energie pro chod hodinek. Nejčastěji se k tomuto účelu používá ručička pohybující se po stupnici.
Alarm
Jedná se vlastně o budík, který lze nastavit nezávisle na hlavním čase, aby vás upozornil nebo připomněl nějakou událost. Je to jedna z velmi oblíbených a praktických komplikací hodinek a mají ji mechanické i quartzové hodinky.