- Quartzový strojek způsobil revoluci v hodinářském průmyslu v 70. letech
- Hodinky s quartzovým strojkem jsou poháněny baterií.
- Za vysokou přesností quartzových hodinek je oscilující křemenný krystal.
Přesné a cenově dostupné. Quartzové hodinky mají výhody, kterými svého času dobyly svět a způsobily revoluci v hodinářském průmyslu. I do té doby neochvějné švýcarské hodinářství zažilo otřesy vedoucí ke krizi pod „tíhou křemene“. V následujícím článku se blíže podíváme na quartzový pohon, představíme jeho příběh a základní princip fungování.
Obsah článku
Historie quartzových hodinek: Jak Japonci porazili Švýcary
Švýcarsko bylo hodinářskou velmocí a Ženeva Mekkou světového hodinářství až do konce 60. let. Bylo to přesně 25. prosince 1969, kdy značka Seiko v Tokiu představila svoji limitovanou edici Seiko Astron. První komerčně dostupné quartzové hodinky na světě měly zlaté pouzdro a kožený řemínek. Je jim připisováno, že způsobily historický otřes v dosud stabilním hodinářském průmyslu, který se chtě nechtě musel přizpůsobit této nové technologii strojků. Hodinky Astron ukázaly světu, že místo složité mechaniky mohou být hodinky poháněny také baterií, křemenem a motorem.
Zajímavost: Astor ve skutečnosti nebyly první
Vývoj quartzové technologie začal o několik desetiletí dříve, než hodinky Seiko Astor dobyly svět. Několik značek včetně Omegy, Patek Philippe a Piaget zkoušelo quartzový strojek již na přelomu 50. a 60. let. Seiko přišlo s přenosnými quartzovými hodinkami v roce 1964. Hodinky Seiko Crystal Chronometer QC-951 byly použity na letních olympijských hrách v Tokiu. O dva roky později Japonci vytvořili první kapesní quartzové hodinky a o rok později náramkové hodinky poháněné baterií. Komerčně dostupnými se však staly až hodinky Seiko Astor, které jsou dodnes považovány za dědečka quartzových strojků.
Křemenná krize
V těch letech byla špičková quartzová technologie nejen jednodušší a méně nákladná na výrobu, ale také přesnější ve srovnání s mechanickými strojky. Japonské a americké značky se okamžitě chopily příležitosti a velkovýroba začala rychle prosperovat na úkor tradičních švýcarských hodinářů. Podle odhadů v tomto období zkrachovalo více než 900 švýcarských značek a o práci přišly dvě třetiny pracovní síly v tomto odvětví.
Co je to quartzový pohon?
Quartzový pohon neboli strojek využívá jako primární zdroj energie pro svůj provoz baterii. Těmto hodinkám se také říká křemenné, protože „quartz“ je malý výřez z křemene ve tvaru ladičky, který osciluje s přesnou frekvencí. Díky tomu jsou quartzové hodinky neuvěřitelně přesné. Standardně tikají s odchylkou několik vteřin za měsíc. U nejlepších chronometrů se odchylka počítá na sekundy za rok.
Nejdůležitější výhody quartzových hodinek
- vyšší přesnost
- nižší cena
- lepší dostupnost
- vyšší odolnost
- nízké nebo žádné nároky na údržbu
Jak funguje quartzový pohon
Podstata tikání quartzových hodinek vychází z baterie. Energie ze zdroje přechází přes integrovaný obvod do křemenného krystalu ve tvaru ladičky. Působením elektrického náboje krystal vibruje rychlostí 32 768krát za sekundu. Jeho oscilace jsou detekovány elektrickým obvodem, který je přeměňuje na elektrické impulsy a odesílá do krokového motoru. Úkolem krokového motoru je přeměnit elektrickou energii na mechanickou, tedy na otáčení převodů (ozubených koleček), které pohybují ručičkami hodinek. Protože impulsy sem přicházejí přesně jednou za sekundu, ručičky se pohybují v pravidelných sekundových intervalech.
Zajímavost na závěr: Quartzový strojek tiká výrazněji
Možná jste si všimli, že quartzový strojek způsobuje, že hodinky ve srovnání s mechanickými tikají výrazněji. Lépe řečeno vteřinová ručička tiká zřetelně, to znamená, že se nepohybuje plynule, ale v jasných sekundových intervalech. Je to způsobeno tím, že při běžné frekvenci dostává ručička pouze jeden impuls za sekundu, který způsobuje, že zřetelně poskočí dopředu. Existuje také takzvaný vysokofrekvenční quartzový pohon, který vysílá impulsy častěji, a tím zajišťuje její plynulejší chod. Způsobuje však rychlejší vybíjení baterie, což někteří výrobci řeší solárním pohonem.