Luneta na hodinkách neslouží jen jako designový prvek

Luneta je důležitá součást hodinek.
Sdílejte
LinkedIn

Od svého vzniku prošly hodinky různými změnami. Kromě designu si výrobci uvědomili, že hodinky lze používat kdekoli – nejen během slavnostních příležitostí. Proto vytvořili lunetu. Luneta na hodinkách má tak kromě designové funkce také mnoho jiných praktických využití. Není však nezbytností, bez které by hodinky nefungovaly.

Obsah článku

Luneta na hodinkách

Pojem luneta se používá v různých odvětvích. V hodinářství je však luneta část hodinek, konkrétně obvodový kroužek (nejčastěji z oceli), který se nachází mezi pouzdrem a sklíčkem. Co se týče provedení, luneta může být pevná nebo otočná – jednosměrně, případně obousměrně.

Funkce hodinkové lunety a stupnice

V závislosti na tom, zda je luneta pevná (nepohyblivá) nebo otočná, se mohou měnit i její funkce. Pevná luneta je především designovou záležitostí. Naopak otočná luneta obsahuje stupnice, které umožňují hodinkám určovat další údaje. Jednotlivé funkce se díky lunetě mohou lišit nejen na základě typu stupnice, ale také podle toho, na jakých hodinkách se luneta objevuje.

Stupnice lunety

Stupnice lunety je číselné označení, které se nachází buď pod sklíčkem hodinek, tedy je součástí ciferníku, nebo je umístěno přímo na lunetě. Nejběžněji se vyskytující lunetou je ta 60dílná, která slouží ke sledování počtu minut. Mezi další stupnice lunety patří:

  • 12dílná pro sledování druhého časového pásma,
  • 24dílná pro sledování GMT,
  • tachymetrická umožňující sledovat rychlost,
  • telemetrická k počítání vzdálenosti,
  • pulsometr pro určení tepové frekvence,
  • logaritmické pravítko pro složitější přepočty a výpočty.

Díky těmto stupnicím je luneta obecně považována za efektivní a funkční komplikaci, kterou lze vypočítat různé hodnoty, a to od průměrné rychlosti auta až po správné načasování ponoru potápěčů.

Rozdělení hodinkových lunet

Stupnice lunety pomáhají při kategorizování hodinek. V závislosti na tom, na jakých hodinkách se luneta nachází, můžeme mluvit o následujících typech.

Potápěčská luneta

Potápěčská luneta bývá součástí potápěčských hodinek. Je rozdělena na 60 dílů, a to od 0 po 60, většinou do skupin po 10 nebo po 5. Součástí této lunety může být také luminiscenční prvek.

Věděli jste, že potápěčské hodinky musí být vybaveny 60dílnou lunetou otočnou proti směru hodinových ručiček z bezpečnostních důvodů?

Luneta potápěčských hodinek

Tachymetrická luneta

Tachymetrická hodinková luneta obsahuje stupnici, která se většinou nachází u analogových chronografů. Většinou slouží k měření rychlosti či například k výpočtu spotřeby paliva.

Náš tip: Tachymetrickou lunetou jsou vybaveny například hodinky Festina z edice The Originals.

Tachymetrická luneta na hodinkách Festina The Originals

GMT luneta

GMT luneta je odvozena od názvu „Greenwich Mean Time“, tedy Greenwichský hlavní čas. To znamená, že díky ní lze sledovat dvě nebo více časových pásem současně. Většinou jsou GMT lunety rozděleny do 12 nebo 24 dílů. Hodinky s GMT lunetou nejčastěji využívají lidé, kteří jsou v neustálém pohybu, tedy piloti, námořníci či cestovatelé. Hodinky s GMT lunetou se obvykle vyznačují vysokou odolností, dobrou čitelností a zvýšenou vodotěsností.

Zajímavost: GMT byl od roku 1884 až do roku 1972 mezinárodně uznávaným standardem občanského času.

luneta-tudor
Zdroj: https://monochrome-watches.com/

Telemetrická hodinková luneta

Tato luneta slouží především k měření vzdálenosti. V minulosti ji nejčastěji využívali vojáci v armádě, ale dnes může jednoduše posloužit i k měření vzdálenosti přicházející bouře. Měření pomocí ní je poměrně jednoduché.

Pulzometrická luneta

Pulsometrickou lunetu nemusí využívat jen zdravotní sestry a lékaři k měření tepové frekvence a pulsu. Dokážete ji využít i vy.

Další funkce hodinkové lunety

Kromě výše zmiňovaných funkcí může luneta sloužit také jako kompas či stopky. Navíc, pokud je její součástí logaritmické pravítko, může pomáhat při složitějších výpočtech.

Luneta na hodinkách představuje nádherný designový prvek, který ocení nejen sportovci a aktivně žijící lidé, ale také dámy v rámci své sbírky módních doplňků. V mnoha dámských modelech je totiž pokryta různými drahými kameny.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE