Nošení hodinek: Na které ruce se nosí hodinky?

Zjistěte, na které ruce se nosí hodinky
Sdílejte
LinkedIn

Věčné dilema – na které ruce se nosí hodinky? Na levé či na pravé? Vězte, že na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď. Přesto většina lidí upřednostňuje nošení hodinek na levé ruce. Má to však logické opodstatnění, jehož kořeny sahají několik desetiletí dozadu.

Obsah článku

Nošení hodinek – historie

Věděli jste, že v minulosti se obvykle vyráběly i hodinky s korunkou na pozici devět?

Šlo tedy o naprosto opačnou pozici, než jakou se vyznačuje drtivá většina současných modelů. Korunka náramkových hodinek 21. století se totiž obvykle umisťuje na pozici tři. Na druhé straně, nemusí se to týkat potápěčských hodinek, které mívají korunku a tlačítka často na jiných místech.

Každopádně, hodinky s korunkou na pozici devět se v minulosti obvykle nosily na pravé ruce. Když však americká armáda ve 30. letech pořídila pro své vojáky hodinky, které měly korunku na pozici tři, nastal v nošení hodinek převrat trvající dodnes. Vojáci totiž začali nosit hodinky na levé ruce, což jim náramně usnadnilo jejich natahování.

Toto jsou pravidla nošení hodinek

Na které ruce se nosí hodinky?

Jelikož základy historie nošení hodinek máme za sebou, můžeme směle vykročit do současnosti. Tak, na které ruce se nosí hodinky? Jak jsme zmiňovali hned v samém úvodu, neexistuje žádné psané pravidlo. Noste je na té ruce, kde vám je to pohodlnější. Pokud se však nedokážete rozhodnout, můžete si nechat poradit od jakéhosi nepsaného pravidla – nosit hodinky na nedominantní ruce.

Zapamatujte si: Hodinky se vám budou lépe nastavovat a obsluhovat dominantní rukou. Proto se obvykle nosí na nedominantní ruce.

A vzhledem k tomu, že většinu celosvětové populace tvoří praváci, hodinky se nejčastěji nosí na levé ruce. Tomu je přirozeně přizpůsobeno i umísťování korunky na pozici tři, resp. situování tlačítek na pravou stranu hodinek. Nositel je má tak blíže k pravé ruce, což usnadňuje jejich obsluhu.

Pozor! Pokud by vám takové nošení hodinek nevyhovovalo, řiďte se podle sebe. Žádné společenské „faux pas“ vám nehrozí ani tehdy, když si dáte hodinky na pravou ruku.

Jakým chybám se při nošení hodinek vyhnout?

Většina populace se zajímá zejména o to, na které ruce se nosí hodinky. Zapomíná se však na to, že chyby při nošení hodinek nastávají ve zcela jiných případech. Levá či pravá – je to úplně jedno. Dejte si raději pozor na tyto záležitosti:

Nošení hodinek musí být příjemné

První zásadní chyba, kterou obvykle doprovází nošení hodinek, souvisí se snahou zalíbit se druhým. Nejdůležitější ale je, abyste se s vašimi hodinkami cítili příjemně vy! To znamená, že si vybírejte takové náramky a řemínky hodinek, které jsou pohodlné vám. Samozřejmě, tak jako nebude nerezový náramek nejšťastnější volbou na sportování, pravděpodobně nesladíte pryžový řemínek s oblekem. Pokud však jde o hodinky na každodenní nošení, dbejte zejména na pohodlí. A abychom nezapomněli, umísťujte a utahujte je na zápěstí tak, jak vám je to příjemné.

Nošení hodinek pod košilí

A na závěr nemůžeme opomenout ani nošení hodinek pod košilí, které se týká  pánských hodinek. Bez ohledu na to, na které ruce se nosí hodinky, neměly by být při nošení košile celé viditelné. Když si obléknete košili a nasadíte si hodinky, volně spusťte ruce směrem dolů a podívejte se do zrcadla. Pravidla pánské elegance říkají, že viditelná může být maximálně polovina hodinek.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE