- The Holy Trinity of Watches, resp. The Big Three of Watches označení pro luxusní značky Vacheron Constantin, Patek Philippe a Audemars Piguet.
- Tyto značky se mohou pochlubit velmi dlouhou historií a odkazem přetrvávajícím do současnosti.
- Nejstarším hodinářským domem na světě je společnost Vacheron Constantin.
Téma největších hodinářských domů na světě by se dala bezpochyby pojmout různými způsoby. Renomované hodinářské společnosti jsou totiž uznávané kvůli mnoha faktorům. Právě proto jsme se rozhodli, že čas od času vám některé z nich představíme prostřednictvím speciálního seriálu. Hlavní roli v jeho první části sehrají členové legendární The Holy Trinity of Watches.
Obsah článku
Co je to The Holy Trinity of Watches?
The Holy Trinity of Watches (Svatá trojice hodinek), resp. The Big Three of Watches (Velká trojka hodinek), je označení pro 3 zvláštní renomované hodinářské módní domy, které mají svůj původ, kde jinde než ve Švýcarsku. Nečekejte však mezi nimi hodinky Tissot. Sice jsou „švýcarsky kvalitní“, ale zmíněnou trojici tvoří luxusní značky:
- Vacheron Constantin
- Patek Philippe
- Audemars Piguet
Hodinky Vacheron Constantine
Věděli jste, že Vacheron Constantine je držitelem titulu nejstaršího výrobce hodinek na světě?
Ačkoli byla značka Vacheron Constantin založená „až“ v roce 1755, její historie sahá podstatně hlouběji do minulosti – konkrétně do 16. století. V té době hledalo mnoho evropských protestantů útočiště ve švýcarské Ženevě, díky čemuž se v hlavním hodinářském městě na světě setkalo mnoho kvalifikovaných řemeslníků. Jedním z nich byl i Jean-Marc Vacheron.
Stříbrné kapesní hodinky, které vyrobil, nesly známku inovátorství. Do dvou desetiletí byl tak Vacheron vnímaný jako průkopník v průmyslu. Jeho vnuk, Jaques-Barthelemy, přivedl značku Vacheron do nové éry. Dokázal to uvedením produktů společnosti na nové trhy mimo Švýcarsko. Exportem hodinek do Francie a Itálie se společnost Vacheron rychle rozšířila.
Jaques-Barthelemy Vacheron si však uvědomil, že potřebuje pomoc, a proto se spojil s novým partnerem, uznávaným obchodním stratégem jménem François Constantin. A tak vznikly hodinky Vacheron Constantin.
Hodinky Patek Philippe
Věděli jste, že některé z modelů Patek Philippe patří mezi nejdražší hodinky na světě?
V roce 1839 založili Antoine Norbert de Patek a Francois Czapek hodinářskou společnost s názvem Patek, Czapek et Cie. O několik let později, konkrétně v roce 1844, se Antoine Norbert de Patek zúčastnil průmyslové výstavy v Paříži, na níž získal Jean Adrien Philippe bronzovou medaili za vynález bezklíčového navíjecího a nastavovacího systému.
Jen o rok později se Philippe přestěhoval do švýcarské Ženevy, kde podepsal partnerskou dohodu s Antoinem Norbertem de Patekem. „Nově zrozená“ společnost Patek Philippe dokázala velmi rychle aplikovat znalosti a schopnosti obou majitelů do svých hodinek.
Ještě v témže roce, tedy v roce 1845, vytvořila značka Patek Philippe své první hodinky č. 1181. Jak jinak, obsahovaly Philippeho bezklíčový navíjecí a nastavovací systém.
Hodinky Audemars Piguet
Věděli jste, že v letech 1894 až 1899 vyrobila společnost Audemars Piguet pouze 1 208 hodinek?
Nicméně, mezi nimi byly i některé z nejsofistikovanějších hodinek, jaké byly kdy vůbec vyrobené. Taková pocta je takříkajíc zrcadlem partnerství, které v roce 1875 uzavřeli mladí Švýcaři – Jules Louis Audemars a Edward Auguste Piguet. Jejich hlavní devizou bylo vytváření komplikovaných hodinkových strojků s důrazem na jejich poctivé finální úpravy.Tip na závěr
Pokud vás první část našeho seriálu o největších hodinářských domech na světě zaujala, doporučujeme přečíst si i tento článek, ve kterém je o členech The Holy Trinity of Watches napsané i něco navíc.