Jaké funkce by měly mít spolehlivé hodinky pro cestovatele?

Přinášíme vám přehled funkcí, které by měly mít hodinky pro cestovatele
Sdílejte
LinkedIn

Pokud jste jako většina cestovatelů, je pro vás čas důležitější než peníze. I když nechcete být na cestách jeho nutkavým strážcem, pochybné hodinky mohou zhatit nejeden dobrý plán. Potřebujete stihnout letadlo nebo vlak, zachytit příliv a odliv, západ slunce i rezervaci v restauraci. Pokud jste se někdy na cestách podívali na hodinky a zjistili, že se ručičky od poslední kontroly času nepohnuly, pak víte, že potřebujete časomíru, na kterou se můžete spolehnout. Jaké vlastnosti by tedy měly splňovat hodinky pro cestovatele? Zde je praktický přehled.

Obsah článku

Hodinky Casio GW-7900B-1ER s funkcí světového času

Hodinky pro cestovatele s GMT

Funkce GMT je klíčovou výbavou cestovatelských hodinek. Díky této komplikaci mohou hodinky zobrazovat nejméně dvě časová pásma současně.

GMT hodinky s otočnou lunetou

Tyto hodinky zobrazují druhé časové pásmo přidáním oboustranně otočné 24hodinové lunety a čtvrté ručičky, pevně připevněné k hodinové ručičce. Takto byly již v roce 1954 zkonstruovány Rolex GMT – Master, předchůdce současných GMT hodinek. Jejich design barevně rozlišené lunety s oddělenými denními a nočními hodinami je populární dodnes. Takové hodinky umožňují otáčením lunety nastavit čas v druhém časovém pásmu. Podmínkou je, že musíte znát příslušné označení časového pásma, jehož čas chcete nastavit nebo aktuální čas ve druhém časovém pásmu.

GMT hodinky s pevnou lunetou

Tyto hodinky mají pevnou vnější lunetu s vnitřní 24hodinovou stupnicí a čtvrtou, tzv. ručičkou GMT. Umožňuje snadné a rychlé nastavení druhého časového pásma vysunutím korunky a umístěním čtvrté ručičky do správné polohy. K nastavení však musíte znát aktuální čas druhého časového pásma.

GMT hodinky se subciferníkem

Další verzí je menší subciferník jako součást samotného velkého ciferníku. Ten může být dvanácti nebo 24hodinový. Často má dvě ručičky a funguje tak jako samostatné integrované menší hodinky. Je velmi přehledný a snadno čitelný.

Digitální hodinky se zobrazením světového času

Některé digitální hodinky jsou vybaveny funkcí světového času, která umožňuje zobrazit aktuální čas v několika velkých světových městech nebo v několika časových pásmech. Ve většině případů stačí stisknout tlačítko pro přepnutí z režimu měření času do režimu světového času. V tomto případě nebudete potřebovat žádné další informace. Hodinky automaticky synchronizují každé časové pásmo s vaším místním časem.

Spolehlivé, přesné, ale cenově dostupné hodinky

Pokud vybíráte hodinky pro cestovatele, je vhodné se zaměřit na dobrou kombinaci ceny a kvality. Abyste měli jistotu, že vás hodinky na první cestě nezklamou, doporučujeme vybírat z nabídky osvědčených výrobců. Z hlediska přesnosti i cenové dostupnosti se vyplatí zvolit quartzový strojek. Na druhou stranu v tomto případě není nejvhodnější investovat do luxusních modelů. Ztráta nebo zničení extrémně vzácného a drahého kusu vám zkazí celý zážitek z cestování. Velmi dobrý poměr kvality a ceny quartzových hodinek nabízí například značky Casio, Citizen nebo Festina.

Hodinky odolné vůči nárazům a vodě

Správně zvolené cestovatelské hodinky by měly vydržet větší zátěž než hodinky určené pro běžné denní nošení. Vybírejte modely, které jsou odolné vůči nárazům a otřesům. Hodinky Casio z edice G-Shock jsou v tomto ohledu vynikající volbou. Při výběru modelu na cesty se zaměřte také na odolnost vůči vodě. Zejména pokud se s hodinkami chystáte plavat nebo potápět, doporučujeme vodotěsnost alespoň 100 m. Stále se však nejedná o hodinky vhodné pro potápění.

Další užitečné vlastnosti hodinek pro cestovatele

 • luminiscence nebo podsvícení pro dobrou čitelnost
 • pohodlný silikonový řemínek nebo kovový náramek
 • GPS
 • kompas
 • alarm
 • teploměr
 
Casio AE-1200WHB-3BVEF jsou jako stvořené pro cestovatele

Tip na cenově dostupné hodinky pro cestovatele: Casio Colection AE-1200WHB-3BVEF

Japonské hodinky dokonale naplňující potřeby cestovatelů. Hodinky Casio Colection AE-1200WHB-3BVEF vybavil výrobce celou řadou praktických funkcí:

 • stopky
 • světový čas
 • alarm
 • automatický kalendář
 • osvětlení
 • vodotěsnost na úrovni 100 m

Protože hledáme kombinaci slušné kvality a výhodné ceny, jsou tyto hodinky pro cestovatele v nabídce za necelých 1 200 Kč. Zárukou přesnosti je vlastní quartzový strojek. Plastovo-ocelové pouzdro je vybaveno ocelovým náramkem s překlápěcím zapínáním.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE