Výročí hodinek v roce 2023: Ikonické modely slaví kulaté narozeniny

Toto jsou nejzajímavější výročí hodinek v roce 2023
Sdílejte
LinkedIn

Historie měření času zahrnuje mnoho ikonických hodinek, jejichž debut stojí za připomínku. Některé z nich změnily směřování horologie, jiné jsou tak nadčasové, že se těší uživatelské přízni dodnes. Hodinářské značky si jejich zrod s hrdostí připomínají a jako oslavu svého dědictví často vydávají pamětní nebo limitované edice. Které hodinky patří mezi letošní jubilanty? Připomeňme si nejvýznamnější hodinářská výročí roku 2023.

Obsah článku

110 let Seiko Laurel

Značka Seiko byla založena již v roce 1881. Ačkoli své první hodinky uvedla na trh o 4 roky později, debutovala s náramkovými hodinkami v roce 1913. Byly to hodinky Seiko Laurel, první náramkové hodinky japonské výroby. Společnost Seiko již začala oslavovat 110. výročí svých ikonických hodinek vydáním limitované edice Seiko Presage Laurel, inspirované původním modelem.

75 let Omega Seamaster

Hodinky Seamaster jsou první a nejstarší kolekcí z dílny Omega. Společnost ji představila v roce 1948 a nabízí ji dodnes. Hodinky Seamaster byly původně vyvinuty pro britské královské námořnictvo, ale díky svému štíhlému profilu a elegantnímu designu si rychle získaly přízeň široké veřejnosti. V roce 2018, kdy hodinky Seamaster oslavily 70. výročí svého vzniku, přišla společnost Omega s několika limitovanými edicemi inspirovanými prvním modelem. Letos tak ještě neučinila.

70 let Rolex Submariner

Hodinky Rolex Submariner měly na poli potápěčských hodinek obrovský vliv. Přestože je nelze považovat za první moderní potápěčské hodinky, diktují trendy v tomto segmentu již od roku 1953, kdy se na trhu objevil první model. Hodinky Rolex Submariner jsou výrazné a zároveň nadčasové, mimořádně kvalitní a funkční. Rolex je postupně vyvíjí a vyrábí prakticky nepřetržitě již sedm desetiletí. Kromě profesionálních potápěčů se s hodinkami Rolex Submariner nechávají vidět i celebrity a nadšení sběratelé. Poslední jubilejní limitovaná edice byla vydána v roce 2003, kdy tento model oslavil 50 let.

75 let od uvedení edice Rolex Submariner na trh.

60 let Rolex Daytona

Hodinky Rolex Daytona letos rovněž slaví hodinkové výročí. Jedny z nejznámějších a nejžádanějších hodinek na trhu představila značka Rolex již v roce 1963. Hodinky Rolex Daytona jsou od svého počátku spojeny s motoristickým sportem. Jejím charakteristickým znakem je tachymetr na vnějším rámečku. Vzhledem k tomu, že poslední generace modelu Daytona byla představena již v roce 2000, bylo letošní výročí plné očekávání. Rolex nezklamal a představil zcela novou řadu s přepracovaným pouzdrem, rámečkem, novým strojkem a celou řadou vylepšení.

60 let Tag Heuer Carrera

Zdá se, že rok 1963 doslova přál závodním hodinkám. Ve stejném roce totiž představil svou závodní ikonu i sám Jack Heuer. Hodinky Carrera, pojmenované po nechvalně známém závodě Carrera Panamericana, oslovily širokou veřejnost zejména svým klasickým designem. V průběhu desetiletí se rozrostly v širokou kolekci, která se těší mimořádné oblibě. U příležitosti 60. narozenin již značka představila několik inovací, včetně nového designu „glassbox“ s tachymetrem pod šikmým okrajem skla.

40 let Casio G-Shock

Když zmiňujeme výročí hodinek 2023, nesmíme zapomenout na hodinky Casio, konkrétně na kolekci, které se za 40 let prodalo více než 100 milionů kusů. Odolné hodinky G-Shock spatřily světlo trhu po testování stovek prototypů v roce 1983. Nejenže se vyvíjejí a prodávají dodnes, ale těší se i neutuchající popularitě. Takzvaná G-éčka se dostávají na trh v milionových ročních nákladech. Společnost Casio samozřejmě svoji tradici náležitě oslavila a světu představila několik novinek v limitovaných edicích G-Shock 40th Anniversary.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE