Quartz hodinky: Znáte jejich historii?

Bateriový (Quartz) pohon hodinek patří ve světě hodinek k těm nejběžnějším
Sdílejte
LinkedIn

V první polovině 20. století si lidé něco takového nedokázali vůbec představit. Ale v roce 1969 se nepředstavitelné stalo skutečností. Světu byly vůbec poprvé představeny quartz hodinky. Znáte jejich historii? A kromě toho, víte, co jsou vlastně quartzové hodinky zač? Vše podstatné se dozvíte v následujících řádcích.

Obsah článku

Co jsou to quartz hodinky?

Krátce, jednoduše a výstižně – quartz hodinky jsou hodinky poháněné baterií. Jsou tedy jakýmsi protějškem mechanických hodinek, oproti kterým dokážou měřit čas mnohem přesněji – s podstatně menší odchylkou.

Quartz hodinky jsou poháněny baterií

Jak fungují quartz hodinky?

V útrobách quartzových strojků se nachází oscilátor založený na pravidelném a stabilním kmitání křemene. Právě zmiňovaný oscilátor má za úkol zajišťovat přesnost quartzových hodinek. Kmitá totiž v mnohonásobně vyšší frekvenci než strojky mechanických hodinek.

Náš tip na pánské hodinky quartz: Casio Edifice EFV-550P-1AVUEF

Quartz hodinky – historie

Za historií quartzových hodinek se musíme vydat do 20. století. S jejich nápadem přišla jako úplně první švýcarská značka Longines. Zrealizovat se je však podařilo až průkopnické společnosti Seiko, která je velmi dobře známá vynálezy a inovacemi ve světě hodinek.

První Quartz hodinky na světě
Zdroj: https://www.seikowatches.com/

1969 – první quartz hodinky

První hodinky quartz nesly název Seiko Astron. V hodinářském průmyslu vyvolaly doslova revoluci. Ne nadarmo se období, které započalo s jejich představením, označuje jako quartzová krize. Hodinky poháněné baterií byly totiž v porovnání s tradičními mechanickými nejen podstatně levnější, ale ještě k tomu odolnější a přesnější. Odchylka hodinek Seiko Astron byla pouhých 0,2 sekundy za den, čemuž mechanické modely skutečně nedokázaly konkurovat. A když se k tomu přidala zmiňovaná nízká cena quartz hodinek, švýcarské hodinářské značky měly zaděláno na pořádný problém.

Ten se projevil v aktivitě značky Seiko na trhu. Rok od představení revolučního vynálezu totiž společnost Seiko vyvezla do zahraničí více než 10 milionů quartzových hodinek. A to mělo pro některé tehdejší výrobce existenční následky. Zajímavostí je, že poptávka po bateriových hodinkách neutichla ani postupem času. Jelikož byly ve srovnání s těmi mechanickými levnější, odolnější i přesnější, široká veřejnost neměla důvody je nekupovat. A tak jich společnost Seiko v roce 1985 vyvezla do světa až kolem 125 milionů.

Náš tip na dámské hodinky quartz: Festina Mademoiselle 16719/1

Náš tip na spolehlivé Quartz hodinky - Festina 16719/1

To nejdůležitější, co byste měli vědět o quartz hodinkách

Vnímání quartzových hodinek širokou veřejností je často mylné. Proto přidáváme v následujících řádcích odpovědi na často kladené dotazy týkající se zmíněných bateriových hodinek.

Co znamená nápis quartz na hodinkách?

Nápis quartz na hodinkách znamená způsob pohonu hodinek. Konkrétně v tomto případě jde o hodinky poháněné baterií.

Je quartz značka hodinek?

Ne, quartz není značka hodinek. Mnozí lidé si to sice myslí, ale quartz je výlučně označením způsobu pohonu hodinek. Tyto mylné představy mají do jisté míry na svědomí i výrobci levných neznačkových hodinek, kteří na ciferníky svých modelů ve velkém umísťují název QUARTZ. V mnoha lidech to tak živí představy o tom, že quartz je značka hodinek.

Jsou quartz hodinky drahé?

Samozřejmě, mezi quartz hodinkami najdete i drahé, resp. dražší kousky. Ve srovnání s mechanickými hodinkami však bývají zpravidla levnější.

Potřebují quartz hodinky baterii?

Jelikož quartz hodinky představují baterií poháněné hodinky, tak přirozeně pro svůj chod potřebují baterii.

Mají quartzové hodinky nějaké nevýhody?

Nevýhody bychom na quartzových hodinkách hledali jen velmi obtížně. Snad jedinou nevýhodou bateriových hodinek je samotná baterie, která časem vyžaduje výměnu rukama odborníka. A kromě toho, na rozdíl od mechanických hodinek nemají quartz hodinky až takový sběratelský potenciál.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE