Sluneční brýle Ray-Ban: brýle, které vzaly svět útokem

Sluneční brýle dobyly svět
Sdílejte
LinkedIn

Od prezidentů, přes filmové a sportovní hvězdy až po běžné uživatele. Vedle luxusních hodinek si jen málokterý módní doplněk získal tak široké publikum a tak významné místo v kulturním a historickém kontextu jako sluneční brýle Ray-Ban. Zveme vás proto k objevování příběhu značky, jejíž jméno je dnes známé všem generacím. Jak se brýlím Ray-Ban podařilo dobýt svět a které modely si zamilovaly masy?

Obsah článku

Z historie značky Ray-Ban

Stejně jako mnoho špičkových hodinek byl i první model slunečních brýlí Ray-Ban vyvinut pro potřeby armády. V roce 1937 je vyrobila americká společnost Bausch & Lomb pro válečné piloty. Americká armáda hledala sluneční brýle, které by letce chránily před škodlivými paprsky a zároveň vypadaly vkusně až elegantně. Staly se jimi ikonické Ray-Ban Aviator, sluneční brýle se zelenými antireflexními čočkami s vynikající ochranou proti UV záření a s odlehčeným rámem.

Z kokpitu na filmová plátna: Jak si sluneční brýle Ray-Ban získaly popularitu

Prvnímu modelu takzvaných „pilotek“ dopřál svou chvíli slávy generál Douglas MacArthur, jehož fotografie ve slunečních brýlích Ray-Ban z Filipín obletěla celý svět. Značka se však poměrně rychle přepracovala od svých pragmatických začátků na americkou módní scénu a do pop-kulturních kruhů. Stalo se tak v roce 1952, kdy se na trhu objevil model Ray-Ban Wayfarer. Sluneční brýle s tvrdými plastovými obroučkami a revolučním designem, který lichotil každému obličeji, si doslova získaly masový trh. Přestože byly vyrobeny pro muže, proslavila je Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho.

Brýle Ray-Ban, které na výsluní přežily desetiletí

V 50. a 60. letech byly brýle Ray-Ban Wayfarer velmi oblíbené. Nosili je Bob Dylan, Andy Warhol, James Dean, Marilyn Monroe i John Lennon. Nosili je lidé na ulici i američtí teenageři, kteří chtěli vypadat cool na plážích. Design Ray-Ban Wayfarer však neztratil na své popularitě ani v průběhu desetiletí. V 80. letech je nosily hvězdy jako Tom Cruise, Madonna, Michael Jackson, členové skupiny U2 nebo Jack Nicholson. Zatímco módní trendy přicházejí a odcházejí, brýle Ray-Ban jsou tady s jistými obměnami dodnes.

Sluneční brýle Ray-Ban: Vlastnosti a nejpopulárnější modely

Sluneční brýle Ray-Ban jsou populární nejen pro svůj propracovaný design, ale také pro své funkční vlastnosti. Široká veřejnost si je zamilovala jako kvalitní brýle s čočkami nabízejícími jasné barvy, speciální antireflexní vrstvu a tím ostrý obraz za každých světelných podmínek. Bonusem je spolehlivý rám se sedmi vrstvami uhlíkových vláken. Díky němu zůstávají brýle lehké, pohodlné na nošení a přitom velmi pevné a flexibilní. Kromě široce oblíbených modelů nabízí Ray-Ban také speciální řady pro zimní období, sport nebo řízení.

Ray-Ban Original Wayfarer

Ikonický, snadno rozpoznatelný model je považován za symbol značky. Sluneční brýle Wayfarer proslavila nejen jejich bohatá historie, ale také pokrokový design, který je považován za nejuniverzálnější ve světě módních brýlí. Jednoduše sluší každému. V současnosti jsou Ray-Ban Original Wayfarer na trhu s různými barvami a typy čoček, ze kterých si můžete vybírat, včetně polarizovaných.

Ray-Ban New Wayfarer

Model New Wayfarer představila značka v roce 2002 jako aktualizovanou verzi původního modelu. Tyto brýle si zachovávají oblíbený tvar, ale oproti původnímu modelu jsou o něco menší a mají širší rámeček. Byl také přidán větší vertikální sklon rámu, díky čemuž je nový model méně hranatý a lépe sedí na obličeji. Samozřejmě si můžete vybrat z řady barev a čoček.

Ray-Ban Aviator

Původní model Aviator, který je kromě armády spojován také s policisty, je na trhu dodnes. Zachoval si svůj aerodynamický design, který sluší zejména oválným a kulatým obličejům. Ray-Ban Aviator dnes představují spíše klasický nadčasový styl. Najdete je v různých provedeních od polarizačních skel přes moderní zrcadlovky až po hravé kombinace obrouček a barevných skel.

Ray-Ban Clubmaster

Ray-Ban Clubmaster jsou dalším z oblíbených stylů, které značka nabízí již od 80. let minulého století. Tyto designy se vyznačují intelektuální přitažlivostí, kterou si rychle oblíbila obě pohlaví. V tomto případě je kovový rám kombinován s horním plastovým orámováním, které se rozšiřuje do stran. Původně hranaté čočky nyní na trhu najdete v řadě modernizovaných provedení. Sluneční brýle se hodí spíše pro střední a velké obličeje a jsou považovány za nadčasové.

Několik zajímavostí o značce Ray-Ban

  • V letech 1982 až 1985 se sluneční brýle Ray-Ban objevily ve více než 60 filmech a televizních pořadech.
  • V roce 2021 představila značka Ray-Ban své chytré brýle. Ray-Ban Stories mají vestavěnou kameru a sluchátka Bluetooth.
  • Sluneční brýle Ray-Ban jsou nejvíce padělanými brýlemi na světě.
  • Sluneční brýle Ray-Ban nosí i moderní celebrity. Byli v nich viděni například Penelope Cruz, Beyoncé, George Clooney a David Beckham.
  • Sluneční brýle Ray-Ban se dnes vyrábějí v Itálii a Číně. Modely vyrobené v Itálii mají na obrubě označení „Handmade in Italy“. Modely vyrobené v Číně se neoznačují.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE