- Japonským hodinářům vděčíme za hodinky poháněné baterií, kterými způsobily největší světovou revoluci v hodinářství.
- Značka Citizen přinesla světu ekologický solární pohon.
- Japonská dílna Casio se zasloužila o zrod a vývoj odolných hodinek.
Svět hodinářství není kompletní bez zmínky o japonské přesnosti a jemnosti. Přední japonští hodináři, jakou jsou Seiko, Citizen nebo Casio jsou celosvětově známí díky kvalitním a spolehlivým chronometrům. Japonci však toho pro hodinářský svět udělali mnohem více. Počínaje quartzovou revolucí a (ne)konče solární technologií Eco-Drive, východní hodinářská velmoc opakovaně otřásla trendy v oblasti měření času. Podívejme se nyní blíže na japonské hodinky a role, které sehrály v historii hodinářství.
Obsah článku
Zrod a vzestup japonského hodinářství
Za zrod hodinářského průmyslu v Japonsku lze považovat založení hodinářství Hattori & Co. v Tokiu, o které se zasloužil Hattori Kintaro v roce 1881. Nadšený hodinář se zabýval převážně prodejem dovážených švýcarských a amerických hodinek a jejich servisem.
Situace se změnila, když Japonci zvýšili cla na dovoz a Hattoriho hodinářské dovednosti vstoupily do hry. V roce 1892 založil továrnu Seikosha, ze které později vznikla značka Seiko. V té době se její výroba primárně orientovala na nástěnné a kapesní hodinky.
Japonské náramkové hodinky ovládly domácí trh
První náramkové japonské hodinky spatřily světlo světa v roce 1913. Jednalo se o model Laurel, pocházející právě z Hittoriho dílny. V následujících desetiletích zaznamenávaly japonské hodinky stále větší popularitu na domácím trhu a postupně tvořily 85 % prodeje hodinek v Japonsku.
Japonské hodinky způsobily světovou quartzovou revoluci
Společnost Seiko se držela v popředí hodinářského průmyslu a zaznamenala několik úspěchů. V roce 1969 však přišla s převratným objevem, který definitivně přepsal dějiny hodinářství. Uvedla na trh hodinky Seiko Quartz Astron, první quartzové hodinky na světě. Byly 100krát přesnější a měly 250krát delší rezervu chodu než jejich mechanické protějšky.
Quartzová revoluce a úpadek evropského hodinářství
Po uvedení hodinek Astron začaly společnosti po celém světě pracovat na vývoji vlastní quartzové technologie. Quartzové hodinky poskytovaly mnohem lepší výkon při nepoměrně nižších výrobních nákladech. Ve světě začala quartzová revoluce. Nevyhnutelnému pokroku však tvrdošíjně odolávala evropská hodinářská velmoc, Švýcarsko.
Švýcaři trvali na tom, že mechanické hodinky jsou identitou jejich země a neoblomně se držely svých automatů. Japonská quartzová technologie však měla navrch a v roce 1978 definitivně porazila švýcarské automatické hodinky na světovém trhu. Ve Švýcarsku klesl počet hodinářů z 1600 na 600 a podíl švýcarských hodinek na světovém trhu se snížil z 83 % na 20 %. Jejich místo vedle hodinek Seiko zaujaly japonské hodinky Citizen a Casio.
Další japonské inovace, které otřásly světem hodinářství
Přestože quartzová revoluce je bezpochyby tím největším zlomem v historii světového hodinářství, Japonci způsobili v horologii i několik dalších významných převratů.
První multifunkční digitální hodinky na světě
Kde jinde by měly digitální hodinky svou kolébku, když ne právě v Japonsku? Přišla s nimi opět značka Seiko v roce 1975, kdy začala prodávat své první digitální hodinky s chronografem. Hodinky se rychle staly hitem a položily základy celosvětového trhu s multifunkčními digitálními hodinkami.
Zajímavost: V 80. letech přišla společnost Seiko také s prvními hodinkami s televizním tunerem, světově prvními hodinkami se záznamníkem zvuku a s počítačovými funkcemi. Tyto inovace však nepřinesly žádné zásadní změny v hodinářském průmyslu.
Spring Drive technologie: Tichá revoluce v hodinářství
Od konce 70. let se Japonci snažili vyvinout technologii, která by ke svému chodu nepotřebovala baterii, ale byla by přesností srovnatelná s quartzovými hodinkami. To se jim nakonec podařilo v roce 1999, kdy značka Seiko uvedla na trh první hodinky se strojkem Spring Drive. Tím byla oficiálně zahájena tzv. tichá revoluce v hodinářství. Dodnes si společnost Seiko vyhrazuje tento převratný objev výhradně pro své nejvyšší řady, jako jsou Credor a Grand Seiko.
Technologie Eco-Drive od Citizen
Seiko samozřejmě není jediným inovátorem na japonské půdě. Důležitým milníkem pro hodinářský průmysl byl také vynález prvních quartzových hodinek na světě poháněných světlem, se kterým přišla společnost Citizen již v roce 1976. Technologie Eco-Drive, jak ji známe dnes, se však s některými vylepšeními objevila na trhu až v letech 1995-96. Společnost Citizen tak položila základy nejen pro celosvětový rozvoj solárních hodinek, ale také pro ekologické přístupy v hodinářství.
Hodinky Casio začaly psát historii odolných hodinek
Za první odolné hodinky na světě jsou považovány Casio G-Shock DW-5000C. Celkově řada G-Shock z dílny Casio vyvolala diskuse a snahy světových hodinářů o výrobu chronometrů odolných vůči mechanickým nárazům a vibracím, a tedy vhodných pro nejrůznější outdoorové aktivity. Ani švýcarské značky Victorinox nebo Luminox se dnes nenechávají zahanbit, ale hodinky Casio jsou ve světě hodinářství rozhodně považovány za synonymum praktické odolnosti.