- Hodinky se světovým časem jsou ideální volbou pro cestovatele a dobrodruhy.
- Světový čas umožňuje současné odečítání času ve všech hlavních časových pásmech.
- První náramkové hodinky se světovým časem představil Patek Phillipe ve 30. letech minulého století.
Spolehlivý indikátor množství nalétaných kilometrů. Hodinky se světovým časem patří na zápěstí světoběžníků, dobrodruhů a zcestovalých lidí. Svou oblibu neztratily ani v moderní době, kdy jsou veškeré informace dostupné na displejích chytrých telefonů. Takzvané Worldtimers patří nejen k nejfunkčnějším, ale také k nejkrásnějším náramkovým hodinkám na trhu. Je až fascinující, jak si jednotlivé značky dokáží vyhrát s tématem cestování na cifernících.
Obsah článku
Stručná historie zobrazování světového času
Zrod hodinkové komplikace světového času úzce souvisí s rozvojem železnice v 19. století. Se zjednodušením cestování se přirozeně prosadila potřeba synchronizovat čas v různých zemích, z nichž každá měla svůj vlastní způsob jeho měření. Oficiálně standardizovaná časová pásma byla zavedena v roce 1884.
První hodinky, které dokázaly zobrazovat světový čas, vyrobil o necelých 50 let později hodinář Louis Cottier. Na jeho návrh jako první zareagovala společnost Patek Phillipe, která v roce 1937 uvedla na trh první náramkové hodinky Worldtimers.
World Time vs. GMT: V čem je rozdíl?
GMT je oficiální zkratka pro Greenwich Mean Time – Greenwichský hlavní čas. Do roku 1972 byl GMT uznáván jako standard občanského času. V mezinárodním prostoru jej pak nahradil UTC – koordinovaný světový čas řízený atomovými hodinami. V hodinářském světě se však zachovalo GMT jako označení pro hodinky, které dokážou zobrazovat čas ve dvou časových pásmech současně.
Komplikace World Time neboli světový čas je o něco složitější, protože zachycuje všech 24 časových pásem. Náramkové hodinky se světovým časem tedy zobrazují v jednom okamžiku čas na celém světě s výjimkou zemí s půlhodinovým posunem (např. Indie).
Jak funguje komplikace světový čas
Ciferníky hodinek se světovým časem se mohou zdát složité, ale jakmile pochopíte princip jejich fungování, bude pro vás samotné nastavení a odečítání času hračkou. Modely jednotlivých značek fungují na podobném principu, ale mohou se lišit v detailech. Vždy si proto zkontrolujte pokyny výrobce.
Jak vypadají hodinky se světovým časem
Typickým znakem hodinek se světovým časem je dvojitá luneta. Jeden kruh zobrazuje 24 měst (metropolí jednotlivých časových pásem) a druhý 24hodinovou stupnici. Kruh ciferníku se každých 24 hodin jednou otočí a synchronizuje se s ručičkami hodinek. Otáčí se však v protisměru chodu hodinových ručiček. Existují také hodinky, které k zobrazení světového času používají místo číselného kruhu ručičku. Základní koncept fungování však zůstává stejný.
Jak nakonfigurovat a odečítat čas na hodinkách se světovým časem
Při nastavování hodinek se světovým časem začněte tím, že si vyhledáte město reprezentující časové pásmo, ve kterém se právě nacházíte. Vytáhněte korunku tak, abyste aktivovali režim nastavení lunety s městy. Otáčejte korunkou, dokud se vaše domovské město nezarovná na pozici určenou výrobcem – většinou je to 12. hodina, ale u některých modelů to může být 6. hodina nebo pozice označená červenou šipkou (pozn. naše časové pásmo – SEČ – reprezentuje na hodinkách město Paříž).
Stisknutím korunky aktivujte režim nastavení času a poté jejím otáčením nastavíte přesný místní čas. Zatlačte korunku zpět do původní polohy. Každá číslice na číselném kruhu nyní ukazuje na jedno město. Zobrazuje tím aktuální hodinu v daném městě a v příslušném časovém pásmu.