Hodinky podle tvaru pouzdra: Kompletní přehled

Uvádíme základní přehled hodinek podle tvaru pouzdra.
Sdílejte
LinkedIn

Nejenže chrání vnitřní mechanismus hodinek, ale podepisuje se také pod komfort při nošení a celkový vzhled. Pouzdro je jedním z nejzásadnějších vodicích prvků designu hodinek. Díky inovacím a kreativitě návrhářů je výběr na současném trhu opravdu široký a kromě kulaté klasiky si můžete pro své zápěstí zvolit také rozmanitě tvarované hodinky. Mimochodem víte, proč jsou hodinky většinou kulaté? Představíme vám hodinky podle tvaru a odpovíme na vaše otázky.

Obsah článku

Hodinářská klasika: Kulaté hodinky

Hodinky, včetně nástěnných, kapesních nebo náramkových, jsou od nepaměti primárně kulaté. Navzdory mnoha kreativním pokusům napříč hodinářskou historií, když klasifikujeme hodinky podle tvaru, stále považujeme kulaté pouzdro za klasiku. Důvodů je hned několik:

  • Vnitřní mechanismus hodin tvoří do sebe zapadající ozubená kolečka, která se přirozeně nejlépe vejdou do kulatého obalu – pouzdra.
  • Ciferník s indexy uspořádanými do kruhu je velmi dobře čitelný.
  • Kulaté pouzdro se také osvědčilo při vývoji vodotěsných hodinek, protože se dá snadno našroubovat.
  • V symbolické rovině je kruh nejčastěji používaným symbolem pro plynutí času.

Z hlediska tvaru jsou kulaté hodinky klasické až minimalistické. Představují také nejuniverzálnější volbu pro ty, kteří nechtějí za každou cenu vyčnívat z davu. Kulaté hodinky lze nalézt ve všech segmentech od klasických až po sportovní, potápěčské nebo pilotní hodinky a ve všech cenových relacích. Nabízejí je jak módní značky, tak luxusní vlajkové lodě hodinářství.

Hranaté hodinky - Casio A500WA-1D

Hodinky podle tvaru

Průvan v tradičních představách o designu pouzdra způsobilа již válečná léta. Následující desetiletí se nesly ve znamení kreativity a náramkové hodinky nových tvarů a rozměrů se staly normou. K vzestupu tvarovaných hodinek významně přispěl Cartier se svými individualistickými návrhy.

Obdélníkové hodinky

Historie obdélníkových hodinek sahá až do roku 1917, kdy se na trhu objevily ikonické hodinky Cartier Tank. Inspirovaly se tanky Renault používanými v první světové válce. Mnozí hodinářští nadšenci dodnes označují obdélníkové hodinky jako „tanky“.

Obdélníkové hodinky dnes působí retro dojmem. Jejich popularita dosáhla vrcholu v první polovině 20. století, kdy je po vzoru Cartiera začalo vyrábět mnoho předních značek. Objevují se spíše v segmentu klasických a elegantních hodinek, protože úzká obdélníková pouzdra sama o sobě vypadají velmi elegantně.

Čtvercové hodinky

Ani první pánské náramkové hodinky nebyly kulaté. Byly to pilotky Cartier Santos a měly čtvercové pouzdro. Světlo světa spatřily v roce 1904 a obliba čtvercových pouzder se dále nesla napříč celým 20. stoletím.

Čtvercová pouzdra zpočátku příslušela zejména elegantním a klasickým hodinkám. V 70. letech však přišly na trh ikonické Tag Heuer Monaco a čtvercové hodinky se ujaly i ve světě sportu. Dnes představují originální volbu, která sice upoutá pozornost, ale hodí se ke všemu.

Hodinky Tonneau (soudkové hodinky)

Není to ani obdélník ani kruh, ale jejich kombinace. Tonneau znamená ve francouzštině „sud“ a to je také tvar, který nese pouzdro těchto hodinek. Představit si jej můžete jako obdélník s vyklenutými delšími stranami a zaoblenými rohy. Typickým představitelem a jedním z prvních výrobců tonneau hodinek je luxusní švýcarský hodinář Vacheron Constatin. Jeho kolekce Malte je na trhu již od roku 1912.

Tvar tonneau je odvážný, avantgardní a především úzce spojený s luxusními hodinkami. Patří zejména k elegantním a společenským hodinkám, kterým dodává závan art deco. Na přelomu 60. a 70. let se však v tomto designu vyráběly také sportovní a potápěčské hodinky.

Asymetrické hodinky

Téměř dvojče kulatých hodinek, ale jejich pouzdro je na straně korunky silnější a širší. Asymetrické hodinky byly navrženy tak, aby poskytovaly korunce a dalším bočním tlačítkům dodatečnou ochranu. Ikonou všech dob s asymetrickým pouzdrem jsou slavné hodinky Omega Speedmaster.

Z asymetrického pouzdra těží zejména chronografy se třemi bočními tlačítky. Rozlišit asymetrické hodinky od kulatých je trochu obtížnější a laik je většinou na první pohled nerozezná. Asymetrické modely najdeme spíše v segmentu sportovních hodinek, kterým robustní design více sluší. Existují však i klasické hodinky s asymetrickým pouzdrem.

Polštářové hodinky

Jsou podobné kulatým hodinkám, ale mají zaoblené hrany, jako by byly kombinací kulatého a hranatého pouzdra. Z hlediska pohodlí při nošení a čitelnosti jsou srovnatelné s kulatými modely, proto jsou oblíbené a řadí se k základním typům pouzder.

Původně byla polštářová pouzdra spojována výhradně s potápěčskými a sportovními hodinkami. V posledních letech se však objevují i v luxusním segmentu v elegantním provedení. Jako příklad můžeme použít hodinky z dílny Vacheron Constantin, který vydal reedici modelu Historiques American 1921 v půvabném polštářovém pouzdře.

Avantgardní hodinky

Přestože tonneau jim vydláždil cestu, tyto hodinky jdou ještě dál. Avantgardní pouzdra mají se všemi ostatními společnou jednu věc: drží hodinky pohromadě. Vše ostatní je kreativní, výjimečné, jiné.

Avantgardní hodinky představují nesourodou kategorii všeho, co se nevejde do výše uvedených typů. Ikonickým představitelem jsou hodinky Hamilton Ventura. V současnosti se avantgardní pouzdra nejčastěji objevují v nabídce nezávislých značek jako Urwerk nebo MB&F. Pokud se snažíme uspořádat hodinky podle tvaru, o těchto můžeme říci, že nemají tvar. Bývají označovány také jako vesmírné nebo futuristické.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE