Na jakém mechanismu tikají: Pohon hodinek v kostce

Vysvětlíme vám, jak funguje pohon hodinek
Sdílejte
LinkedIn

Hodinářství je řemeslo i umění. Výrobci věnují pečlivou pozornost každé součásti hodinek, protože každý prvek hraje důležitou roli v jejich funkčnosti. Vnitřní fungování zdánlivě jednoduchého zařízení je neuvěřitelně složité. Hodinky mohou být poháněny různými mechanismy, známými také jako hodinové strojky. Každý z nich využívá k pohonu hodinek jinou technologii. Na jakém mechanismu tikají ty vaše?

Obsah článku

Nejpoužívanější strojky

Tři základní typy hodinových strojků jsou mechanické, automatické a quartzové. Byly vynalezeny v pořadí, v jakém jsou uvedeny. První náramkové hodinky byly poháněny mechanickým strojkem. Krátce poté byly na trh uvedeny automatické hodinkové strojky a koncem 60. let 20. století nabídl japonský výrobce Seiko uživatelům první quartzové hodinky.

Mechanický pohon

Mechanické hodinky jsou dodnes považovány za skutečné hodinářské umění. Strojek se skládá ze složitého mechanismu propojených ozubených koleček, která se otáčejí přesnou rychlostí, aby hodinky běžely správným tempem. Abyste mechanické hodinky udrželi v chodu, musíte je natahovat ručně pomocí korunky. Takto vytvořený moment se ukládá v hlavní pružině, která je spojena s ozubenými kolečky. Uvolňuje se v přesných intervalech, které jsou regulovány krokovým kolečkem a setrvačníkem nebo oscilátorem. Ten rozhoduje o tom, kdy se může pohybovat celý převodový systém a s ním i ručičky hodinek.

Automatický pohon hodinek patří mezi ty nejkvalitnější

Automatický pohon

Automatický strojek se na trhu objevil již koncem 18. století. Jeho technologie je podobná mechanickým hodinkám. Rozdíl je v tom, že automatické hodinky nevyžadují ruční natahování korunky. Říká se jim také samonatahovací, protože využívají energii z pohybu zápěstí uživatele. Ta rozhýbe rotorové oscilační závaží, které se otáčí a ukládá hnací sílu do hlavní pružiny hodinek. Většina automatických hodinek také disponuje korunkou, díky které je lze i manuálně natáhnout. Pokud však budete hodinky nosit celý den, vydrží spolehlivě fungovat i přes noc.

Pohon hodinek prostřednictvím baterie (Quartz) je jeden z nejpoužívanějších

Quartzový pohon

Quartzový strojek je nejjednodušší a nejpohodlnější mechanismus pro pohon hodinek. Je založen na baterii, takže uživatel nemusí provádět žádnou údržbu. Baterie v quartzových hodinkách generuje elektrický proud, který vytváří vibrace v kousku křemene. Ten vibruje na specifické frekvenci, díky níž je tikání hodinek co nejpřesnější.

Zajímavé srovnání: Běžné quartzové hodinky mají průměrnou denní odchylku asi půl sekundy, zatímco mechanické hodinky mají odchylku až 15 sekund denně.

Ekologický pohon hodinek

Spolehlivé, přesné a šetrné k životnímu prostředí. To je trojice vlastností, které se většina hodinářských vývojářů snaží v různém poměru promítnout do svých výrobků. Jak se zvyšuje uvědomělost populace v oblasti ekologie, tak se zvyšuje i popularita ekologických řešení.

Solární pohon

Jedním z účinných řešení, jak snížit dopad likvidace baterií na životní prostředí, je využití solární energie. Solární hodinky se na trhu objevily již v 70. letech minulého století, kdy výrobce Citizen vyvinul své první hodinky Citizen Eco-Drive poháněné solární energií. Hodinky Citizen se staly inspirací pro mnoho dalších značek, které krátce poté zařadily do svých kolekcí i povedené solární modely. Mezi jinými i Seiko nebo Casio.

Solární hodinky mají pod ciferníkem umístěný solární panel, který sbírá světelnou energii a přeměňuje ji na elektrický náboj. Takto získaná energie se ukládá do dobíjecího článku a používá se k napájení hodinek. Díky akumulované hnací síle fungují hodinky samozřejmě i ve tmě.  Kromě sluneční energie dokáže využívat také energii umělého světla. Samotný strojek je podobný quartzovému a vyznačuje se vysokou přesností.

Který pohon hodinek je nejlepší? Výběr závisí na vašich preferencích. Mechanické hodinky jsou doslova fascinujícími uměleckými díly, ale vyžadují nejvíce údržby a pozornosti ze strany uživatele. Solidní rovnováhu mezi tradicí a inovací nabízejí automatické hodinky. Quartzové strojky nabízejí nejjednodušší údržbu a nejvyšší přesnost. Pro uživatele s vysokým smyslem pro ekologii jsou řešením modely na solární pohon.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE