Jak použít analogové hodinky jako kompas?

Věděli jste, že můžete analogové hodinky použít jako kompas?
Sdílejte
LinkedIn

S analogovými hodinkami a dobrým výhledem na slunce najdete sever vždy. O tom, že klasické náramkové hodinky jsou víc než jen časomíra, jsme se v našich článcích přesvědčili již mnohokrát. Jsou stylovým módním doplňkem, prostředkem sebeprezentace a často i cennou investicí nebo sběratelským kouskem. Věděli jste ale, že klasické analogové hodinky lze použít jako kompas? Nemáme přitom na mysli hodinky s kompasem ve funkční výbavě, o kterých si v následujících řádcích také povíme. Možná vás překvapí, že sever vám pomohou najít každé analogové hodinky na vašem zápěstí.

Obsah článku

Analogové hodinky jako kompas

Pro začátek si pro všeobecné porozumění ujasněme, co jsou to analogové hodinky. Jedná se o náramkové hodinky, které pro zobrazování času používají ručičky a dvanácti bodovou stupnici – ciferník. Kromě nich se od 70. let 20. století můžeme na trhu setkat také s digitálními hodinkami, které zobrazují čas prostřednictvím digitálního displeje. Klasické „digitálky“ vás však v terénu nezorientují.

Návod: Analogové hodinky jako kompas na severní polokouli

Abyste pomocí náramkových hodinek spolehlivě našli sever, musí být přesně nastaveny. Druhou podmínkou je výhled na slunce. Zatímco klasický kompas využívá k orientaci střelky magnetické pole, hodinky potřebují pro orientaci slunce.

  1. Najděte si místo s dobrým výhledem na slunce.
  2. Sundejte hodinky ze zápěstí a držte je vodorovně vůči zemi.
  3. Namiřte hodinovou ručičku směrem ke slunci.
  4. Najděte na ciferníku střed mezi hodinovou ručičkou a dvanáctou hodinou – tím směrem je jih.
  5. Najděte na ciferníku hodinek bod ležící přesně naproti jihu – tím směrem je sever.

Analogové hodinky jako kompas, pokud máte nastavený letní čas

Při letním čase máte své hodinky v porovnání se systémovou úpravou měření času nastavené o hodinu předem (hodiny se při přechodu na letní čas posouvají např. ze 2. hodiny na 3.). Pokud chcete použít hodinky jako přesný kompas, musíte s touto odchylkou počítat.

Postupujete podle výše uvedeného návodu, ale místo 12. hodiny na ciferníku použijete 1. hodinu. Budete tedy hledat střed mezi hodinovou ručičkou ukazující směrem ke slunci a 1. hodinou – tím směrem je jih. Sever leží vždy přesně naproti jihu – opět na něj ukazuje opačný bod na ciferníku hodinek.

Návod: Analogové hodinky jako kompas na jižní polokouli

Analogové hodinky vám za stejných podmínek poslouží jako kompas i na opačné straně světa. Postupem, který již znáte, jednoduše prohodíte světové strany. Budete tedy postupovat následovně: 

  1. Najděte si místo s dobrým výhledem na slunce.
  2. Sundejte si hodinky ze zápěstí a držte je vodorovně vůči zemi.
  3. Ukažte hodinovou ručičku směrem ke slunci.
  4. Najděte střed mezi hodinovou ručičkou a 12hodinou na ciferníku – tím směrem je sever.
  5. Najděte na ciferníku hodinek bod ležící přesně naproti severu – tím směrem je jih.
 

Něco málo o hodinkách s kompasem

Pokud patříte mezi outdoorové nadšence, možná toužíte po kompasu jako funkční výbavě hodinek. Na trhu samozřejmě najdete mnoho modelů převážně outdoorových a odolných hodinek, které mají integrovaný kompas. Na výběr máte ze tří možností.

Analogové hodinky s kompasem na otočné lunetě

Kompas na otočné lunetě používá k určení světových stran stejný postup, jaký byl popsán výše, tedy orientaci podle slunce. Po nalezení středového bodu mezi hodinovou ručičkou a 12. hodinou je třeba lunetou otočit tak, abyste do této polohy umístili značku S (jih). Ostatní světové strany následně dokážete odečíst na obvodu lunety. 

Analogové hodinky s klasickým kompasem

Další možností jsou hodinky s kompasem, využívajícím pro orientaci magnetické pole země. Většinou bývá do hodinek zabudován jako součást ciferníku, nebo se kompas vysouvá zespodu ciferníku hodinek (např. u některých hodinek značky Wenger).

Digitální hodinky s kompasem

Některé digitální hodinky mají ve výbavě takzvaný elektronický kompas, který používá k měření magnetických polí elektronická čidla. Takové kompasy mají o něco větší odchylku měření v porovnání s klasickými analogovými. Některé navíc zobrazují směr digitálně, tedy pomocí číslic 1 – 360, což může uživatelům hodinek s kompasem komplikovat správnou vizualizaci směru v terénu.

Líbil se Vám článek? Nezapomeňte ho sdílet.

Sdílet

DALŠÍ Z KATEGORIE